داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۰۹
 
 
خطر مصادره خيزش‌هاي مردمي، ملت‌هاي عرب را دوباره به خيابان‌ها كشاند موج دوم قيام براي حفظ آرمان‌هاي انقلابي
خطر مصادره خيزش‌هاي مردمي، ملت‌هاي عرب را دوباره به خيابان‌ها كشاند
موج دوم قيام براي حفظ آرمان‌هاي انقلابي
 
همزمان با تشديد تحركات برخي جريان‌هاي داخلي و كشورهاي غربي براي مصادره قيام‌هاي مردمي، ملت‌ها در كشورهاي عربي حوزه خليج فارس و شمال آفريقا براي مقابله با اين روند اعتراض‌هاي گسترده‌تري را آغاز كرده‌اند.
در هفته‌هاي اخير كشورهايي مانند اردن، مصر، تونس، يمن، بحرين و عربستان شاهد تشديد قيام‌هاي مردمي در برابر دولتمردانشان هستند. هرچند كه اين حركتها از آذرماه 1389 آغاز گرديده ولي حضور گسترده دوباره مردم در خيابان‌ها فضايي جديد از قيام را براي اين كشورها در پي داشته به گونه‌اي كه در برخي كشورها مانند تونس و مصر از انقلاب دوم سخن به ميان آمده است . در كشورهاي عربي حوزه خليج فارس و شمال آفريقا كه حاكمان آنها سرنگون شده‌اند دولتهاي جديد به رغم تعهدات خود در چارچوب خواسته‌هاي مردمي حركت نكرده و بعضا مجري سياستهاي گذشته بوده‌اند. خواسته‌هاي مردمي در محاكمه سران نظام‌هاي گذشته، آزادي زندانيان و آزادشدن فعاليتهاي سياسي،‌توجه به امور اقتصادي و حل بحران‌هاي اجتماعي، برقراري موازين اسلامي بر كشور و ... از جمله مطالبات مردمي بوده كه در اين كشورها اجرا نشده است.در كشورهايي مانند اردن و بحرين نيز دولتهاي ملك عبدالله دوم و آل خليفه تاكنون در اجراي روند مطالبات مردمي گام برنداشته و صرفا به تغيير كابينه و يا آغاز گفت و گوهاي ملي نمايشي روي آورده‌اند كه دستاوردي براي ملتها به همراه نداشته است در حالي كه مشت آهنين نيز همچنان بر اين جوامع حاكم مي‌باشد. به رغم خواست مردم مداخله غرب و آ‌مريكا در امور داخلي اين كشورها در ابعاد گسترده‌اي ادامه يافته به گونه‌اي كه در امور اين كشورها دخالت مي‌كند كه ملتها از دلايل قيام خود را پايان دادن به روابط كشورشان با آمريكا و صهيونيستها اعلام كرده‌اند.
در اين چارچوب مردم بحرين با رد ادامه مذاكرات با آل خليفه بر ادامه قيام خويش تاكيد دارند.
در حالي كه همچنان تظاهرات ضد دولتي در بحرين ادامه دارد فعالان معارض به نيابت از مردم انقلابي اين كشور چهارشنبه هفته جاري شكايتي را عليه چند تن از مقامات رژيم آل خليفه در دادگاه جنايي لاهه مطرح مي‌كنند. ديده‌بان حقوق بشر از رژيم آل خليفه خواست بيش از 2 هزار كارگري را كه در جريان تظاهرات اعتراضي مسالمت‌آميز در اقدامي سياسي از كار اخراج كرده است به سر كار خود بازگرداند.
