میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۲۱
 
 
کودکان قربانی جنگ افروزی آمریکا از یمن تا افغانستان
کودکان قربانی جنگ افروزی آمریکا از یمن تا افغانستان
 
آمریکا در حالی با ادعای خودبرتر پنداری به جنگ افروزی غیر مسئولانه در جهان ادامه می‌دهد که آمارهای سازمان ملل نشان می‌دهد که میلیون‌ها انسان بویژه زنان و کودکان از یمن تا افغانستان را در آستانه نسل کشی قرار داده است.
در ادامه افشای ابعاد جنایات ائتلاف سعودی تحت حمایت آمریکا، سازمان ملل متحد اعلام کرد ۷ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در یمن به علت سوء تغذیه نیازمند دریافت خدمات درمانی هستند.بر این اساس، دفتر نماینده هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در یمن با صدور بیانیه‌ای در توئیتر اعلام کرد با توجه به ادامه درگیری‌های خونین در کشور فقیر یمن‏‏، هفت میلیون و ششصد هزار نفر در این کشور به خدمات پزشکی برای درمان سوء تغذیه نیاز دارند.در این بیانیه آمده است از این میان، حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار کودک کمتر از پنج سال و یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر زن باردار و شیرده به علت سوء تغذیه شدید ‏به خدمات درمانی نیاز دارند.دفتر امور بشردوستانه سازمان ملل در یمن افزود: بخش بهداشتی یمن تنها ۱۱ درصد از بودجه مورد نیاز امسال خود را دریافت کرده و این در حالی است که ۲۰ میلیون نفر در یمن به کمک‌های بهداشتی نیاز دارند.بر اساس این بیانیه، تنها ۵۱ درصد از بیمارستان‌های یمن با تمام ظرفیت خود فعالیت می‌کنند و در ۶۷ شهرستان از مجموع ۳۳۳ شهر یمن پزشک وجود ندارد و در هر ۱۰ دقیقه یک کودک در یمن به علت بیماری‌های مختلف جان خود را از دست می‌دهد که با اتخاذ تدابیر پیشگیرانه می‌توان از آن جلوگیری کرد.در همین حال مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن گفت که آمریکا عامل اصلی تجاوز به یمن است و سایر کشورها، ابزار اجرایی آن هستند. از سوی دیگر وزیر دفاع دولت نجات ملی یمن در جریان بازدید از جبهه‌های مأرب، گفت که ائتلاف سعودی در حال فروپاشی است و آخرین روزهای خود را سپری می‌کند. از سوی دیگر محمد علی الحوثی رئیس کمیته عالی انقلاب یمن با انتقاد از مواضع اخیر دبیرکل سازمان ملل متحد گفت: ابراز تردید «گوترش» در احکام قضایی یمن یک موضع گیری سیاسی است. منابع یمنی اعلام کردند که حمله عوامل وابسته به ائتلاف تحت سرکردگی ریاض به منطقه‌ای در الحدیده در غرب یمن ناکام مانده است. حمله مزدوران و عوامل وابسته به ائتلاف سعودی در الحدیده در غرب یمن ناکام ماند.منابع وابسته به ارتش و کمیته های مردمی یمن اعلام کردند: عوامل و مزدوران وابسته به ائتلاف سعودی تلاش کردند که در غرب حیس در استان الحدیده رخنه کنند که این تحرک ناکام ماند و راه به جایی نبرد.این منابع تاکید کردند: تحرک منافقان وابسته به دشمن به روستای بره در بخش حیس در الحدیده شکست خورد. این یورش سه ساعت ادامه یافت و نقض آشکار توافق آتش بس امضا شده در سوئد محسوب می شود.منابع وابسته به ارتش و کمیته های مردمی یمن همچنین به اقدامات نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی

کودکان افغان در آستانه فاجعه انسانی
در همین حال از افغانستان نیز خبر می رسد که موارد بستری کودکانی که دچار سوء تغذیه و به سرخک مبتلا شده اند در بیمارستان‌های افغانستان در حال افزایش است.صندوق کودکان ملل متحد "یونیسف" اعلام کرد شمار زیادی از کودکان در صورت عدم دسترسی فوری به دارو و درمان ممکن است جانشان را از دست بدهند.در این میان سازمان ملل اعلام کرد ۱۸ میلیون افغان به دلیل سیاست‌های اشغالگران نیازمند کمک سریع غذایی هستند. در این میان اما کشورهای غربی به بهانه به رسمیت نشناختن طالبان از ارسال کمک‌های بشر دوستانه به افغانستان جلوگیری می‌کند.
خبر دیگر از افغانستان آنکه برنی سندرز سناتور ارشد دموکرات آمریکایی اشتباه آمریکا در حمله پهپادی که به کشته شدن ۱۰ غیرنظامی از جمله ۷ کودک افغان منجر شده است را یک تراژدی انسانی خواند. خبر دیگر آنکه طالبان اعلام کرد که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان منحل شده و دیگر مشروعیت ندارد. از سوی دیگر درحالی که عمران‌خان از آغاز گفت‌وگوها برای تشکیل دولت فراگیر در افغانستان خبر داد، طالبان اعلام کرد که پاکستان یا هر کشوری حق درخواست از این گروه برای تشکیل دولت همه‌شمول در افغانستان را ندارد. در همین حال تدروس آدهانوم رییس سازمان جهانی بهداشت برای گفتگو در خصوص حمایت از نهادهای بهداشتی در افغانستان، بامداد امروز وارد کابل شد.وحید مجروح، سرپرست وزارت بهداشت افغانستان گفت: این سفر پس از تعلیق کمک‌های مالی بانک جهانی به بخش بهداشت در افغانستان انجام شده و هدف آن گفتگو درباره ادامه این کمک‌ها می‌باشد. خبر دیگر آنکه شهردار موقت پایتخت افغانستان در اظهاراتی اعلام کرده است که نیازی نیست زنان شاغل کابل به سر کار بروند، چرا که مردان قادر هستند پست ها و مشاغل مربوطه را در اختیار بگیرند. «حمدالله نعمانی» شهردار موقت کابل اعلام کرده است که زنان شاغل پایتخت باید در خانه بمانند چرا که بسیاری از مشاغل به راحتی توسط مردان قابل انجام است.وی در همین ارتباط گفته است: ما به کسانی که نیاز داشتند یا در موقعیتهایی که مردان نمی توانستند احراز کنند یا برای مردان نبوده است، اجازه می دهیم به پست های خود باز گردند. آنها هر روز به سر کار می روند.
کد مطلب: 119743
 
Share/Save/Bookmark