میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
چانه‌زنی‌ها ادامه دارد؛
تعیین دستمزد ۹۸ در ایستگاه آخر
تعیین دستمزد ۹۸ در ایستگاه آخر
 
۲۷ اسفند ۹۷، آخرین جلسه شورای عالی کار در سال‌جاری به منظور تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۸ برگزار می‌شود. به نظر می‌رسد مانند سال‌جاری دستمزد کارگران براساس فرمول افزایش ترکیبی «رقم ثابت به اضافه درصد» تعیین گردد.
دویست و هشتاد و یکمین نشست شورای عالی کار سه‌شنبه ۲۱ اسفندماه ۹۷ به منظور تعیین دستمزد ۹۸ کارگران با حضور وزیرکار و شرکای اجتماعی برگزار شده بود که پس از ۶ ساعت چانه‌زنی به دلیل اختلاف نظر زیاد بین نمایندگان کارگران و کارفرمایان بدون تعیین دستمزد پایان یافت.
در شورای عالی کار علاوه بر تعیین «حداقل دستمزد» سال آینده، میزان افزایش «سایر سطوح مزدی» نیز مشخص خواهد شد. مجموع حقوق پایه، بن کارگری، حق مسکن و حق اولاد (برای سرپرستان دارای فرزند) حداقل دریافتی حقوق کارگران را تشکیل می‌دهد. حق مسکن در نشست اول بهمن‌ماه ۹۷ شورای عالی کار به ۱۰۰هزار تومان افزایش یافت، اعمال این مصوبه در فیش‌های حقوقی منوط به زمان تصویب در هیأت وزیر است و اکنون این مصوبه برای بررسی به هیأت دولت ارسال شده است.
در راستای تعیین دستمزد ۹۸، طی هفته‌های گذشته و در آغاز مذاکرات مقدماتی دستمزد «کمیته مزد شورای عالی کار» با هدف بررسی هزینه‌های ماهیانه خانوار تشکیل جلسه داد و با توافق نمایندگان کارفرمایی و کارگری هزینه زندگی ماهیانه یک خانوار با تعداد ۳.۳نفر، سه میلیون و۷۶۰ هزار تومان تعیین شد، که یک میلیون و ۸۹ هزار تومان نسبت به هزینه ماهیانه زندگی سال گذشته افزایش داشته است. در سال گذشته حداقل هزینه معیشت حدود دو میلیون و ۶۸۰ هزار تومان تعیین شده بود.
۲۱ اسفندماه دومین جلسه رسمی شورای عالی کار بود که با توجه به وعده حاتم شاکرمی معاون امور روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیش‌بینی می‌شد که پرونده دستمزد ۹۸ کارگران در این روز بسته شود که نشد. وی در روز برگزاری جلسه گفته بود: در نشست امروز ۲۱ اسفندماه ۹۷ شورای عالی کار دستمزد سال آینده باید نهایی شود. دلیلی برای عدم توافق وجود ندارد و در قانون کار و آئین نامه‌های شورای عالی کار بن بستی برای عدم توافق وجود ندارد و همه راه حل‌ها برای توافق شرکای اجتماعی پیش بینی شده است.
برخلاف پیش‌بینی معاون روابط کار وزارت کار دلایل مختلفی برای عدم توافق شرکای اجتماعی در تعیین دستمزد ۹۸ کارگران وجود داشت. اختلاف نظر بین نمایندگان کارگری و کارفرمایی بر سر میزان افزایش دستمزد و فاصله پیشنهادات طرفین باعث شد تا در نشست ۲۱ اسفندماه درخصوص میزان افزایش دستمزد سال آینده تصمیم گیری نشود.
براساس اطلاعات به دست آمده نمایندگان کارفرمایی پیشنهاد افزایش درصد ثابت به حقوق پایه را ارائه دادند که نمایندگان کارگری ضمن مخالفت با این سناریو، پیشنهاد افزایش ترکیبی «رقم ثابت به اضافه درصد» را ارائه دادند.
از آنجایی که سال ۹۷ نحوه تعیین دستمزد کارگران رقم ثابت و درصدی افزایش بود و امسال نیز حقوق کارکنان دولتی و دستگاه‌های اجرایی برای سال آینده به میزان «۴۰۰ هزار تومان به اضافه تا ۱۰درصد» افزایش یافت، به نظر می‌رسد که نحوه تعیین دستمزد کارگران نیز مانند سال‌جاری باشد.
مطابق ماده ۴۱ قانون کار، نرخ تورم در تعیین دستمزد کارگران موثر است، طبق استعلام از وزارت اقتصاد، تورم دوازده ماهه منتهی به اسفند ۹ بیش از ۳۰ درصد اعلام شده است. نشست بعدی شورای عالی کار ۲۷ اسفند ۹۷ است که سرنوشت میزان افزایش حداقل حقوق کارگران مشخص می‌شود. تسنیم
کد مطلب: 108330
 
Share/Save/Bookmark