میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۲:۳۶
 
 
آمريکا و بازي با سران القاعده
سر خط محافل رسانه‌اي جهان در روزهاي اخير بر‌اساس اخبار و گزارش‌هاي منتشره مبني بر کشته شدن سران القاعده...

سر خط محافل رسانه‌اي جهان در روزهاي اخير بر‌اساس اخبار و گزارش‌هاي منتشره مبني بر کشته شدن سران القاعده استوار شده است. روز دوشنبه منابع غربي اعلام کردند مختار بن‌مختار سرکرده القاعده در ليبي کشته شده است و سه‌شنبه نيز اعلام شد ناصر‌الوحيشي سرکرده القاعده در يمن به کام مرگ رفته است.
نکته بسيار مهم در اين اخبار آن است که عامل کشته شدن اين افراد آمريکا عنوان شده است. محافل رسانه‌اي بر اين ادعايند که در حملات پهپادهاي آمريکايي اين افراد کشته شده‌اند و آمريکا بر اين عمليات‌ها براي از ميان بردن ساير سران القاعده نيز ادامه خواهد داد.
حال اين سئوال مطرح است که چرا در شرايط کنوني چنين طرح‌هايي از سوي آمريکا مطرح مي‌گردد و چه اهدافي را پيگيري مي‌کند؟ بخشي از اهداف اين تحرکات را در عرصه داخلي آمريکا مي‌توان مشاهده کرد.
کنگره آمريکا در حال تصويب متمم بود جه دفاعي کشور است در حالي که پنتاگون به دنبال کسب بودجه اضافه است. اين سناريو مطرح است که پنتاگون با حملات هدفمند به برخي سران القاعده به دنبال كسب بودجه بيشتر از كنگره باشد. نکته ديگر آنکه آمريکا در عرصه جهاني چند هدف عمده را پيگيري مي‌کند.
نخست آنکه آمريکا به دنبال قانوني جلوه دادن استفاده از پهپادهاي خود عليه کشورها است. در حالي جهانيان اقدامات آمريکا را برابر با تروريسم دولتي مي‌دانند که آمريکا با برجسته‌سازي کشته شدند سران القاعده به دنبال مشروعيت دادن به اقدامات خود است تا دامنه آن را به سراسر جهان گسترش دهد. نکته ديگر آنکه آمريکا در پرونده عراق و سوريه با رسوايي عدم مبارزه با تروريسم مواجه شده است. آمريکايي‌ها با انتشار اخبار کشته شدن سران القاعده به دنبال انحراف افکار عمومي از عراق و سوريه با محوريت پنهان‌سازي حمايت‌هاي خود از تروريست‌ها و پيروزي‌ ارتش‌هاي اين کشورها بر تروريست‌ها هستند.
نکته قابل توجه آنکه آمريکا با برجسته‌سازي نام القاعده، سعي در اجراي سناريوي تروريسم خوب و بد دارد به گونه‌اي که چنان القا مي‌سازد که آنان که آمريکا با آنها مقابله مي‌کند تروريسم بد و آناني که از آنها حمايت مي‌کند به زعم آمريکايي‌ها آزادي‌خواه مي‌باشند، حال آنکه تمام اين گروه‌ها داراي يک ماهيت بوده و آن کشتار انسان‌هاي بي‌گناه است.
نکته ديگر مسئله تحولات يمن است. در طول ماه‌هاي اخير در يمن کميته‌هاي مردمي با محوريت انصار‌الله جنگي تمام‌عيار عليه گروه‌هاي تروريستي داشته‌اند که کارنامه‌اي جهاني براي آنان رقم زده است. آمريکا با برجسته‌سازي نام خود در کشته شدن افرادي مانند «ناصر‌الوحيشي» سرکرده القاعده در يمن به دنبال کمرنگ‌سازي نقش کميته‌هاي مردمي در مبارزه با تروريسم و توجيه ادامه حملات خود به اين کشور است در حالي که گزارش‌ها نشان مي‌دهد حملات آمريکا صرفا در حمايت از تروريست‌ها و تجاوزات عربستان و کشتار مردم يمن بوده است و ادعاي مبارزه با تروريسم صرفا بهانه‌اي براي توجيه اين اقدامات است.

کد مطلب: 92624
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark