میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۹
 
 
وقتی رسانه‌های بین‌المللی پیوستن ایران به سی.اف.تی را پوشش پررنگ دادند
استقبال از «تَکرار» برجام
استقبال از «تَکرار» برجام
 

فراتر از بررسی تبعات لایحه تصویب شده پیوستن ایران به cft در خانه ملت، این اتفاق مورد توجه و استقبال رسانه‌های بین‌المللی و حتی معاند قرار گرفت، استقبال از این جهت که غرب توانسته خواسته‌های خود را به ملت ایران تحمیل کند و برخی در داخل موجب ذوق زدگی دشمنان جمهوری اسلامی ایران شوند. این رسانه‌ها حتی با جزئیات به پوشش خبری مصوبه دیروز مجلس پرداختند.
مجلس شورای اسلامی ایران دیروز با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) موافقت کرد. مصوبه‌ای که پیش از تصویب مخالفانی را داشت که قاطعانه معتقد بودند که این لایحه هرگز نباید تصویب شود چرا که این اتفاق یک خود تحریمی است.
حتی می‌توان گفت با این مصوبه؛ عملا از بخش امنیتی کشورتا دفاعی و حتی فرهنگی که در لیست SDN آمریکا قرار دارند، امکان معامله مستقیم یا غیر مستقیم وجود نخواهد داشت.
گروه ویژه اقدام مالی در سال ۱۹۸۹ در نشست سران جی ۷ در پاریس برای مبارزه با پول‌شویی تأسیس شد. نیروی ویژه موظف به مطالعه روندهای پولشویی، نظارت قانونی و اجرای قوانین مالی در سطوح ملی و بین‌المللی است. بعد از آن با گسترده شدن فعالیت‌های این گروه مقابله با تأمین مالی فعالیت‌های اشاعه‌ای در سال ۲۰۱۲ به مأموریت این گروه اضافه شد و در همین سال آخرین ویرایش توصیه‌های خود را برای مقابله با جرایم مالی تأمین مالی تروریسم، تأمین مالی فعالیت‌های اشاعه‌ای، پولشویی و … با عنوان استانداردهای بین‌المللی در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و اشاعه‌گری منتشر کرد.
FATF دارای یک دستورالعمل ۴۰ ماده‌ای است که تمامی جنبه‌های مبارزه با پول‌شویی را دربرمی‌گیرد. از سال ۲۰۱۵ سازمان بین‌المللی مانند صندوق بین‌المللی پول، سازمان ملل متحد و شش گروه تخصصی و بانک جهانی سازمان‌های ناظر هستند. از سال ۲۰۱۶، FATF از ۳۵ کشور و دو سازمان منطقه‌ای عضو که اتحادیه اروپا و شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس هستند، تشکیل شد که در همکاری نزدیک با شماری از سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم است.
گروه ویژه اقدام مالی یکی از نهادهای ناظر بر اقدام‌های مالی ایران بعد از امضای برجام است. این گروه همواره یک لیست سیاه از کشورهایی که مقررات مالی و پولشویی نگران کننده‌ای دارند را منتشر می‌کند. در لیست منتشر شده تا سال ۲۰۱۵ کشورهای ایران و کره شمالی به عنوان کشورهای خطرناک شناخته شدند اما بعد از امضا و اجرای برجام و با تعهد ایران قرار شد اقدامات متقابل علیه ایران برای مدت یک سال به تعلیق درآید. در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ نیز این اقدامات متقابل به مدت یکسال تمدید شد تا اینکه بعد از مسکوت ماندن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT ) در مجلس، FATF مهلت سه ماهه‌ای به ایران برای تعیین تکلیف لوایح چهارگانه داد، مهلتی که از ۸ تیر شروع شده و مهر ماه سال جاری یعنی اواخر اکتبر ۲۰۱۸ پایان می‌یابد.
حالا فراتر از بررسی تبعات این لایحه تصویب شده برای ملت ایران، این اتفاق بازتاب قابل توجهی در رسانه‌های بین‌المللی داشته است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره نوشت: ایران برای پیوستن به کنوانسیون جهانی مقابله با تامین مالی تروریسم لایحه مربوطه را در پارلمان این کشور به تصویب رساند و امیدوار است با این کار از تحریم‌های بین‌المللی بیشتر جلوگیری کند.
آمریگا و غرب مدعی‌اند؛ ایران از حزب‌لله و گروه‌های فلسطینی حمایت می‌کند که به زعم آنها تروریستی هستند، از این رو از پیوستن به این کنوانسیون سرباز می‌زده است.
