میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۹
 
 
درسی از شورای حقوق بشر
صحنه جهانی در حالی دورانی بحرانی را سپری می‌کند که در تحولی قابل توجه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قطعنامه‌ پیشنهادی ...

صحنه جهانی در حالی دورانی بحرانی را سپری می‌کند که در تحولی قابل توجه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قطعنامه‌ پیشنهادی برخی اعضای جنبش عدم تعهد مبنی بر محکوم کردن تحریم‌های آمریکا علیه کشورهای عضو را تصویب کرد. پیش‌ نویس این قطعنامه که توسط ونزوئلا و فلسطین و از سوی جنبش عدم تعهد ارائه شد با ۲۸ رای موافق ، ۱۴ رای مخالف و ۵ رای ممتنع تصویب شد.
در این سند بر حق مسلم هر کشور مطابق با اراده قاطع مردمش در انتخاب آزاد و توسعه نظام‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بدون مداخله عوامل دولتی یا غیر دولتی تاکید شده است. این اقدام برگرفته از ناتوانی آمریکا در اجماع سازی علیه سایر کشورهاست بر این اساس این رای زوال هژمونی آمریکایی را نشان می دهد و می توان گفت که این روند نشان می دهد که سیاست تحریم دیگر شکست خورده و آمریکا نمی‌تواند از این ابزار علیه سایر کشورها استفاده نماید. این ناکامی در شورای حقوق بشر برای امریکا در حالی روی داده که این کشور در ایجاد اجماع برای اسکورت نفت‌کش‌ها، شکایت از ایران به شورای امنیت به خاطر انفجار نفت کش‌ها، پرونده سازی در شورای حکام نیز ناکام بوده و این تزلزل آمریکا در اجماع سازی را نشان می دهد وزیر دفاع ژاپن با بیان اینکه تهدیدها در خلیج فارس موقتی و گذرا بوده است اعلام کرد که توکیو طرحی برای مشارکت در ائتلاف نظامی آمریکا این منطقه ندارد.آمریکا در حالی به دنبال اجماع سازی علیه سایر کشورها بوده که عملا این سیاست ناکام بوده و آمریکا که زمانی ادعای یک جانبه گرایی می داد اکنون نه تنها نتوانسته به این امر دست یابد بلکه در عرصه جهانی در مخالفت با سیاست‌هایش موضع گیری می‌شود.
نکته مهم دیگر آنکه این رویکرد شورای حقوق بشر هشداری به اروپاست که از همراهی با امریکا دست بردارد و الا با انزوای جهانی همراه می شود اروپا نشان داده که سیاست مستقلی نداشته و عملا در قالب سیاست‌های آمریکا پیش می رود.
نکته دیگر آنکه بسیاری بر این امر تاکید دارند که مقاومت ایران در برابر تحریم ها و زورگویی آمریکا، جرات مقابله با آمریکا را در میان جهانیان ایجاد کرده است در همین چارچوب کشورها در کنار محکوم سازی گفتاری با مشارکت با طرح‌های ضد تحریمی ایران می توانند در عمل نیز به مقابله با آمریکا بپردازند. اجماع جهانی علیه تحریم‌های آمریکا می تواند به امنیت و ثبات جهانی کمک و مانع از بی منطقی های امریکا شود.
در جمع بندی نهایی از آنچه ذکر شد می‌توان گفت که اقدام شورای حقوق بشر شاید در عمل کارکرد چندانی نداشته باشد اما یک اصل را آشکار می‌سازد و آن ناتوانی آمریکا در آنچه هژمونی آمریکایی می‌نامد است که تزلزل جهانی آمریکا رو بیشتر آشکار می سازد.

نویسنده: علی تتماج 

کد مطلب: 109933
 
Share/Save/Bookmark