میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۷
 
 
تایید صدور مجوز ۱۰ هزار دلاری شکار قوچ برای ۲ آمریکایی
تدبیر تازه‌ای برای جذب توریست

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت : مبلغ ۱۰ هزار دلاری صدور مجوز شکار قوچ از نظر ما ناچیز است و در برخی مناطق مجوزهای ۱۵ هزار دلاری هم صادر شده است.
علی تیموری در رابطه با صدور مجوز شکار برای دو آمریکایی اظهار کرد: باید این را پذیرفت که سازمان حفاظت از محیط‌زیست متولی صدور پروانه شکار است و برای صدور پروانه هر شکاری باید کار کارشناسی انجام دهد و تاکنون هیچ کارشناسی به طور مطلق، شکار را ممنوع اعلام نکرده است.
وی افزود: ممکن است صدور پروانه شکار در برخی از مناطق کشور به دلیل شرایط زیست محیطی، خشکسالی و یا فقدان پوشش گیاهی محدود باشد.
تیموری با بیان اینکه میزان نزول جمعیت حیات وحش در کشورهای دنیا همانند ایران است، گفت: اگر جمعیت حیات وحش در یک منطقه‌ای به رشد قابل توجهی برسد و تعداد گونه‌های حیات وحش مناطق سن بالای ۹ سال داشته و نر باشند، مجوز شکار برای این مناطق صادر می‌شود.
وی ادامه داد: سازمان محیط‌زیست قبل از سال ۹۲ مجوز شکار را برای شکارچیان خارجی و داخلی صادر می‌کرد، اما از سال ۹۲ به بعد این مجوزها تنها برای قرق‌های اختصاصی صادر شد که در همین راستا طی سال گذشته حدود ۹۵ مجوز شکار چهارپا برای قرق‌های اختصاصی صادر شد.
مدیرکل صید و شکار سازمان حفاظت محیط‌زیست تصریح کرد: براساس گزارش‌های استان‌ها مقرر شد که حدود ۱۰۰ راس مجوز شکار برای شکارچیان داخلی و همچنین شکارچیان خارجی که متقاضی دریافت مجوز شکار هستند، صادر شود.
وی افزود: سازمان محیط‌زیست مجوز ۱۰۰ راس را می‌توانست به صورت آزاد و به نرخ دولتی یعنی ۹۰۰ هزار تومان که نرخ را شورای عالی محیط‌زیست مشخص کرده است، صادر کند که سازمان این کار را نکرد و در ۵ استان کشور (خراسان شمالی، جنوبی و خراسان رضوی، یزد،کرمان و قسمتی از استان البرز) مجوز شکار کل و قوچ صادر شد که این مجوزها به نام صندوق ملی محیط‌زیست پروانه انتفاعی صادر می‌شود و قرار شد که سهم دولت را صندوق محیط‌زیست پرداخت کند و مازاد پول دریافتی از شکارچیان هزینه منطقه شود.
وی با بیان اینکه مجوز شکار در خرداد و تیرماه که فصل زاد و ولد حیات وحش به پایان می‌رسد و گونه‌های نر از ماده جدا می‌شوند، صادر می‌شود، افزود: در سال‌های گذشته نیز مجوز شکار تنها در این دو ماه از سال صادر می‌شد.
مدیرکل صید و شکار سازمان حفاظت محیط‌زیست تصریح کرد: از ۱۵ بهمن تا اوایل خردادماه هیچ مجوزی برای شکار صادر نمی‌شود و صدور مجوزها از شهریور تا بهمن‌ماه ممنوع است. وی ادامه داد: براساس انعقاد تفاهمنامه بین سازمان محیط‌زیست و صندوق ملی محیط‌زیست، باید ۲۰ درصد از مبلغ صدور مجوزها را جوامع محلی و ۸۰ درصد را شکارچیان داخلی و خارجی پرداخت کنند.
تیموری درخصوص پرداخت ۱۰ هزار دلار برای صدور مجوز شکار بیان کرد: این مبلغ از نظر سازمان محیط‌زیست ناچیز است و در برخی از مناطق مبلغ ۱۵ هزار دلار نیز پرداخت شده است، مانند منطقه خراسان شمالی که شکارچیان حدود ۱۵ هزار دلار برای صدور مجوز پرداخت کرده‌اند و همین مبالغ با نظارت سازمان محیط‌زیست هزینه منطقه می‌شود.
وی افزود: سازمان محیط‌زیست در سال ۹۲ برای بیش از ۵۰۰ راس مجوز صادر کرد و از آن سال به بعد تعداد کمتری مجوز و تنها برای قرق‌های اختصاصی صادر شد. مدیرکل صید و شکار سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: صدور مجوز تنها برای دو گونه کل و قوچ بوده است.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه باید همراه هر شکارچی یک محیط‌بان حضور داشته باشد، گفت: شکارچیانی که به صورت قانونی مجوز شکار دریافت کرده‌اند، به صورت قانونی نیز شکار می‌کنند. باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 104676
 
Share/Save/Bookmark