میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
سازمان جهانی بهداشت بار دیگردرباره جنایات سعودی هشدار داد
مرگ در کمین میلیون‌ها کودک یمنی
مرگ در کمین میلیون‌ها کودک یمنی
 

همزمان با افشای ارسال داروی تاریخ مصرف گذشته به یمن، سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که کاهش کمک‌های مالی جان میلیون‌ها کودک در یمن را تهدید می‌کند.
این نهاد بین المللی بر لزوم پایبندی و انجام تعهدات کشورها برای نجات جان مردم یمن تاکید کرده است.بخش بهداشتی درمانی در یمن به خاطر درگیری های گسترده با بحران شدید رو به رو است که منجر به شیوع وبا و سایر بیماری ها و بسته شدن درمانگاه ها و مراکز بهداشتی شده است. پیش تر نیز «ناتالیا کانیم» مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد نسبت به وقوع فاجعه انسانی برای زنان یمنی هشدار داد. کانیم افزود: هر دو ساعت یک زن یمنی به خاطر کمبود امکانات بهداشتی و درمانی به هنگام وضع حمل جان خود را از دست می دهد. ۱۰۰ بیمارستان از ۲۶۸ بیمارستانی که تحت پوشش صندوق سازمان ملل است، تعطیل شده است. «سازمان بین‌المللی مهاجرت» نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد تنها در سال جاری میلادی نزدیک به ۳۵۰ هزار یمنی در نتیجه درگیری‌ها در این کشور بی‌خانمان شده‌اند.بنا بر این پیام توییتری، گروه‎های وابسته به این سازمان در ۴۲۰۰۰ نقطه در یمن حضور دارند تا ضمن درک اوضاع و نیازهای مردم این کشور، به آوارگان و مهاجران یمنی کمک کنند. سازمان بین‌المللی مهاجرت، در ابتدا در سال ۱۳۳۰ به عنوان یک کمیته دولتی بین‌المللی برای اروپاییان برای کمک کردن به اسکان دوباره مردمی که در جنگ جهانی دوم آواره شده بودند، تأسیس شد و حالا ۱۷۳ کشور عضو آن هستند.
لازم به ذکر است گزارش ها نشان می دهد عربستان سعودی تنها زمانی اجازه ورود محموله دارو به ملت تحت محاصره یمن داد که مدت‌ها از تاریخ مصرف دارو‌ها گذشته بودندمرگ به علت محاصره، این ساده‌ترین توصیف درباره اوضاع بیماران یمنی است. تاکنون حدود ۴۰ هزار یمنی قربانی ادامه محاصره و کوتاهی سازمان ملل شده‌اند. به این فهرست باید جنایت دیگری را افزود، ارسال دارو‌های فاسد. عربستان زمانی اجازه ورود هواپیمای حامل دارو را به یمن داد که مدت‌ها در جیبوتی در معرض نور خورشید و گرما قرار گرفته بود و همه دارو‌های آن فاسد شده بود. در این میان یک روزنامه عربی نوشت ریاض در ادامه فشارهای خود بر دولت مستعفی برای قبول راه‌حل مورد نظر این کشور برای وضعیت جنوب یمن تهدید کرده اعضای این دولت از کشورهای مختلف اخراج خواهند شد. عربستان سعودی اعضای دولت مستعفی یمن به ریاست «عبد ربه منصور هادی» را تهدید کرده در صورتی که مذاکره و توافق با «المجلس الانتقالی الجنوب» (شورای انتقالی جنوب) وابسته به امارات را رد کند، از کشورهای مختلف اخراج خواهند شد یا حتی اجازه بازگشت دوباره به یمن به آنها داده نخواهد شد. در همین حال در واکنش به جنایات سعودی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مواضع متجاوزان سعودی در جبهه «حیران» را به وسیله موشک بالستیک «زلزال ۱» هدف قرار دادند. جنگنده های ائتلاف متجاوز سعودی مناطقی در استان حجه یمن را بمباران کردند.

کد مطلب: 110742
 
Share/Save/Bookmark