میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۱۰
 
 
اشتباه پشت اشتباه
دونالد ترامپ پس از یک سال از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا ادعای انتخاباتی خود مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را...

دونالد ترامپ پس از یک سال از رسیدن به ریاست جمهوری آمریکا ادعای انتخاباتی خود مبنی بر اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را اجرایی کرد. این اقدام ترامپ اهداف داخلی و جهانی بسیاری را دنبال کرده در حالی که برای نتانیاهو نخست‌وزیر صهیونیست‌ها و خاندان سعودی که دورانی بحرانی را سپری می‌کنند این اقدام دارای اهمیت بسیار بوده و سعی کرده تا در لوای آن اهداف خود را پیگیری کنند.
به رغم آنکه محافل رسانه‌ای و سیاسی وابسته به ترامپ و شرکای منطقه‌ای آن اقدامات بسیاری برای تحقق اهداف این طرح صورت دادند اما روند تحولات نشانگر حقیقتی ورای این تحرکات است. از یکسو در عرصه فلسطین این اقدام ترامپ نه تنها به سرخوردگی فلسطینی‌ها منجر نشده بلکه زمینه‌ساز فاز جدید قیام فلسطینی‌ها شده است. کارنامه فلسطین نشان می‌دهد صهیونیست‌ها هر زمان علیه قدس اقدام کرده‌اند، خون تازه‌ای در رگ‌های مقاومت فلسطین جریان گرفته است که نمود آن را در حوادث پس از آتش زدن مسجدالاقصی در سال ۱۹۶۹ و نیز انتفاضه دوم در سال ۲۰۰۰ که نتیجه حضور شارون وزیر جنگ وقت صهیونیست‌ها در مسجد‌الاقصی بود، مشاهده کرد.
اکنون نیز صهیونیست‌ها دوباره دچار اشتباه محاسباتی شده که ملت فلسطین انتفاضه‌ای دیگر برای حمایت از قدس را درپیش می‌گیرد. در این میان صهیونیست‌ها با تجاوز نظامی به غزه سعی در انحراف فلسطینی‌ها به مسائلی ورای قدس داشته‌اند که بیداری و یکپارچگی فلسطینی‌ها در حمایت از قدس این طرح را ناکام ساخته‌ است. نکته دیگر آنکه ترامپ بر این تصور بود که با این اقدام از یک سو می‌تواند جایگاه آمریکا در اجرای تصمیمات یک‌جانبه را به رخ همگان بکشد و از سوی دیگر پرونده حمایت خود از تروریسم و البته ناتوانی آن در بهره‌گیری از تروریسم در مقابله با مقاومت را پنهان سازد. نوع واکنش‌های جهانی به این اقدام ترامپ در محافل سیاسی و اجتماعی و حتی رسانه‌ای جهان نشان داد که صرفا وی و سران رژیم صهیونیستی حامی این اقدام بوده و حتی متحدان آمریکا نیز علیه آن موضع‌گیری کرده‌اند. واکنش به مسئله قدس نشان داد که از یک‌سو آمریکا دیگر آن هژمونی ادعایی تصمیم گیر برای جهان نیست و از سوی دیگر به رغم تقلای آمریکا و صهیونیست‌ها رویکرد جهانی به آرمان‌های مقاومت گستردگی فراوانی یافته است که اکنون در مسئله قدس نمود پیدا می‌کند.
به عبارتی دیگر آنچه را که ترامپ با بهره‌گیری از آن به دنبال قدرت نمایی در صحنه جهانی بود به رسوایی دیگر برای آمریکا مبدل شده است. ترامپ این اصل تاریخی را فراموش کرده که قدس محور حساسیت‌های جهانی است که طیف گسترده‌ای را در برابر رژیم صهیونیستی و‌ آمریکا قرار خواهد داد. بر این اساس باید گفت که ترامپ با اعلام طرح جابه‌جایی سرزمین فلسطینی‌ها و واگذاری آن به صهیونیست‌ها اولین اشتباه خود را مرتکب شد و با اجرای اعلام پایتختی قدس برای صهیونیست‌ها اشتباهی دیگر را مرتکب شده که قطعا هزینه آن افزایش انزجار جهانی از آمریکا و آغاز ابعاد جدیدی از انتفاضه خواهد بود. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 102147
 
Share/Save/Bookmark