میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۳۶
 
 
تجربه خوب «پویانمایی» برای «سواد انتخاباتی»
طنز از قالب‌های ادبی است که در پوشش آن می‌توان بسیاری از «نگفتنی ها» و «اسرار مگو» را گفت...

یکم: «مگو»ها
طنز از قالب‌های ادبی است که در پوشش آن می‌توان بسیاری از «نگفتنی ها» و «اسرار مگو» را گفت و از مسیر این گفتن راه‌حلی برای یافتن چالش‌ها و آسیب‌های جامعه یافت.
در تاریخ تمدن اسلامی، ادبای بسیاری این مسیر را گشوده‌اند؛ از «مولانا عبید زاکانی» معاصر حافظ شیرازی تا علی‌اکبرخان دهخدا، همشهری «عبید» و معاصر ما.

دوم: انتخابات
انتخابات از جلوه‌های مهم حیات سیاسی ایرانیان، پس از تأسیس نظام جمهوری اسلامی است و تلاش برای نمایاندن زوایای مختلف آن در قالب‌های مختلف ادبی و هنری، چندسالی است آغاز گردیده است.
دو سال پیش در چنین ایامی، در آستانه برنامه‌ریزی برای پروژه‌ای که نام آن را «گسترش سواد انتخاباتی» گذاشتیم؛ کوشش شد تا پای انتخابات به قالب‌های غیررسمی و نرم ادبی و هنری نیز گشوده شود. این کوشش در آستانه انتخابات مجلس و مجلس خبرگان (۷ اسفند ۱۳۹۴ ه.ش) با سریال «غیرعلنی» (با کارگردانی مهرداد خوشبخت و تهیه‌کنندگی رضا جودی) به سرانجام خوبی رسید.

سوم: پویانمایی برای «سواد انتخاباتی»
در آستانه انتخابات ۲۹ اردیبهشت گروه «دیرین دیرین» که آثار محبوبی در قالب طنز - پویانمائی ارائه می‌دهند، به یاری جامعه شتافته‌اند تا به مدد سوژه‌های جذاب، مفاهیم پیچیده انتخاباتی را «ساده‌سازی» کرده و سواد انتخاباتی جامعه را افزایش دهند.
گرچه قالب‌های رسمی گزارش، خبر، گفت‌وگو و... برای انعکاس رویدادهای مهم انتخاباتی مهم است اما، افزایش سطح آگاهی جامعه از مباحث انتخاباتی نیازمند قالب‌های متنوعی است تا لایه‌های مختلف مردم را اقناع کند.
دورادور، از عوامل این مجموعه مخصوصا آقایان «ابوالحسنی»، «درخشی»، «علیمردانی» و... سپاسگزارم و برای آنها آرزوی توفیقات بیشتر دارم. امیدوارم فرصتی دست دهد تا از نزدیک نیز از آنها تشکر کنم.

کد مطلب: 98997
, مولف : دكتر محمد مهدي شيرمحمدي
 
Share/Save/Bookmark