میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۶
 
 
ترور حقوق بین‌الملل همزمان با ترور سردار سلیمانی

آمریکایی‌ها هنوز نتوانسته‌اند برای اقدام غیرقانونی ترور سردار سلیمانی که منطقه را در آستانه جنگ قرار داده و به فاجعه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی بر فراز تهران انجامید، توجیهی پیدا کرده و جامعه جهانی را متقاعد کنند. شبکه تلویزیونی ازوزدا روسیه در تحلیلی یادآور شده است: تمام تلاش‌های مقامات آمریکایی برای توجیه ترور سردار شهید "قاسم سلیمانی" (یکی از مقامات بلندپایه نظامی ایران) که آغازگر وخامت شدید اوضاع در منطقه بود، ناکام مانده است. اقدام غیرقانونی واشنگتن برای ترور ژنرال قاسم سلیمانی در بغداد، تمام منطقه خاورمیانه را در آستانه یک جنگ بزرگ قرار داد. این مهمترین خبر رسانه‌های جهانی در آغاز سال نو میلادی بود. جمهوری اسلامی هم به ترور یکی از فرماندهان نظامی بلندپایه ایرانی با حملات موشکی به پایگاه‌های نظامی آمریکا در خاک عراق پاسخ داد. دولت واشنگتن اقدام خصمانه خود را به وجود تهدید خیالی و اثبات نشده توجیه کرد و سعی کرد چهره تهدید آمیزی از سردار سلیمانی ارائه کند. حتی در شبکه‌های تلویزیونی ایالات متحده هم علناً به این استدلال پوچ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و حامیان سیاسی وی می خندند.
تلاش زیاد برای نوعی مشروعیت بخشیدن به ترور این فرمانده ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مضحک به نظر رسیده و صرفاً بر پایه "ایمان" ترامپ بنا گذاشته شده است. غیر از "اعتقاد شخصی" رئیس جمهوری آمریکا، هیچ مدرک و دلیلی دال بر وجود هیچ نوع تهدیدی از جانب این مقام نظامی ایرانی علیه سفارتخانه‌های آمریکا وجود ندارد. با وجود گذشت چند هفته، مقامات واشنگتن هنوز نتوانسته‌اند جامعه جهانی را برای توجیه این اقدام غیرقانونی خود علیه یک مقام رسمی یک کشور مستقل دیگر قانع کنند.
ماکسیم سوچکوف، کارشناس ارشد دپارتمان تجزیه و تحلیل جریانات بین المللی در دانشگاه دولتی مسکو معتقد است: ایالات متحده در واقع می خواست تعادل منفی که اخیراً در منطقه برای آنها بوجود آمده را تغییر دهد. هنگامی که ایران شروع به تضعیف مواضع آمریکایی‌ها در سراسر منطقه کرده و راه تقویت مواضع خویش را در پیش گرفت، واشنتگتن با اقدامی بی سابقه تصمیم گرفت تا یکی از مهمترین شخصیت‌های نظامی ایرانی و با نفوذ در منطقه را از سر راه بردارد. این ترور می بایست توازن قدرت در منطقه را به نفع آمریکا تغییر دهد و تأثیر منطقه‌ای ایران را تضعیف کند، ولی این نقشه به هدف خود نرسید. البته به نظر می‌رسد متحدین آمریکا در اروپا به معنای واقعی کلمه خود را مجبور کردند تا باور کنند که این ترور اقدامی منطقی بود. ولی آنها هم به روشنی به ماهیت آنچه اتفاق افتاده بود، آگاه هستند.
"مایکل بینیون" ستون نویس بین المللی نشریه تایمز، دلیل عدم اطمینان رهبران اروپایی در ارزیابی از اقدام آمریکا را توضیح داده و نوشته است: مسئله اینجاست که اروپایی‌ها نمی‌دانند دونالد ترامپ از ایران چه می‌خواهد. آیا او می‌خواهد نظام جمهوری اسلامی را تغییر دهد؟ آیا می خواهد مذاکره برای انعقاد توافق جدیدی را آغاز کند؟ یا واقعاً خواستار آغاز یک جنگ است؟
البته این اقدام آمریکا به خودی خود منجر به وقوع فاجعه دیگری شد و در شرایط پرتنش حاکم بر منطقه، ایران به اشتباه یک هواپیمای مسافربری اوکراینی را هدف قرار داد. "سرگئی لاوروف" کفیل وزیر امور خارجه روسیه در تشریح این ماجرا گفته است: پس از ترور ژنرال سلیمانی از سوی آمریکا که با نقض حقوق بین الملل انجام گرفت و در پی حمله تلافی جویانه تهران به پایگاه‌های نظامی آمریکا، ایرانی‌ها انتظار حملاتی از جانب آمریکا را داشتند، ولی نمی دانستند که این حمله به چه شکلی صورت خواهد گرفت. 

کد مطلب: 112542
 
Share/Save/Bookmark