همچنین خبرگزاری رویترز با اعلام این خبر گزارش داد: نمایندگان پارلمان ایران معاهده مقابله با تامین مالی تروریسم را تصویب کردند که مقامات امیدوارند این کنوانسیون ایران را به سمت استاندارد جهانی سوق دهد و این کشور را از فهرست سیاه سرمایه‌گذاری درحالی‌که با تجدید تحریم‌های آمریکا روبرو است، حذف کند.
تصویب این لایحه به تهران اجازه می‌دهد به کنوانسیونی بپیوندد که با تامین مالی تروریسم در جهان مقابله می‌کند اما هنوز باید برای تبدیل شدن به قانون در شواری نگهبان ایران به تصویب برسد.
رویترز در ادامه گزارش داد: برخی قانونگذاران ایران با تصویب این لایحه که هدف آن حرکت به سمت همکاری با استانداردهای گروه اقدام مالی (FATF) است، مخالفت کردند چراکه می‌گویند این کار ممکن است به حمایت آنها از گروه‌هایی همچون حزب‌لله لبنان که از نظر آمریکا تروریستی هستند، آسیب بزند. خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی به اعلام جزئیات تصویب لایحه CFT در مجلس شورای اسلامی پرداخت و نوشت: پارلمان ایران طرحی را برای مقابله با تامین مالی تروریسم تصویب کرد که به شدت از سوی تندروهای داخلی مورد مخالفت قرار گرفته بود اما برای حفظ توافق هسته‌ای‌اش با اروپایی‌هاو متحدان آسیایی‌اش ضروری به نظر می‌آمد.
خبرگزاری ترند هم در گزارش خود با تیتر پارلمان ایران لایحه تاریخی پیوستن به CFT را تصویب کرد نوشت: قانونگذاران ایرانی در جلسه‌ای علنی کار خود را برای بررسی پیوستن به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با ترویسم در حالی آغاز کردند که برخی از آنها با لایحه مذکور به شدت مخالف بودند.
بی بی سی عربی هم در رابطه با تصویب CFT نوشت: علیرغم مخالفت اصولگرایان، پارلمان ایران با تصویب معاهده مقابله با حمایت مالی از تروریسم موافقت کرد و این لایحه را برای نجات توافق هسته ای با قدرت های بزرگ مهم و اساسی توصیف کرد.
بی بی سی عربی نوشت: لایحهCFT یکی از چهار لوایحی است که دولت ایران برای اجرای خواسته های FATF به مجلس ارائه داده بود.
همچنین پایگاه خبری البوابه در این رابطه نوشت: مجلس ایران امروز با اجرای اقدامات جدید برای مقابله با حمایت مالی از تروریسم موافقت کرد و مسئولان معتقدند که این تغییرات به استانداردهای جهانی نزدیک هستند.
روزنامه الیوم السابع مصر نیز نوشت: مجلس شورای اسلامی ایران امروز با اقدامات جدید برای مقابله با حمایت مالی از تروریسم موافقت کرد و مسئولان ایران امیدوارند که با این اقدام به استانداردهای بین المللی نزدیک تر شوند.
این پایگاه خبری در ادامه گزارش خود در رابطه با تصویب لایحه CFT نوشت: این لایحه یکی از چهار لوایحی است که دولت ایران برای اجرای خواسته های FATF به مجلس ارائه داده بود. علاوه‌براین، رسانه‌های صهیونیستی شامل روزنامه هاآرتص و تایمز آو اسرائیل، روزنامه واشنگتن پست، پایگاه خبری عرب نیوز، خبرگزاری شینهوا از دیگر رسانه‌هایی هستند که این خبر را به‌طور مفصل و با جزئیات منتشر کرده‌اند.

کد مطلب: 106332
 
Share/Save/Bookmark
 


ناشناس
۱۳۹۷-۰۷-۱۵ ۲۳:۵۳:۳۷
اگر فتا نیز مثلا برجام خیانت،خسارت و حماقت بار باشد و بر علیه منافع ملت و کشور باشد باید کسانی را که با دروغگویی و فریب افکار عمومی و دیگران باعث تصویبش شدند محاکمه و به جرم خیانت اعدامشون کرد مگه سرنوشت ملت و کشور بازیچه هست که یه مشت لیبرال مفت خور کدخدا پرست که امورات کشور را دست گرفتند با دروغگویی،حررافی،هوچیگری اسناد خائنانه را به خورد کشور بدن و خسارت و زیان وارد کنند و کارشون که تمام شد برن دنبال زندگیشون باید پاسخگو باشن،برجام رو هم با دروغگویی،عوامفریبی تحمیل کردند و با پرروگی تمام هنوز از خیانتی که کردن دفاع میکنند و آن را برای ملت موهبت میدانند،اگر فتا هم مثل برجام شود مشخص میشه که عده ای واقعا خائن هستند و هدفشون خدمت به اربابانشون در غرب بوده است نه برای حل مشکلات کشور و مردم