میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۴
 
 
ظریف در نشست وزرای خارجه عدم تعهد:
تروریسم اقتصادی آمریکا مردم جهان را به خطر انداخته است

وزیر امور خارجه گفت: اعتیاد آمریکا به اعمال تحریم علیه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و حتی قدرت‌های بزرگ در حال تضعیف اساس روابط بین المللی و به مخاطره افکندن صدها میلیون نفر از مردم است.
محمدجواد ظریف طی سخنانی در نشست وزرای خارجه جنبش عدم تعهد از دولت آذربایجان به دلیل برگزاری این اجلاس در باکو و میهمان‌نوزای گرم مقام‌های این کشور و همچنین مدیریت دولت ونزوئلا به‌عنوان رئیس این جنبش در سه سال اخیر تشکر کرد.
وی اظهار داشت: وجود یک جریان رشدیابنده برای تحقیر دیپلماسی، چندجانبه‌گرایی و همکاری‌های بین‌المللی چالش‌های مزمن را در سراسر جهان تشدید کرده و موجب افزایش تردید و بلاتکلیفی شده است.
وزیر امور خارجه ادامه داد: به‌نظر می‌رسد که حقوق بین‌الملل، موافقتنامه‌های چندجانبه، قطع‌نامه‌های شورای امنیت و هنجارهای رفتار متمدنانه همه در مسلخ جاه‌طلبی‌های سیاسی فردی قربانی می‌شوند.
ظریف تصریح کرد: غرب آسیا بیشترین آلام را از ناحیه این کینه‌توزی علیه نظم جهانی متحمل می‌شود.
وی با اشاره به موضوع فلسطین، گفت: حق خودمختاری فلسطین به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اهداف جنبش عدم تعهد توسط سیاست‌های یک‌جانبه و مخرب ایالات متحده به ویژه از سوی موضع‌گیری‌های غیرقانونی و خطرناک آن در مورد قدس و جولان در حال پایمال شدن است.
رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: رژیم صهیونیستی با برخوردای از حمایت بی چون و چرای آمریکا و با کمال تأسف همچنین رضایت کوتاه‌بینانه برخی در منطقه ما تشجیع شده است تا به غصب و جذب بیشتر و بیشتر فلسطین مبادرت ورزد.
ظریف افزود: ظلم‌های دهشتناک علیه مردم یمن به همراه پیامدهای منطقه‌ای این جنگ که با پشتیانی کامل ایالات متحده انجام می‌شود به گونه‌ای تهدیدآمیز در حال خارج شدن از کنترل و منجر شدن به تشدید تنش‌ها و ایجاد ناامنی بیشتر در منطقه و ماورای آن است.
وی خاطرنشان کرد: اقدام غیرمسئولانه ایالات متحده در خروج خود از برجام به رغم پایبندی کامل ایران به تعهدات خود در این زمینه یکی دیگر از مهم ترین عناصر آشوب ساز در منطقه و ماورای آن بوده است.
وزیر امور خارجه افزود: جنگ اقتصادی آمریکا در واقع تروریسم اقتصادی آن با هدف قرار دادن مردم عادی ایران و کوششی ساده لوحانه برای گرسنگی دادن آنان تا مرحله به تسلیم شدن تنها یک جنایت عامدانه و به صورت آشکار اعلام شده علیه بشریت نیست، بلکه تهدیدی جدی و فوری برای صلح و امنیت بین‌المللی است.
ظریف گفت: در حقیقت، اعتیاد ایالات متحده به اعمال تحریم ها یا به عبارت دقیق تر تروریسم اقتصادی علیه مردم بسیاری از کشورهای عضو جنبش عدم تعهد مانند کوبا، ونزوئلا، سوریه، ایران و حتی قدرت‌های بزرگی مانند چین و روسیه، در حال تضعیف اساس روابط اقتصادی بین‌المللی و به مخاطره افکندن صدها میلیون نفر از مردم و همچنین تجارت جهانی است.
وی تاکید کرد: اتخاذ موضع یکپارچه جامعه بین‌المللی برای وادار ساختن ایالات متحده به بازگشت از این مسیر خطرناک خود به منظور اجتناب از بروز یک فاجعه جهانی، یک ضرورت فوری است.
وزیر امور خارجه با بیان اینکه امروزه این موضوع امری ثابت شده است که آمریکا حتی به هم‌مشرب‌های خود خیانت می‌کند، گفت: بسیاری آموخته‌اند که انتظار از آمریکا برای تامین حفاظت و امنیت آنان یک خواسته واهی ـ اگر نگوییم انتحاری ـ است.
ظریف گفت: اما این مردم ما هستند که هزینه رفتارهای غیرمسوولانه آمریکا را می‌پردازند. به همین دلیل بر ما اعضای جنبش است تا متحد شویم و بر مبنای تفکر و اقدام دسته جمعی و مبتکرانه برای تغییر جهت جریان حاکم یا حداقل کاهش آثار آن بر مردم خویش اقدام کنیم.
وی افزود: کوشش صلح هرمز (امید) که حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان آن را در نشست ماه سپتامبر گذشته مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد، یکی از این گونه تلاش‌ها است. رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطرنشان کرد: هدف آن ترویج گفت‌وگو، احترام متقابل و برابری، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها و مصونیت مرزهای بین‌المللی، حل و فصل مسالمت‌آمیز کلیه اختلافات، رد تهدید به استفاده از زور یا کاربرد زور، عدم تجاوز و عدم مداخله در امور داخلی یا خارجی یکدیگر و در نهایت تضمین امنیت انرژی و جریان آزاد منابع می باشد.
ظریف گفت: ما دوباره از همسایگان و همه شرکای خود در جنبش عدم تعهد دعوت می‌کنیم تا برای تقویت و اجرای ابتکار امید با ما همکاری کنند. 

کد مطلب: 111345
 
Share/Save/Bookmark