میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۰۳
 
 
درسی ماندگار
فلسطین همواره به عنوان اصلی‌ترین مسئله جهان اسلام بوده در حالی که در سالهای اخیر تروریسم...

فلسطین همواره به عنوان اصلی‌ترین مسئله جهان اسلام بوده در حالی که در سالهای اخیر تروریسم اجاره‌‌ای و بحران‌های گسترده در منطقه موجب غفلت جهان اسلام از این موضوع اساسی شده است. رژیم صهیونیستی و حامیان غربی آن البته با بهره‌گیری از غفلت و برخی جاه‌طلبی‌های ارتجاع عربی ضمن استمرار اشغالگری به سرکوب و کشتار فلسطینیان ادامه می‌دهد. به رغم تمام این شرایط فلسطینی‌ها از انتفاضه و ایستادگی دست بر نمی‌دارند که نمود عینی آن را در مقاومت اسرای فلسطینی‌ در بند رژیم صهیونیستی می‌توان مشاهده کرد. هزار و ۵۰۰ زندانی فلسطینی در این اقدام اعتراضی شرکت کردند که رقمی بی‌سابقه است. این اعتصاب غذا دوشنبه (۲۸ فروردین) آغاز شد و هدف از آن وادار کردن مقام‌های زندان‌های رژیم صهیونیستی به تأمین شرایط بهتر برای زندانیان است.
حدود ۶۵۰۰ فلسطینی در حال حاضر در زندان‌های اسرائیل زندانی‌شده‌اند که ۶۲ تن از آنان زنان فلسطینی و ۳۰۰ تن نیز زیر سن قانونی هستند. حدود ۵۰۰ زندانی فلسطینی نیز تحت «بازداشت اداری» قرار دارند که نوعی حبس بدون تفهیم اتهام محسوب می‌شود. این وضعیت در حالی بر زندان‌های رژیم صهیونیستی حاکم است که در باب قیام اسرای فلسطینی چند نکته قابل توجه است؟ نخست آنکه به رغم تمام سرکوب‌گری‌ها و مشکلات گسترده، فلسطینی‌ها همچنان به مقاومت ادامه می‌دهند و این امر نشانگر رویکرد سراسری ملت فلسطین به تنها راهکار آزادی سرزمینشان یعنی مقاومت است. نکته دیگر نوع عملکردهای رژیم صهیونیستی و مواضع کشورهای غربی و نهادهای بین‌المللی در باب اسرای فلسطینی است. آنچه از سوی صهیونیست‌ها مطرح می‌شود استفاده از واژه زندانیان در زندان‌های رژیم صهیونیستی است. آنها با این اقدام واژه اسرای فلسطینی را حذف می‌کنند تا از اجرایی شدن قوانین ۴ گانه ژنو در قبال آنها شانه خالی کنند. کشورهای غربی نیز که حمایت از این رژیم را از تکالیف خود می‌دانند با رویکرد به همین دیدگاه از موضع‌گیری در قبال وضعیت بحرانی اسرای فلسطینی خودداری می‌کنند و حتی کشوری مانند آمریکا با اعزام وزیر دفاعش به سرزمین‌های اشغالی به حمایت از این رژیم می‌پردازد.
نوع واکنش کشورهای عربی نیز امری قابل توجه است که بدون در نظر گرفتن وضعیت بحرانی فلسطینی‌ها یا به روند سازش تاکید دارند یا با بحران‌سازی علیه سوریه و جبهه مقاومت غفلت از فلسطین را توجیه می‌کنند. مجموع این مواضع در قبال اسرای فلسطینی یک اصل را برای ملت فلسطین روشن می‌سازد و آن اینکه آنان برای احقاق حقوق خود یک گزینه بیشتر ندارند و آن ادامه راه مقاومت است بر این اساس است که اسرای فلسطینی انتفاضه اعتصاب و اعتراض سراسری را به پا کرده‌اند تا نشان دهند که آزادگی را در پشت میله‌های زندان نیز می‌توان حفظ کرد و تسلیم دشمن و حامیان آنان نشد. انتفاضه اسرای فلسطینی را می‌توان قیامی بزرگ دانست که زمینه‌ساز دستاوردهای بسیاری برای ملت فلسطین در مراحل بعدی انتفاضه سوم یا همان قیام سراسری فلسطینی‌ها خواهد داشت.

کد مطلب: 99014
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark