میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۹
 
 
عراقی ها برای تحقق استقلال کشورشان شعار وحدت سر می دهند
تظاهرات میلیونی برای اخراج آمریکا

همزمان با تشدید تحرکات آمریکا برای ادامه اشغال عراق، مردم و جریان‌های سیاسی و مقاومتی عراق برای پایان دادن به اشغال گری آمریکا تلاش می‌کنند که برگزاری تظاهرات میلیونی در این راستا صورت می‌گیرد.
شورای سیاسی جنبش مقاومت اسلامی «النجباء» عراق، مکان‌های برگزاری تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی را میدان‌های تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز مردم این کشور اعلام کرد.«حیدر اللامی» عضو شورای سیاسی از جنبش مقاومت اسلامی «النجباء» عراق، ضمن حمایت از فراخوان «مقتدی الصدر» برای برگزاری تظاهرات میلیونی در سراسر عراق برای اخراج نظامیان آمریکایی از عراق درباره مکان‌های برگزاری این تظاهرات که قرار است ۲۴ ژانویه جاری (۴ بهمن) برگزار شود، توضیح داد.وی گفت: این تظاهرات میلیونی آخرین سناریوهای واشنگتن در عراق را به شکست خواهد کشاند و در تمامی استانهای عراق و دقیقا در مکانهایی که تاکنون شاهد برگزاری تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز بوده، برگزار خواهد شد. تظاهرات مردمی عراق در اعتراض به فساد، بیکاری، فقر و ناکارآمدی دولت از اول اکتبر گذشته در بغداد و نزدیک به ۱۰ استان دیگر آغاز شده و در برخی از استان‌ها هنوز ادامه دارد. ائتلاف «دولة القانون» عراق نیز ضمن حمایت از برگزاری تظاهرات میلیونی در رد حضور نظامیان آمریکایی در این کشور، گفت که این تظاهرات، به جهانیان خواست حقیقی ملت عراق در رد هرگونه قیمومیت خارجی را نشان خواهد داد. همچنین نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق هم در دیدار با رئیس پارلمان عراق و در گفت‌وگوی تلفنی با نخست وزیر کانادا درباره تحولات عراق و اخراج نیروهای خارجی از عراق رایزنی کرد.
«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق با «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور این کشور درباره تازه‌ترین تحولات مربوط به اوضاع سیاسی و امنیتی گفت‌وگو کرد. بر اساس بیانیه دفتر اطلاع رسانی رئیس پارلمان عراق دو طرف در این دیدار درباره مسائل مختلف فعلی، پیامدهای بحران کنونی در منطقه و موضوع حضور نیروهای بیگانه و ضرورت ایجاد روابطی متعادل با کشورهای دنیا به تبادل نظر پرداختند. منابع خبری دیروز گزارش داده‌اند واشنگتن در حال بررسی قطع کمک ۲۵۰ میلیون دلاری به عراق در صورت درخواست بغداد برای خروج نظامیان آمریکا از آن کشور است. روزنامه وال‌استریت‌ژورنال گزارش داده وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا در ایمیل‌هایی که به رویت این روزنامه رسیده رایزنی‌هایی درباره بودجه‌های مربوط به کمک‌های نظامی به عراق صورت گرفته است. این اداره همچنین قصد دارد از دفتر مدیریت و بودجه کاخ سفید درباره حذف درخواست کمک ۱۰۰ میلیون دلاری برای سال مالی ۲۰۲۱ هم سوال کند. در این میان «احمد الاسدی» رئیس فراکسیون «النهج الوطنی» در پارلمان عراق تاکید کرد که پاسخ مقاومت عراق به آمریکا پاسخی مسئولانه و در خور عراق و بر حسب میزان خساراتی خواهد بود که توسط آمریکایی‌ها به عراق وارد آمده است. الاسدی در اظهاراتی به تلویزیون عراق گفت: «حمله به ابومهدی المهندس حمله به عراق بود و تصمیم ما برای اخراج نیروهای بیگانه تصمیمی از سر احساسات نیست. اگر می‌خواستیم به شکلی احساساتی پاسخ بدهیم قاتلان فرماندهان شهید را کشته بودیم». وی افزود: «تصمیم پارلمان به اخراج نیروهای بیگانه یک تصمیم عاقلانه بود.»
همچنین کتائب حزب الله عراق اعلام کرد ملت عراق با خلق حماسه تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی نشان خواهند داد که استکبار قادر به درهم شکستن اراده آنها برای اخراج اشغالگران نیست. گروه کتائب حزب الله عراق از زیرمجموعه‌های سازمان الحشد الشعبی عراق که اخیرا قریب به ۳۰ نیرو و فرمانده خود، از جمله «ابومهدی المهندس» را در تجاوز آمریکا علیه خاک عراق از دست داد، حمایت خود را از فراخوان برپایی تظاهرات میلیونی علیه اشغالگران آمریکایی در عراق اعلام کرد. همچنین برهم صالح رئیس‌جمهور عراق ضمن استقبال از وزیر خارجه قطر گفت که کشورش می‌تواند عامل درک و تفاهم مثبت و نقطه ثبات و صلح قدرتهای منطقه‌ای و بین‌المللی باشد. از سوی دیگر جریان صدر عراق با ارائه توصیه‌هایی برای برگزاری تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی در عراق که قرار است چهارم بهمن آینده برگزار شود، خواستار نشان دادن میزان وحدت مردم عراق در این مسیر شد. در صفحه فیس‌بوک صالح محمد العراقی آمده است: ما برای محکوم کردن اشغالگری و تجاوزهای صورت گرفته علیه حاکمیت عراق تظاهرات خواهیم کرد تا در کمال امنیت در عراق و در کنار همسایگان و دوستان خوب خود زندگی کنیم.در ادامه این نوشتار می‌آید: من وظیفه ملی هر عراقی می‌دانم که برای حاکمیت کشورش و رد حضور آمریکا در عراق، در این تظاهرات شرکت کند و نه توصیه را ذکر می‌کنم که باید در این مسیر رعایت شود.

کد مطلب: 112443
 
Share/Save/Bookmark