میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۳۵
 
 
قانونگذاران بدون نام و نشان
لبنان که پیش از این با نام کانون مقاومت علیه رژیم صهیونیستی و تروریسم شناخته می‌شد، طی ماه‌های گذشته با نام آشوب و اعتراض‌های خیابانی بر سر

لبنان که پیش از این با نام کانون مقاومت علیه رژیم صهیونیستی و تروریسم شناخته می‌شد، طی ماه‌های گذشته با نام آشوب و اعتراض‌های خیابانی بر سر زبان‌ها بوده است. دولت جدید لبنان به نخست وزیری حسان دیاب در حالی می‌توانست زمینه ساز آشتی ملی و پایان چالشهای اقتصادی و سیاسی این کشور باشد که لبنان با بحرانی جید مواجه شد و آن خط رسانه‌ای و تبلغاتی گسترده علیه حزب‌الله بوده است.
در حالی سفیر آمریکا در لبنان آشکار لبنان را به خاطر وجود حزب الله تهدید به تحریم کرده بود که آلمان نیز وارد میدان شد و حزب الله را گروه تروریستی نامید. حدود ۲۳۰ قانون‌گذار دیروز طی نامه‌ای از اتحادیه اروپا خواستند شاخه سیاسی حزب‌الله را نیز مانند شاخه نظامی آن، تروریستی اعلام کرده و فعالیت‌های آن در تمام کشورهای اروپایی را ممنوع کند. ادعای درخواست ۲۳۰ قانون‌گذار در حالی مطرح شده که از یک سو حزب‌الله بخشی از ساختار سیاسی و دفاعی لبنان است لذا اقدام علیه حزب‌الله یعنی اقدام علیه کل لبنان. نکته دیگر آنکه ادعای مذکور با نام حمایت از امنیت و ثبات منطقه در حالی مطرح شده است که رژیم صهیونیستی چند دهه است که در حال کشتار فلسطینی‌ها و ناامن سازی منطقه‌ است و یا رژیم سعودی ۵ سال است که کشتار بی امان مردم یمن و حمایت از تروریسم را صورت می‌دهد اما هیچگاه سخنی از درخواست آنچه قانون‌گذاران نامیده می‌شود برای مقابله با آنها نشده است. با توجه به این حقایق این سوال مطرح است که ادعای مذکور چرا در شرایط کنونی مطرح شده است؟ نگاهی به تحولات لبنان نشان می‌دهد که زنجیره‌ای از ائتلاف عربی، غربی و صهیونیستی با همکاری برخی جریان‌های داخلی لبنان برای ایجاد فضای آشوب در لبنان به راه افتاده است و هر روز بعد جدیدی از این آشوب سازی را اجرا می‌کنند و لذا این ادعا را نیز می‌توان ادامه این روند دانست. بخشی از این رویکرد در چارچوب گرفتار سازی لبنان و حزب‌الله در بحران داخلی است تا در نهایت لبنان را از مسیر مبارزه با تروریسم خارج سازند و خروج نیروهای حزب‌الله از سوریه بخشی از این سناریو است چنانکه در سال ۲۰۰۵ برای خارج کردن ارتش سوریه از لبنان این سناریو را اجرا و حتی ترور رفیق حریری را رقم زدند که بعد از آن حمله نظامی رژیم صهیونیستی به لبنان صورت گرفت.
نکته دیگر آنکه اخیرا دبیر کل حزب‌الله طرح کشاورزی سراسری را برای برون رفت لبنان از بحران مطرح کرد. طرحی که به اذعان کارشناسان راهکار نهایی پایان بحران اقتصادی لبنان است. طراحان سناریو اقدام چند لایه علیه حزب‌الله به دنبال ناکام سازی این طرح هستند تا بحران لبنان ادامه یابد. نکته مهم دیگر آنکه لبنان در مدیترانه دارای منابع نفت و گاز است و چشم طمع صهیونیست‌ها، آمریکا و ترکیه به آن است. استمرار بحران و اقدام علیه حزب‌الله را می‌توان طرحی برای دور نگاه داشتن لبنان از این منابع و یا تسلیم سازی آن برای نادیده گرفتن آن دانست.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 114531
 
Share/Save/Bookmark