میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۴
 
 
تنها گزینه منطقه
سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دیروز راهی سوریه شد...

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دیروز راهی سوریه شد. این سفر در حالی صورت گرفت که در باب اهداف آن نکات متعددی مطرح شده که بخشی از آن بازدید از مستشاران ایرانی و مقاومت حاضر در سوریه است و بخشی از آن نیز استمرار مناسبات نظامی میان تهران و دمشق است. اما نکته بسیار مهم برگزاری نشست سه‌جانبه میان مقامات ارشد نظامی ایران، عراق و سوریه است. حال این سوال مطرح می‌شود مطرح می‌شود که این نشست با چه اهدافی برگزار می‌شود چه ضرورتی برای برگزاری آن وجود دارد؟
برای پاسخگویی به این پرسش بررسی تحولات منطقه و فرامنطقه امری ضروری است. نخست آنکه هر چند جبهه مقاومت توانسته در کنار متحدانی همچون روسیه بر تروریسم غلبه و تا حدود زیادی امنیت را به منطقه بازگرداند اما همچنان بخشی از جریان‌های تروریستی در منطقه باقی مانده اند که نمود آن را در ادامه بحران در سوریه و عراق می‌توان مشاهده کرد. ریشه‌های تروریست‌ها همچنان حضور دارند و پاکسازی آنها برای ثبات پایدار در منطقه ضروری است.
نکته بسیار مهم آنکه اکنون زمان بازگشت آوارگان سوری و عراقی به کشورشان است و این خطر وجود دارد که برخی از تروریستها در لابه‌لای مهاجرین به این کشورها وارد شوند لذا استمرار هماهنگی برای مبارزه با تروریسم امری ضروری است.
دوم آنکه برخی از حاضران در منطقه نظیر سعودی و رژیم صهیونیستی از روند برقراری ثبات در منطقه ناراضی بوده آن را مغایر با منافع و اهداف خود می‌دانند لذا برآنند تا مانع از برقراری امنیت در منطقه شوند که حمایت سعودی از تروریستها و نیز حملات رژیم صهیونیستی به سوریه نمونه ای از این رفتارها است. رویکردهای تهاجمی که راهکار مقابله با آنها نیز ایجاد وحدت رویه میان مبارزان با تروریسم است.
سوم آنکه کشورهای غربی در حالی ادعای مبارزه با تروریسم سر می‌دهند که در عمل کارکردی در این عرصه نداشته اند.
تمام شواهد نشان می‌دهد که کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس و فرانسه یا حمایت از تروریسم را اجرا می‌کنند چنانکه آمریکا در حمایت از تروریست‌ها از بمب‌های فسفری علیه غیرنظامیان استفاده کرد و حتی اجازه خروج از ساکنان اردوگاه‌ها را نداده و آنها را گروگان سیاست‌های ضدسوری خود ساخته است. آمریکا در مرزهای عراق و سوریه نیز به دنبال ایجاد گروه‌های تروریستی است چنانکه شواهد نشان می‌دهد که هواپیماهای آمریکایی در حال انتقال داعش از سوریه به مرزهای عراق است. در همین حال دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس نیز به تقویت حمایت‌های آمریکا از تروریست‌ها می‌پردازند.
نکته قابل توجه آنکه طی هفته‌های اخیر اقدامات آمریکا علیه جبهه مقاومت به شدت افزایش یافته که اعمال تحریم علیه گروه‌های مقاومت عراق مانند الحشدالشعبی از سوی آمریکا، قرار دادن نام حزب‌الله لبنان در لیست گروه‌های تروریستی، تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه سوریه و جمهوری اسلامی ایران و... بخشی از این رفتارهاست. 
بر این اساس ایجاد هماهنگی نظامی و اطلاعاتی برای مقابله با تحرکات بحران‌ساز آمریکا و اروپا در منطقه امری ضروری است که همگرایی سه کشور ایران، سوریه و عراق را طلب می‌کند. نکته مهم آنکه هماهنگی نظامی اصلی مهم برای تحقق اهداف اقتصادی است. اکنون میان این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی از جمله در عرصه بازسازی سوریه و عراق و فعال‌تر شدن بخش خصوصی این کشورها توافقات خوبی میان طرفین صورت گرفته که سفر بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه به تهران و نیز سفر حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران به عراق نشست مهم در تحقق این مهم داشته است.
با توجه به شرایط منطقه اصل مهم برای به نتیجه رسیدن توافقات اقتصادی، برقراری ثبات و امنیت پایدار است لذا برگزاری نشست‌های مشترک نظامی و امنیی امری ضروری می‌نماید که برگزاری نشست سه‌جانبه دمشق در این چارچوب قابل ارزیابی است.
در جمع‌بندی نهایی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که سفر سردار باقری به سوریه در کنار تقویت مناسبات امنیتی دو کشور با برگزاری نشست سه‌جانبه ایران، سوریه و عراق این پیام مهم را به جهانیان مخابره می‌کند که اراده سه کشور برای برقراری امنیت پایدار ناگسستنی بوده و طرفین برای تحقق این مهم از هیچ اقدامی فروگذار نخواهند بود. دستاوردهای ایران، سوریه و عراق در مبارزه با تروریسم این اصل مهم را دارد که هر کشوری که به دنبال مبارزه واقعی با تروریسم است باید در کنار این سه کشور قرار گیرد چنانکه روسیه و در مقاطعی ترکیه این مهم را صورت داده و نتایج مثبت آن را نیز مشاهده کرده اند.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 108349
 
Share/Save/Bookmark