میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۶
 
 
در براق چه می‌گذرد؟
«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و کابینه صهیونیستی وی در اقدامی که نخستین نوع خود بشمار می‌رود در...

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و کابینه صهیونیستی وی در اقدامی که نخستین نوع خود بشمار می‌رود در تونلی زیر دیوار «براق» مسجدالاقصی جلسه ویژه‌ای را تشکیل دادند. در ادامه سیاست اشغال اراضی فلسطینی - اسلامی، کابینه رژیم صهیونیستی طرح یهودی‌سازی بیت‌المقدس و بخش قدیمی شهر قدس را به رای می‌گذارد. این نوع رفتارها نشان می‌دهد که صهیونیست‌ها ابعاد جدیدی از اشغالگری آن هم با محوریت قدس را‌ آغاز کرده‌اند چنانکه اخیرا نیز مباحثی در باب به رای گذاشتن وضعیت قدس مطرح کرده‌اند. با تمام این تفاسیر این سوال مطرح می‌شود که چرا صهیونیست‌ها در مقطع کنونی چنین رویکردی را در پیش گرفته‌اند؟
بسیاری بر این امر تاکید دارند که تحرکات مذکور برگرفته از سفر اخیر ترامپ به اراضی اشغالی است که نشانگر استمرار یک جانبه‌گرایی آمریکا در باب فلسطین است. آنها با رویکرد به تحریف تاریخی سعی دارند تا ابعاد جدیدی از اشغالگری را صورت دهند. این اقدامات نشانگر شکست مذاکرات سازش است که جریان‌هایی مانند تشکیلات خودگردان به آن تاکید داشته‌اند با این حال صهیونیست‌ها با هزینه تراشی سعی در احیای مذاکرات و گرفتن امتیازات بیشتر از جمله اشغال اراضی کرانه باختری دارند. این اقدام صهیونیست‌ها را می‌توان نوعی انتقام‌گیری از فلسطینیان پس از شکستشان در برابر ایستادگی اسرای فلسطینی دانست چنانکه جهانیان اذعان دارند اقدام اسرا گامی جدید در عرصه انتفاضه است. محافل رسانه‌ای و سیاسی برآنند تا چنان نشان دهند که این اقدام تجاوزکارانه صهیونیست‌ها، برگرفته از اقدام مثبت ترامپ در سفر به عربستان برای صلح است در حالی که در اصل این سکوت سران عرب برگرفته از خیانت آنان به فلسطین به خاطر چند قرار داد نظامی با آمریکاست.
قراردادهایی که حتی یک فشنگ آن برای فلسطین به کار گرفته نشده است. صهیونیست‌ها با این اقدام به زعم خود به دنبال گرفتن انتقام شکست در سوریه هستند. در همین حال آنها که پایان تروریسم را زمینه‌ساز رویکرد جهانی به مسئله فلسطین می‌دانند برآنند تا از روزهای بحرانی منطقه برای اشغالگری بهره‌ گیرند که اشغال قدس محور اصلی آن را نشان می‌دهد. نکته مهم دیگر آنکه اقدام صهیونیست‌ها رسما نقض مصوبات و قطعنامه‌های سازمان ملل است و این سازمان باید پاسخگوی این مسئله باشد سکوت و رویکردهای جانبدارانه سازمان ملل از عوامل این اشغالگری است که مغایر با تمام وظایف و تکالیف این سازمان عنوان می‌شود.
با تمام این تفاسیر اقدام کنونی صهیونیست‌ها نشان می‌دهد که برای فلسطین هیچ راهی جز انتفاضه باقی نمانده است و این بزرگترین درسی است که نشست کابینه این رژیم در براق به فلسطینی‌ها و جهان اسلام مخابره کرده است. نشست مذکور نشان می‌دهد که واژه‌ای به نام صلح هیچ معنایی ندارد و از سوی دیگر ادعای صلح عربی و حمایت آنان از فلسطین نیز صرفا یک پوسته ظاهری است لذا ملت فلسطین تنها یک گزینه دارد و آن ادامه انتفاضه و همگرایی با مقاومت منطقه است که همواره دستاوردهای بسیاری برای فلسطین به همراه داشته که می‌تواند زمینه‌ساز آزادی فلسطین به پایتختی قدس شریف شود.

کد مطلب: 99483
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark