میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۲۰:۲۵
 
 
دفاع مقدس و بيداري اسلامي
قرآن کريم در سوره نحل آيه ۹۶ از قول حضرت حق مي‌فرمايد: ما عندکم ينفد و ما عند‌الله باق ولنجزين الذين صبروا اجرهم باحسن ما کانوا يعملون...

۱ـ قرآن کريم در سوره نحل آيه ۹۶ از قول حضرت حق مي‌فرمايد: ما عندکم ينفد و ما عند‌الله باق ولنجزين الذين صبروا اجرهم باحسن ما کانوا يعملون.
آنچه نزد شماست فاني مي‌شود؛ اما آنچه نزد خداست باقي است؛ و به کساني که صبر و استقامت پيشه کنند. مطابق بهترين اعمالي که انجام دادند پاداش خواهيم داد.
آيت‌الله مکارم شيرازي در ذيل تفسير اين آيه مي‌نويسد: طبيعت زندگي اين جهان عادي فنا و نابودي است؛ اما اگر بتوان همين زندگي مادي را به نحوي با ذات پاک خدا پيوند داد و براي او و در راه او به کار انداخت رنگ جاودانگي به خود مي‌گيرد؛ چرا که ذات پاک او ابدي است. بنابراين هر چيزي که با او پيوند داشته باشد. رنگ جاودانگي به خود مي‌گيرد. به همين دليل، پيامبران، امامان، دانشمندان راستين، شهدا و حتي اعمال صالح با ابديت همراه هستند.
۲ـ سي و يکم شهريور آغاز هفته دفاع مقدس است. ياد و خاطره شهدا، آزادگان، جانبازان، رزمندگان و به ويژه امام ‌الشهدا که از بين تمام عناوين دنيايي به بسيجي بودن خود افتخار مي‌نمود، در طول هشت سال دفاع مقدس را صميمانه گرامي مي‌داريم. به روح پرفتوح شهدا درود و صلوات فرستاده، شفاي عاجل جانبازان را از درگاه باري تعالي مسئلت نموده و صبر آزادگان و خانواده معظم شهدا را ستوده و ايثار رزمندگان را خالصانه ارج مي‌نهيم.
به يقين ماندگارترين و منصفانه‌ترين صفحات کتاب خاطرات انقلاب اسلامي مربوط به سالهاي دفاع مقدس است و در اين ميان شهداي عزيزمان از بالاترين سهم برخوردارند، چرا که جان عزيزشان را در طبق اخلاص گذاشته و عاشقانه و بي‌منت تقديم معشوق خود کردند و اين رمز ماندگاري شهداي ماست از هر تيپ و طايفه و گروهي که بوده باشند چه سردار و امير چه سرباز و بسيجي، چه شهري و چه روستايي چه غني و چه فقير، چه پير و چه جوان، چه سنگر‌ساز بي سنگر، همه جهادي في‌سبيل الله داشتند و به راستي تفسير عيني آيه شريفه قرآن شدند که فرموده: ما عندکم ينفد و ما عندالله باق. گرچه بين عاشق و معشوق الهي رمز و رازي است لا يدرک و لا يوصف براي خاکيان که قابل درک است و نه قابل وصف. اما بايد صادقانه اعتراف کنيم که در انتقال آنچه که به عنوان فرهنگ ايثار شهرت يافته و نشئه‌اي بود از آن راز و رمز الهي به جامعه خود و نسلهاي بعدي اگر کوتاهي نکرده باشيم، بايد بپذيريم که موفق عمل نکرده‌ايم با گذشت سالها از آن دوران پرافتخار هنوز هم وقتي که در جامعه باکمبود معنويت مواجه مي‌شويم اين پيکر پاک شهداي سالهاي دفاع مقدس است که به ياريمان مي‌آيند و با تشييع جنازه از بقاياي جسم پاک آن عزيزان سفر کرده، شهر و ديارمان رنگ خدايي يعني بي‌ريايي به خود مي‌گيرد. جا دارد ما جا ماندگان از کاروان عشق خطاب به خود بگوييم اين تذهبون!
۳ـ امروز ثمره خون‌هاي به ناحق ريخته شهداي مظلوم سالهاي دفاع مقدس و مقاومت جانانه ملت ايران را مي‌توان در بيداري ملتهاي منطقه به وضوح ديد که عليه حکام مستبد خود و پشتيبانان آنها يکپارچه قيام کرده‌اند و تشکيل حکومت‌هاي مردمي و مستقل مبتني بر شريعت اسلامي را مطالبه مي‌کنند.
۴ـ برگزاري کنفرانس بين‌المللي بيداري اسلامي در تهران گرچه کمي دير هنگام به نظر مي‌رسيد اما حضور رهبر فرزانه انقلاب اسلامي و رهنمودهاي امام گونه معظم له که مروري بر مکتب انقلاب اسلامي ايران و تجربيات گرانسنگ سه دهه ملت عزيز و سربلند در دنيا و مقاومت در مقابل استکبار جهاني بود به عنوان نقشه راه ترسيم کردند که مي‌تواند مورد استفاده ساير ملل اعم از خواص و نخبگان و همچنين توده‌هاي ميليوني و انقلابي قرار گيرد.
۵ـ گرچه برخي ملاحظات سياسي و دشمني‌هاي آشکار و پنهان استکبار جهاني و رقابتهاي دروني خانوادگي جهان اسلام دراين برهه از زمان اجازه پيشنهاد استفاده از الگوي نظام اسلامي ايران را به ساير ملل به پا خاسته نمي‌دهد اما يقينا تجربيات سه دهه انقلاب اسلامي و رويارويي جهانخواران و مقاومت ملت ايران در مقابل کيد شياطين و دستاوردهاي آن مي‌تواند دستمايه بسيار ارزشمندي براي انديشمندان و فرهيختگان در نظام‌سازي براي ساير ملل انقلابي باشد.
انشاء‌الله 

۱ـ قرآن حکيم ترجمه حضرت آيت‌ا... مکارم شيرازي

کد مطلب: 68243
 
Share/Save/Bookmark