میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۱۸
 
 
دلالي فابيوس
فابيوس وزير امور خارجه فرانسه امروز راهي غرب آسيا مي‌شود. بر اساس گزارش‌هاي منتشره وي از امارات و عربستان ديدار خواهد كرد...

فابيوس وزير امور خارجه فرانسه امروز راهي غرب آسيا مي‌شود. بر اساس گزارش‌هاي منتشره وي از امارات و عربستان ديدار خواهد كرد. حال اين سوال مطرح مي‌شود كه چرا در مقطع كنوني وزير خارجه فرانسه راهي منطقه شده و چه اهدافي را پيگيري مي‌كند. ؟ پاسخ به اين پرسش را در مجموعه تحولات منطقه مي‌توان جست وجو كرد. از يك سو طراحي غرب در سوريه به دليل مقاومت سوري‌ها و جبهه مقاومت و عملكردهاي روسيه ناكام مانده بگونه‌اي كه بسياري از مناطق از گروه‌هاي تروريستي پاكسازي شده‌اند. تحول ديگر در منطقه آن است كه عربستان پس از نزديك به ۱۱ ماه جنگ و كشتار در يمن همچنان در رسيدن به اهدافش ناتوان بوده و مقاومت يمني‌ها تمام طراحي‌هاي آمريكا و سعودي را برهم زده است.
نكته مهم ديگر در تحولات منطقه، تحركات ضد ايراني سعودي است كه پس از اعدام شيخ نمر عالم برجسته جهان اسلام در فضايي غير منطقي اقدام به قطع رابطه با جمهوري اسلامي نموده و با هوچي گري به دنبال پروژه يارگيري براي پنهان سازي ابعاد جنايات خود از جمله اعدام شيخ نمر بوده است. با توجه به اين شرايط مي‌توان گفت كه سفر فابيوس به منطقه داراي چند هدف مي‌باشد. نخست هماهنگ سازي با امارات و عربستان براي ادامه بحران سازي در منطقه كه در قالب حمايت از گروه‌هاي تروريستي و نيز كارشكني در روند سياسي در قبال سوريه صورت مي‌گيرد. دوم حمايت از عربستان در جنگ يمن و استمرار كشتار مردم اين سرزمين چنانكه اخيرا مقامات سعودي رسما از حضور نيروهاي آمريكايي و انگليسي در اتاق عمليات سعودي عليه يمن خبر داده‌اند. سوم استمرار بازي يارگيري سعودي در برابر ايران براي پنهان سازي ابعاد جنايات اين رژيم از جمله در باب انحراف افكار عمومي از اعدام شيخ نمر. پيش از فرانسه، برخي كشورهاي عربي و انگليس و آمريكا در ديدار با مقامات سعودي ابعاد ديگر اين يارگيري را اجرا كرده‌اند.
مجموع اين اهداف از سوي فابيوس در حالي صورت مي‌گيرد كه تمام آنها در يك قالب قابل تعريف است و آن اقدام فرانسه به افزايش فروش تسليحات نظامي به عربستان و امارات است. تسليحاتي كه يك بخشي از آن در يمن و بخشي نيز براي تروريست‌ها در سوريه هزينه مي‌شود. رشوه سعودي به فرانسه براي حمايت از اين رژيم در عرصه آنچه مقابله با ايران ناميده مي‌شود نيز خريد‌هاي تسليحاتي بيشتر و تامين نيازهاي اقتصادي فرانسه است كه زمينه ساز آن شده تا فابيوس وزير خارجه فرانسه در قامت يك دلال اسلحه اين سفر دوره‌اي را طراحي كرده باشد.

کد مطلب: 94884
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark