میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۴
 
 
گام به گام با طرح راهبردی مجلس
مرحله بعد اخراج بازرسان آژانس
مرحله بعد اخراج بازرسان آژانس
 

در صورت اجرا نکردن تعهدات و از همه مهمتر لغو تحریم های ظالمانه بطور حتم گام بعدی تهران بدون کوچکترین تعللی «یعنی اخراج بازرسان آژانس» و این رویکرد انقلابی و قاطعانه تازه اول مسیر واکنش ایران به بی تعهدی‌های آمریکا و۳کشور اروپایی در اجرای تعهدات برجام است.
در حالی جمهوری اسلامی ایران برای حفظ و حراست از منافع ملی خود، مجلس شورای اسلامی طرح راهبردی را برای لغو تحریم‌ها به تصویب رساند که اروپایی‌ها همچنان طلبکارانه به جای اجرای تعهداتی که تاکنون حتی یک بند آن را اجرا نکردند، تهران را به نقض برجام متهم می کنند، البته مقامات کشورمان به اروپا تا سوم اسفند ماه فرصت دادند اگر به تعهدات خویش عمل نکند و تحریم های ضد ایرانی لغو نشود، بازرسان آژانس از ایران اخراج خواهند شد.
به تازگی احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی تلویزیونی تاکید کرده است؛ اگر تا سوم اسفند ماه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران به ویژه در زمینه‌های مالی، بانکی و نفت برداشته نشود، قطعاً بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی را از کشور اخراج خواهیم کرد.
عضو هیئت رئیسه مجلس همچنین گفت: در صورت برداشته نشدن تحریم‌ها تا تاریخ ذکر شده (سوم اسفند)؛ جمهوری اسلامی ایران حتما اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف خواهد کرد، این موضوع قانون مجلس شورای اسلامی بوده و دولت موظف به اجرای آن است.
امیرآبادی فراهانی افزود: ما یک فرصت یک ماهه به آمریکایی‌ها داده‌ایم و دوم بهمن ماه دولت جدید آمریکا مستقر می‌شود، آن‌ها تا سوم اسفند فرصت دارند اقدامات خود را برای رفع تحریم‌ها انجام دهند در غیر این صورت جمهوری اسلامی ایران پای منافع ملت خود خواهد ایستاد.
تصمیم تهران برای افزایش غنی سازی و نصب سانتیریفیوژها پیرو مصوبه مجلس در حالی بود که سه کشور اروپایی امضاء کننده برجام نسبت به پیامدهای تصمیم تهران برای نصب سانتریفیوژهای پیشرفته و بیشتر برای غنی سازی اورانیوم و همچنین مصوبه مجلس ایران در راستای گسترش برنامه هسته ای هشدار دادند.
فرانسه، آلمان و انگلیس نصب سانتریفیوژهای پیشرفته تر و بیشتر از آنچه را که در برجام مجاز محسوب شده است «عمیقا نگران کننده» توصیف کرده‌اند. ایران یک سال پس از خروج آمریکا از برجام تصمیم به کاهش سطح پایبندی خود به توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی گرفت.
کشورهای اروپایی امضاء کننده این توافق همچنین مصوبه مجلس ایران که دولت را موظف به جلوگیری از بازدید بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌ای و افزایش سطح غنی سازی اورانیوم می کند نقض برجام و تعهدات هسته‌ای ایران دانسته‌اند. در بیانیه پاریس، برلین و لندن آمده است که چنین اقداماتی از سوی ایران تلاش‌های مشترک برای حفظ برجام را به خطر می‌اندازد و می تواند فرصت مهم به وجود آمده برای بازگشت به دیپلماسی با دولت جدید آمریکا را بسوزاند.
اروپا در حالی ژست طلبکار به خود گرفته و ایران را به نقض برجام متهم می‌کند که ۱۱ تعهد در برجام داشت که خرید نفت ایران و پرداخت نقدی پول نفت در کنار برقراری مبادلات بانکی و مبادله کالاهای تحریمی ‌با ایران از جمله آن بود. طرف اروپایی بدون توجه به تعهدات خود، در ابتدا این تعهدات را در کانالی موهوم به نام «اس‌پی‌وی» تقلیل داد و در مرحله بعد، این کانال به کانال پرداخت اینستکس تقلیل پیدا کرد. اعضای اروپایی برجام طبق سازوکار اینستکس، به هیچ عنوان از ایران نفت نمی‌خرند و تبادلات بانکی را نیز برقرار نمی‌کنند.
در سال‌های گذشته وزیرخارجه کشورمان با اشاره به دستاورد نداشتن برجام گفته بود که ما نمی‌توانیم حتی یک حساب بانکی در انگلیس باز کنیم. روحانی- اردیبهشت ۹۷ - گفته بود: چهار سال گذشته می‌رفتیم با گرفتاری فراوان اسکناس تهیه می‌کردیم در هواپیما می‌گذاشتیم، بیمه می‌کردیم در فرودگاه با ماشین مسلح ارز را در بانک مرکزی می‌آوردیم... صبح چند گونی دلار را به صرافی‌ها می‌دادیم، صرافی‌ها هم خداوند عاقبت همه ما را به خیر کند، چطور تقسیم می‌کردند و به کی می‌دادند. جنس‌هایی هست در میوه‌فروشی وقتی پرتقال می‌آید میوه‌های خوب را زیر می‌گذارد و می‌گوید قبلاً فروختم، پرتقال خوب زیر می‌ماند برای از ما بهتران.
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز - اسفند ۹۷- گفته بود: قبل از برجام نفت بیشتری می‌فروختیم.
پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ۹۷، قرار بود اروپا نهایتا ظرف چند هفته درباره اجرای تعهدات برجامی خود و احقاق حقوق برجامی ایران تضمین بدهد. ماه‌ها گذشت، اروپایی‌ها در واکنش به عهدشکنی آمریکا به ابراز تأسف بسنده کرده و در مقابل تأکید کردند که ایران باید بدون هیچ چشمداشتی یک طرفه به تعهدات خود ادامه دهد. حالا نمایندگان مجلس با مصوبه‌ای انقلابی در برابر بی تعهدی اروپا در قبال برجام قاطعانه ایستاده‌اند و در صورت اجرا نکردن تعهدات و از همه مهمتر لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران بطور حتم گام بعدی تهران بدون کوچکترین تعللی یعنی اخراج بازرسان آژانس صورت خواهد گرفت و این رویکرد انقلابی و قاطعانه تازه اول مسیر واکنش ایران به بی تعهدی های آمریکا و۳ کشور اروپایی در اجرای برجام است.

کد مطلب: 116772
 
Share/Save/Bookmark