جنبش انقلاب 14 فوريه بحرين با محكوم كردن ادامه دخالت‌هاي آمريكا و عربستان در امور اين كشور تاكيد كرد، ملت بحرين گفت‌وگوهاي ننگين را نمي‌پذيرد و به مقاومت خود ادامه مي‌دهد.در اين ميان "آيات القرمزي" شاعره بحريني که اخيرا از زندان آل خليفه آزاد شده، مي‌گويد که توسط افسران پليس زن و مرد بحريني تحت شکنجه روحي و جسمي قرار گرفته است. در مصر نيز معترضان خشمگين مصري از هشت ژوييه به مدت يك هفته است كه در ميدان التحرير تحصن نامحدود برپا كرده و اعلام كرده‌اند كه تا زمان جامه عمل پوشاندن به خواسته‌هايشان ميدان التحرير را ترك نخواهند كرد.
درخواست‌هاي آنها شامل محاكمه سريع و عمومي مقامات رژيم سابق مصر، انتقال فوري حسني مبارك، رييس‌جمهوري سابق به بيمارستان زندان انفرادي و محاكمه بانيان كشتار معترضان در تظاهرات ضد حكومتي است. در اين ميان خبرگزاري فرانسه در اولين ساعات بامداد ديروز از قاهره گزارش داد : در آستانه تغيير كابينه مصر ،‌' محمد العرابي' وزير خارجه اين كشور استعفا كرددر اردن نيز با عدم تحقق وعده‌هاي ملك عبدالله پادشاه اردن مردم موج جديد حركت‌هاي ضد دولتي را آغاز كردند. تظاهرات ضد دولتي معترضان اردني در پايتخت اين كشور چند زخمي بر جاي گذاشت، پليس اردن نيز اعلام كرد كه هفت تن از نيروهايش در امان مجروح شده‌اند.
تونس كه محور قيام‌هاي عربي را تشكيل مي‌داد در روزهاي اخير بارديگر شاهد حضور گسترده مردم در خيابان‌ها بوده است. نيروهاي پليس تونس براي سومين روز پياپي با استفاده از گاز اشك‌آور و تيراندازي تلاش كردند تا تظاهرات‌كنندگان معترض را در پايتخت اين كشور متفرق كنند. مردم تونس تاكيد دارند كه دولت در مسير خواسته‌هاي مردمي حركت نكرده و بيشتر در چارچوب اقدامات دولت بن علي ديكتاتور فراري اين كشور و غرب بوده‌اند. در يمن نيز هر چند كه صالح ديكتاتور حاكم بر اين كشور به عربستان گريخته است اما جانشينان وي در قالب سياست‌هاي عربستان و‌آمريكا قرار دارند كه خشم مردم را به همراه داشته است. انقلابيون يمن ديروز را كه سي‌وسومين سالگرد به قدرت رسيدن ديكتاتور يمن است، روز خشم مردمي ناميدند.همچنين شوراي جوانان انقلاب ملي يمن با تاكيد بر سقوط كامل نظام علي عبدالله صالح، از تشكيل شوراي رياستي انتقالي در اين كشور خبر داد. در جريان بمباران روز پنجشنبه جنوب يمن از سوي هواپيماهاي بدون سرنشين آمريكايي 50نفر كشته شدند.
در ليبي نيز در حالي معارضان قذافي در مسير طرابلس قرار گرفته‌اند كه عملكرد گروه تماس شرايط جديدي را بر اين كشور حاكم ساخته است. معمر قذافي در يك سخنراني تلويزيوني در واكنش به اقدام آمريكا و متحدانش در به رسميت شناختن مخالفان ليبيايي به عنوان دولت مشروع اين كشور گفت: اقدام گروه تماس در به رسميت شناختن به اصطلاح شوراي ملي انتقالي ليبي نمايانگر تصميم مردم كشور نيست.
وزيراي امور خارجه و نمايندگان 32 كشور گروه تماس ليبي از جمله كانادا به منظور به رسميت شناختن انقلابيون ليبيايي به عنوان دولت مشروع اين كشور جمعه در استانبول گرد هم آمدند. به دنبال حملات هوايي ناتو به طرابلس پايتخت ليبي، انفجارهاي شديدي در سنگرگاه اصلي معمر قذافي حاکم رژيم به وقوع پيوست.
کد مطلب: 67433
 
Share/Save/Bookmark