میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۰
 
 
فهرست مدیران بازنشسته شهرداری تهران محرمانه شد؟!
شفاف مثل شورای پنجمی‌ها
شفاف مثل شورای پنجمی‌ها
 

معاون منابع انسانی شهرداری تهران برخلاف شعار مدیریت شیشه‌ای شورای پنجم از انتشار فهرست مدیران بازنشسته خودداری می‌کند.
«شفافیت» و «اتاق شیشه‌ای» دو مورد از شعارهای رایجی است که شورای پنجم آن را سرلوحه ادبیات مدیریت شهری خود قرار داده است، تا شهروندان تهرانی زندگی شهری را با لذتی فزاینده تجربه کنند.
شورای پنجم با تکیه بر اینکه شفافیت باعث رانت‌زدایی و فسادستیزی می‌شود، همواره بر طبل عمل به این شعائر کوبیده تا خود را متفاوت از دوره‌های قبلی نشان دهد.
با گذشت یکسال از عمر فعالیت شورای پنجم تا به حال فرصتی پیش نیامده بود تا این شورا بتواند خود را ثابت کند که چه مقدار در شفاف‌سازی پیشقدم است و همچنان می‌تواند شعار شورای شیشه‌ای را سر دهد. اما حالا مدیریت شهری تهران که برآمده از همین شورا با شعار شفافیت است، در آزمونی سخت قرار گرفته است.
البته پیش از این نیز در آزمونی کوچکتر شهرداری تهران نتوانست با انتشار اسامی رسانه‌هایی که خبرنگارانش طرح ترافیک گرفته‌اند، از آزمون شفافیت سربلند بیرون آید و امروز در موضوع انتشار فهرست مدیران بازنشسته شهری در آزمونی سخت‌تر قرار گرفته است.
اگرچه شورای شهر و شهرداری نتوانستند در آزمون خردادماه نمره قبولی کسب کنند، اما شهروندان تهرانی با توجه به تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های دولتی، فرصت دیگری به شورا و شهرداری دادند، تا شاید قبول شهریور شوند.
به منظور تسریع در انجام عملیات شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی نسبت به اینکه چه کسانی با وجود بازنستگی در شهرداری تهران شاغل هستند، با ابراهیم شیخ معاون منابع انسانی شهردار تهران تماس گرفت تا آماری از تعداد و اسامی این افراد تهیه کرده و به اطلاع عموم برساند.
شیخ با تائید اینکه عملیات شناسایی بازنشستگان شاغل انجام شده و اسامی آنها هم در دسترس است، متاسفانه در کمال ناباوری از اعلام اسامی بازنشستگان شاغل و حتی آمار آنها در سطوح معاونین، شهرداران مناطق، مدیران و سایر سطوح شهرداری خودداری کرد.
گفتنی است، هیچ بخشنامه و قانونی مبنی بر غیرقانونی بودن ارائه آمار و اسامی بازنشستگان شاغل شهرداری وجود ندارد، و لذا این رفتار معاون منابع انسانی شهردار بر خلاف سخنان افشانی مبنی بر تلاش در ایجاد شهری «زیست‌پذیر» است، زیرا یکی از ضروریات اولیه «شهر زیست‌پذیر» ایجاد شفافیت و خودداری از مخفی کاری است.
البته این اقدام شیخ مغایرت با قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات دارد و مشخص نیست معاون شهرداری تهران بر چه اساسی از انتشار فهرست اسامی بازنشستگان خودداری می‌کند.
از آنجایی که شعار شورای شهر مبنی بر «شفافیت» لازمه تحقق شعار شهردار تهران مبنی بر «شهر زیست‌پذیر» است، لذا بیش از آنکه از شورا انتظار رود در مسیر شفاف‌سازی قدم بردارد، از شهرداری تهران انتظار می‌رود تا با دوری از پنهان کاری مسائل و موضوعاتی را که افکار عمومی تشنه آگاهی از آن هستند و قانونی هم مبنی بر محرمانه بودن آنها وجود ندارد، در اختیار رسانه‌ها قرار دهد، تا این کشتی به گل نشسته شهرداری تهران را به ساحل مقصود برساند.
اگرچه شیخ از مدیران جوان شهرداری تهران است و حضور او در شهرداری از حیث جوان بودن مایع دلگرمی شهروندان تهرانی است، اما رفتار او در خودداری از اعلام اسامی بازنشستگان شاغل شهرداری مایع دلسردی و در راستای منافع پیرمردهایی است که حاضر به جدایی از مسند کار و سپردن آن به دست جوانان نمی‌شوند.
البته ناگفته نماند که علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران در اقدامی که بخشی از آن شایسته بود اعلام کرد: برکناری ۴۴ بازنشته شاغل شهرداری حتمی و ادامه به کار ۴۷ نفر دیگر هم تابع شرایط خاص است. گفتنی است، در این گفت‌وگو اعطا هم از بیان اسامی و محل اشتغال بازنشستگان شاغل خودداری کرد و تنها به اعلام موارد فوق اکتفا کرد. باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 105477
 
Share/Save/Bookmark