میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۷
 
 
رئیس اتاق بازرگانی تشریح کرد؛
سال ۹۸؛ سال سخت اقتصاد

رئیس اتاق بازرگانی با بیان اینکه اقتصاد ایران در سال ٩٨، شرایط سختی را پیش رو دارد، گفت: تحریم را علی‌رغم همه زیان‌ها باید به فرصت تبدیل کرد.
مسعود خوانساری با بیان اینکه سال ٩٨ علاوه بر فشارهای تحریمی، بنگاه‌ها در داخل کشور با فشارهای مالیاتی و تأمین اجتماعی نیز روبه‌رو هستند، گفت: گسترش دخالت‌ها در زمینه قیمت‌گذاری باعث به وجود آمدن مسائلی مانند احتکار خواهد شد؛ از سوی دیگر، امسال برخی از بنگاه‌ها شاید به دلیل تحریم‌ها و کم شدن تقاضا تعطیل شوند.
رئیس اتاق تهران افزود: با توجه به دیدار اخیر رهبر معظم انقلاب با مسئولین باید از ایشان تشکری ویژه داشت که بر مسائل اقتصادی تاکید کردند و خیلی از مطالب مورد درخواست بخش خصوصی از جمله توجه به معیشت مردم و حمایت از تولید را مطرح کردند؛ به خصوص اینکه ایران ظرفیت‌های بالایی برای توسعه اقتصادی دارد و باید چالش تحریم را با اتکا به مردم و بخش خصوصی تبدیل به فرصت کنیم. وی تصریح کرد: این دوره مسئولیت سخت‌تری برعهده داریم و باید با تلاش بیشتر از این دوره عبور کنیم؛ ضمن اینکه اصلاح فضای کسب و کار باید اولویت اول دولت و سران قوا قرار بگیرد، تا بتوانیم خیلی از مسائل را حل کنیم؛ این در حالی است که اقدامات خوبی در دوره هشتم فعالیت اتاق تهران به ویژه بعد از برجام انجام شد و اگر تحریم‌های اخیر نبود، موفقیت‌های بزرگی به دست می‌آوردیم. به گفته خوانساری، شرایط تحریم روز به روز سخت‌تر می‌شود و باید برنامه‌محور حرکت کرد و از سوی دیگر، رتبه ایران در فضای کسب و کار را علی‌رغم تمام مسائل و مشکلات باید ارتقا داد؛ اما به هر حال، دولت مجبور است در دوره جدید دست خود را بیشتر از قبل به سمت بخش خصوصی دراز کند. وی با بیان اینکه باید تهدید تحریم را به فرصت تبدیل کرد و بهبود فضای کسب و کار را در دولت و سران سه قوه دنبال نمود، اظهار داشت: در دوره نهم اتاق باید سه استراتژی گسترش نفوذ در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی قوا، تمرکز بر کشورهای همسایه که دارای مرزهای زمینی با آنها هستیم و نتیجه‌محور شدن فرایندها در اتاق را پیش ببریم. در سال‌های گذشته اتاق به جای دخالت در تصمیم‌سازی‌ها، هر روز عکس‌العملی در مقابل تصمیم‌گیری‌ها داشته که این شرایط باید تغییر کند.

کد مطلب: 109032
 
Share/Save/Bookmark