میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۵
 
 
گزیده‌ای از نشست روز گذشته مجلس
روز سخت ظریف در مجلس؛ وزیر خارجه دو کارته شد

نشست علنی مجلس در آخرین روز دی ماه ۱۳۹۹ برگزار و با توجه به قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیر خارجه به سوال دو تن از نمایندگان، دو کارت زرد به ظریف داده شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور به وضعیت بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: این وضعیت را هرگز قابل قبول نمی‌دانیم و دولت باید جداً در این خصوص پاسخگو باشد، زیرا نمی‌شود در یک جنگ اقتصادی انتظار داشت مردم درخط مقدم مقابله با دشمن بایستند و سختی بکشند ولی برخی افراد در ساحل امن و آسایش، روز به روز مرفه‌تر شوند.

قالیباف در نطق خود متذکر شد: فقط زعفرانیه را نبینیم؛ به غیزانیه هم نگاه کنیم و ببینیم سیاست‌های تبعیض آمیز ما چگونه عده‌ای از مردم را از حق خودشان محروم کرده است؛ بفهمیم حقوق‌هایی که به نیمۀ ماه هم نمی‌رسد یعنی چه و متوجه شویم با یارانه زندگی کردن چه مفهومی دارد. این روند توزیع تبعیض‌آلود امکانات باید ابتدا در بودجه تغییر کند و مردم در اولویت مسئولان قرار گیرند.
در ادامه جلسه، سوال نماینده مردم مشهد و پاکدشت از وزیر امور خارجه به عنوان اولین دستور کار مجلس توسط سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیات رئیسه مجلس قرائت شد و محمدجواد ظریف پاسخ داد اما نمایندگان از پاسخ وزیر به سوال کریمی قدوسی درباره علت تلاش برای مذاکره با آمریکا سه هفته پس از شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و توضیحات وی در پاسخ به سوال فرهاد بشیری در خصوص ضعف دیپلماسی اقتصادی و عدم استفاده از این ظرفیت عظیم، قانع نشدند و ظریف دو کارت زرد در جلسه امروز از مجلس یازدهم دریافت کرد.
محمد جواد ظریف در دوران تصدی بر وزارت امور خارجه دو کارت زرد از مجلس شورای اسلامی دریافت کرده که این دو کارت زرد از طرف مجلس یازدهم به وی داده شده است.
محمدجواد ظریف در جریان پاسخ به سوال کریمی قدوسی، گفت: یک روز در برابر جان‌کری نماز اقامه کردم، پس از آن، مذاکره را آغاز کردیم و از او سوال کردم «می‌دانی چرا اینجا نماز خواندم، برای اینکه به خودم یادآوری کنم قدر قدرت خدا است و تو نیستی!».

مهرداد ویس کرمی نماینده مردم خرم آباد و چگنی هنگام رأی گیری برای نظر نمایندگان درباره پاسخ‌های وزیر امور خارجه به سوال جواد کریمی قدوسی، در صحن گفت: «فریب حرف‌های دو پهلو را نخورید.»
محمدجواد ظریف در جریان پاسخ به سوال فرهاد بشیری درباره دیپلماسی اقتصادی، گفت: «یکبار صحبت می‌کنم آقای رئیس که یکبار حرف بزنم. بر اساس قانون مجلس، دور آخر نماینده صحبت می‌کند، آقای کریمی قدوسی هم هرچه خواست به ما گفت و ما وقت جواب نداشتیم، البته بازم خوبه و خدا هست.» قالیباف در پاسخ وزیر خارجه متذکر شد که به« هر حال قانون آیین نامه داخلی است». ظریف مجدد پاسخ داد: «ما مخلص آیین نامه و قانون هم هستیم. دوبار صحبت کردن فایده ندارد و ما هم مزاحم نماینده‌ها نمی‌شویم، آنها هم یکبار صحبت کنند.»
در ادامه نشست علنی ۳۰ دی ماه قوه مقننه، رئیس مجلس پس از توضیحات ظریف به سوال‌ نماینده پاکدشت در خصوص دیپلماسی اقتصادی، گفت: بحث من در گذشته هم این بود که نام وزارت امور خارجه را به وزارت امور خارجه و تجارت بین الملل تغییر دهیم، البته احتیاج به قانون است و باید مورد بررسی قرار گیرد تا اصول بستن قرارداد و انجام معاملات خارجی را وزارتخانه‌های تخصصی انجام دهند. مجلس شورای اسلامی هم این آمادگی را دارد که همکاری های لازم را صورت دهد.
بنابر قرائت دستور کار توسط احمد امیرآبادی فراهانی در ادامه نشست علنی مجلس، رسیدگی به جزئیات لایحه دوفوریتی شوراهای حل اختلاف در نوبت بررسی قرار گرفت و نمایندگان با مواد ۱۴ تا ۳۰ لایحه در ارتباط با جرائم قابل گذشت، اختلاف در شوراهای حل اختلاف، رسیدگی به دعاوی در شورا با درخواست کتبی یا شفاهی، دعاوی راجع به اموال و اعتراض طرفین پرونده به تصمیم شورا موافقت کردند.

با توجه به اینکه تعدادی از مواد لایحه دو فوریتی شوراهای حل اختلاف باقی مانده بود، احمد امیرآبادی فراهانی پس از ایراد تذکرات شفاهی نمایندگان ادامه رسیدگی به جزئیات این لایحه را اعلام کرد و نمایندگان به مواد ۳۱ تا ۳۴ در خصوص تخلف اعضاء، کارکنان و نیروهای اداری شورا که رابطه استخدامی با شورا ندارند، ترکیب هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات هر استان و مصادیق تخلف کارکنان شوراها رأی موافق دادند.

کد مطلب: 116871
 
Share/Save/Bookmark