میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۲
 
 
نتیجه دخالت‌های امارات و سعودی در سودان
دارفور رنگ جدایی گرفت

دخالت‌های امارات و سعودی در امور سودان زمینه ساز بجران‌ جدیدی شد چنانکه کمیته مرکزی پزشکان سودان از کشته شدن ۱۱ نفر و زخمی شدن ۲۰ نفر دیگر در ناآرامی‌های منطقه «دلیج» در دارفور خبر داد.
کمیته مرکزی پزشکان سودان، شبه‌نظامیان الجنجوید را مسئول این حوادث برشمرد و تأکید کرد که آن‌ها به دستور شورای نظامی سودان به شهروندان حمله کرده و به سمت آن‌ها تیراندازی کرده‌اند. کمیته مذکور در صفحه فیس‌بوک خود آورده است که نُه نفر از این شهروندان در اثر اصابت گلوله و ضربات چماق شبه‌نظامیان الجنجوید به قتل رسیده‌اند و علت مرگ دو نفر دیگر هنوز مشخص نیست.
«محمود دریر» فرستاده اتیوپی به سودان گفت که طرف‌های سودانی با استمرار مذاکرات درباره تشکیل شورای حاکمیتی انتقالی موافقت کرده‌اند. طبق گزارش رسانه‌های سودان، دریر افزود که شورای نظامی با آزادی شماری از زندانیان سیاسی به عنوان نشان دادن حسن نیت خود موافقت کرده است.
«عمر البشیر» رئیس‌جمهور سابق سودان ۲۲ فروردین درپی گسترش اعتراضات مردمی به نابسامانی اوضاع اقتصادی، با دخالت ارتش برکنار شد و پس از آن یک شورای نظامی به رهبری «عبدالفتاح البرهان» قدرت را به دست گرفت. تظاهرات مردم سودان علیه دولت عمر البشیر از ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ (۲۸ آذر ۹۷) ابتدا به خاطر افزایش قیمت نان آغاز شد، اما بسرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و تظاهر کنندگان خواستار سرنگونی دولت البشیر شدند که سرانجام حکومت وی ۲۲ فروردین ماه با دخالت ارتش سرنگون شد. معترضان رفته رفته خواسته‌های خود را افزایش دادند که پایان یافتن حکومت عمر البشیر و ایجاد یک حکومت دموکراتیک از خواسته‌های بعدی معترضان بود. اکنون گروه‌های معترض سودانی خواستار کنار رفتن نظامیان و انتقال مسالمت آمیز قدرت به یک شورای غیر نظامی و تشکیل یک حکومت دموکراتیک هستند و برای رسیدن به خواسته‌های خود همچنان به اعتراض و تحصن در خیابان‌ها و میدان اصلی پایتخت و مقابل وزارت دفاع ادامه می‌دهند.
شورای نظامی سودان و معترضین این کشور گفت‌وگوهای خود در خصوص تشکیل شورای انتقالی را از سر گرفتند. معترضین سودانی و شورای نظامی حاکم بر سودان با انجام توافقاتی مذاکرات خود برای تشکیل شورای انتقالی را از سر می‌گیرند.بر اساس این توافقات، معترضین پذیرفته‌اند که به نافرمانی‌های خود پایان دهند و در عوض شورای نظامی نیز پذیرفته که زندانیان سیاسی را آزاد کند. این توافق در حالی انجام شده که هفته گذشته سودان شاهد سرکوب گسترده اعتراضات از سوی نظامیان بود.
در خصوص تحولات سودان شورای امنیت سازمان ملل در نشست روز گذشته خود شدیداً خشونتهای جاری در این کشور را محکوم کرد. در این نشست از شورای نظامی سودان که زمام امور را در این کشور به دست دارد در کنار مخالفان خواسته شد تا با همکاری با یکدیگر برای دستیابی به یک راهکار تلاش کنند. شورای امنیت با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: باید خشونتها در سودان علیه غیر نظامیان سریعاً متوقف شود. در این میان شورای امنیت سازمان ملل در یک بیانیه، ضمن محکومیت شدید «خشونت‌های اخیر» در سودان، توقف فوری خشونت علیه غیرنظامیان را خواستار شد.اعضای شورای امنیت سازمان ملل به موازت تشدید تنش‌ها و درگیری‌ها در سودان بین «شورای نظامی انتقالی» و مخالفان، بیانیه‌ای در رد خشونت‌ها در این کشور بحران‌زده آفریقایی منتشر کرده است. با شدت گرفتن نافرمانی‌های مدنی در سودان که به دنبال شدت گرفتن خشونت‌های اخیر نظامیان با مخالفان صورت گرفته، شورای امنیت سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای خشونت‌ها علیه غیرنظامیان را محکوم کرده است.

کد مطلب: 109348
 
Share/Save/Bookmark