میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
فرانسه، آمریکا و انگلیس همدست جنایات جنگی سعودی در یمن هستند
عربستان دست به دامان قاچاقچیان و مزدوران
عربستان دست به دامان قاچاقچیان و مزدوران
 

همزمان با انتشار گزارش سازمان ملل مبنی بر مشارکت انگلیس، آمریکا و فرانسه در جنایات جنگی سعودی، یک نهاد حقوقی در گزارشی فاش کرد عربستان سعودی برای دفاع از مرز جنوبی خود مقابل ارتش یمن،‌ با کمک دلالان محلی، غیرنظامیان یمنی از جمله کودکان را در ازای پرداخت پول، اجیر و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند.
سازمان غیرانتفاعی حقوق و آزادی‌های «سام»، که مقر آن در ژنو است، از اقدام رژیم سعودی در اجیر کردن غیرنظامیان یمنی برای دفاع از مرز جنوبی عربستان و فریب آنان از طریق شبکه‌های قاچاق انسان و بدون پوشش قانونی، بشدت انتقاد کرد.
وبسایت این سازمان در گزارشی با عنوان «هولوکاست مرزی» اعلام کرد: «هزاران یمنی تحت فشار شرایط بد انسانی مجبور شدند به جبهه‌های مرزی رفته و کشته یا زخمی شوند و عربستان به گونه‌ای با آنها برخورد می‌کند که گویی اصلا در آنجا نیستند». در مقدمه گزارش این سازمان آمده است: «از سال ۲۰۱۸، سام اطلاعاتی به دست آورده که نشان می‌دهد عربستان سعودی، غیرنظامیان یمنی را که برخی از آنان کودک هستند، از طریق دلالان محلی اجیر می‌کند تا در مقابل حقوق ماهیانه از مرز جنوب عربستان با یمن حمایت کنند. این افراد بخشی از نیروهای سعودی یا حتی یمنی [مورد حمایت عربستان] هم تلقی نمی‌شوند. عربستان از وضعیت بد اقتصادی یمن به دلیل جنگ، محاصره و قطع حقوق‌ها، سوءاستفاده می‌کند». این سازمان در این گزارش گفت: آنچه در مرزهای عربستان اتفاق افتاده نقض قوانین داخلی و کنوانسیون‌های بین‌المللی است که استفاده از غیرنظامیان را برای جنگ با هر کشوری خارج از چارچوب قوانین نظامی داخلی منع می‌کند.
در گزارش سازمان حقوق و آزادی‌های سام آمده است: هرچند که عربستان سعودی در تلاش است این جنگجویان را به عنوان سرباز معرفی کند و به برخی از آنها درجه‌های نظامی اعطا کند، اما آنها در واقع صرفاً شبیه سرباز و افسر هستند و درجه‌های آنها جعلی است و پس از مرگ آنها به دلیل حضور در میدان نبرد، هیچ حقوقی ندارند.این سازمان تاکید کرد: هزاران قربانی یمنی که در جنگ برای دفاع از مرز جنوبی عربستان سعودی کشته شدند بدون اطلاع خانواده‌هایشان در گورهایی داخل عربستان دفن شدند و بقیه هم هنوز خانواده‌های آنها از سرنوشتشان اطلاعی ندارند.
به گفته سازمان سام، برخی از جنگجویان از طریق گذرگاه الودیعه و با یک سند مسافرتی اضطراری که توسط کنسولگری یمن برای آنها صادر شده است وارد خاک عربستان می‌شوند. این قربانیان در مرزهای جنوبی عربستان سعودی می جنگند و به شکلی نامنظم دستمزدهایی دریافت می‌کنند. وی افزود: آنها هر بار که حقوق دریافت می‌کنند بر اساس برآورد دستمزد یک بار درجه‌های جعلی نیز می‌گیرند و در مراحل بعدی می‌تواند درجه آنها بالا برود یا پایین بیاید هنگامی که خواستار مجوز مرخصی هستند در گذرگاه سعودی با آنها مثل نفوذی‌های غیرقانونی رفتار می‌کنند و مقامات سعودی اثر انگشت آنها را به شکل الکترونیکی ثبت می‌کنند و از آن پس اجازه ورود به عربستان حتی در صورت اخذ ویزای رسمی را نیز ندارند.از سوی دیگر علی‌رغم اینکه مقامات آمریکایی و اروپایی بارها تلاش کردند خود از دست دشتن در جنگ یمن مبرا کنند اما نظر سازمان ملل چیز دیگری است. گزارش جدید سازمان ملل متحد که دیروز منتشر شد، تصریح می‌کند که آمریکا، فرانسه و بریتانیا با ارائه کمک‌های اطلاعاتی و لوجستیکی به ائتلاف سعودی، احتمالا در جنایت‌های جنگی علیه یمن از جمله تحمیل قحطی به‌عنوان یک تاکتیک نظامی، شریک جرم هستند.
محققان سازمان ملل لیست محرمانه‌ای از مظنونان بین‌المللی دخیل در جنایات جنگی رخ داده در یمن تهیه کرده‌اند که در آن نقش کشورهای غربی به‌عنوان حامیان اعضای ائتلاف سعودی در این جنایات بسیار پررنگ است.خبر دیگر آنکه هیأت مذاکره‌کننده جنبش انصارالله یمن با یک هیأت سوئدی به ریاست وزیر خارجه این کشور که در مسقط پایتخت عمان بسر می‌برد، دیدار کرد. «محمد عبدالسلام» سخنگو و رئیس هیأت مذاکره‌کننده صنعاء در مذاکرات صلح یمن از دیدارش با هیأت سوئدی به ریاست «مارگوت والشتروم» در مسقط پایتخت عمان خبر داد. در همین حال سخنگوی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از شلیک چند موشک بالستیک به فرودگاه «نجران» عربستان سعودی و تعطیلی پروازها در این فرودگاه خبر داد

کد مطلب: 110643
 
Share/Save/Bookmark