میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۷
 
 
نگاهی به پرونده جورج فلوید و مهرداد سپهری
از قتل به دست پلیس تا حمایت پلیس از مردم
از قتل به دست پلیس تا حمایت پلیس از مردم
 

مرگ مرحوم مهرداد سپهری در مشهد و قتل عمد جورج فلوید سیاه پوست آمریکا با زانوی پلیس شهر مینیاپولیس قابل قیاس نیست.
پس از آن که مهرداد سپهری در مشهد و در اقدام به درگیری با مردم محل، خانواده همسر سابقش و تخریب اموال و مغازههای مردم کرد، اهالی محل با پلیس ۱۱۰ تماس میگیرند و تا زمان رسیدن پلیس، مرحوم سپهری همچنان در حال درگیری با مردم است که در فیلمها دیده میشود که میان مردم و او زد و خوردی هم صورت میگیرد.
مرحوم مهرداد سپهری دارای سابقه کیفری نیز بوده است، مصرف مواد مخدر، خرید و فروش، نگهداری مواد مخدر، دزدی و ... که در پرونده او موجود است. پس از آن که پلیس به صجنه میرسد، اقدام به بازداشت و دست بند زدن به او میکند که اقدامی قانونی است.
گفته میشود که پلیس برای بازداشت او از اسپری فلفل و شوکر استفاده کرده است که البته تاکنون این ادعا ثابت نشده و پزشکی قانونی نیز آن را تأیید نکرده است.
اما آثار ضربه در بدن او دیده میشود، اکنون بسیاری از مردم فیلم درگیری مهرداد سپهری با مردم و مأمورین پلیس را دیدهاند و دیدهاند که پیش از حضور پلیس، مردم و خانواده همسر سابق او با مرحوم سپهری درگیری میشوند و در زد و خورد، ضرباتی هم به مهرداد سپهری وارد میشود. آثار بجا مانده بر بدن سپهری بیشتر به خاطر درگیری با مردم است تا آن که پلیس چنین کرده باشد.
طبق معمول برخی اقدام به فیلمبرداری از صحنه درگیری کرده و آن را به شبکههای فارسی زبان خارجی ارسال کردند و همین اقدام باعث شد تا فضای مسمومی علیه نیروی انتظامی و کشور در رسانههای خارجی شکل بگیرد.
در کنار این اقدام، در فضای مجازی تلاش شد مرگ مهرداد سپهری به مرگ جورج فلوید مشابهت داده شود.
جورج فلوید سیاه پوست آمریکایی به طرز وحشیانهای با زانوی پلیس آمریکا به قتل رسید.او بدون ارتکاب جرمی از سوی پلیس مینیاپولیس در خیابان دستگیر شد، به او دستبند زده شد به زمین انداخته شد و پلیس زانوی خود را بر گلوی او گذاشت و تا زمان مرگ دست از کار خود بر نداشت. در همین حال در آمریکا خشونت پلیس امری سیستماتیک و نهادینه شده است که از سوی دستگاه قضایی، مجریه و مقننه آنها مورد تایید است چنانکه در عالی ترین سطح اجرایی(رئیس جمهور ) ، قانون گذاران کنگره و دستگاه قضایی از این سرکوب گری پلیس حمایت و به رغم آنکه سالانه بیش از هزار بی گناه به دست پلیس آمریکا به قتل میرسند هرگز پلیسهای خاطی مجازات نمیشوند.
روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، همه کلماتی که «جورج فلوید» در طول آن شش دقیقه که زانوی «دِرِک شاوین» پلیس شهر مینیاپولیس روی گردن او بوده از روی فیلم موجود پیاده کرده است.
جورج فلوید میگوید؛
"هی مرد! این صورت منه که داری له اش می کنی!
من که کاری نکردم! ..
خواهش می کنم
لطفا
تو رو خدا
لطفا!
نمی تونم نفس بکشم!
لطفا مَرد!
لطفا یکی .. کمکم کنه!
خواهش می کنم مَرد!
نمی تونم نفس بکشم
نمی تونم نفس بکشم
تو رو خدا ..
تو رو خدا از رُوم بلند شو!
نمی تونم نفس بکشم!
تو رو خدا ..
نمی تونم حرکت کنم!
مامان!
مامان!
من .. نمی تونم ..
و این خاهشها و التماسها ادامه دارد تا این که از نفس کشیدن باز میماند و دیگری حرکتی ندارد، چرا که مُرده است.
اما تصاویر دوربین مداربسته منتشر شده از محل دستگیری مهرداد سپهری نشان میدهد او پیش از رسیدن پلیس با اهالی محل درگیر شده و حاضران در صحنه اذعان میکنند شیشههای مغازههای محل از سوی او تخریب و به مردم و خانواده همسر سابقش فحاشی شده و با اهالی محل نیز زد و خورد کرده است. پلیس پس از دستگیری مهرداد سپهری، دستبند او را به میلهای در محل وقوع جرم میزند اما او دست از فخاشیهای رکیک خود بر نمیدارد و مدام به همگان ناسزا میگوید. در تصویر منتشر شده نیز دیده میشود که مأمور پلیس با شوکر به او نزدیک میشود تا او را ساکت کند، اما در فیلم مشخص نیست که آیا شوکر به بدن او برخورد میکند یا نه. حرکات مهرداد سپهری نشان دهنده آن است که او در حال خود نیست، یا مواد مخدر مصرف کرده یا مشروبات الکلی. پلیس با یک مجرم در صحنه جرم مواجه شده نه با یک فرد عادی بیگناه که هیچ جرمی مرتکب نشده است.
گرچه پلیس همواره باید سعی کند با متهمین و مجرمین رفتار خشونت آمیز نداشته باشد و این مشی پلیس ایران است.
اکنون نیز پلیسی که با مهرداد سپهری خشن برخورد کرده بازداشت است و پرونده در مرگ مرحوم سپهری نیز در دست بررسی است.
سردار تقوی فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی در این زمینه گفته؛ بنا بر اعلام ناجا پس از اعلام گزارش مرگ این مرد جوان و انتشار تصاویری از زمان دستگیری این فرد با ادعای مسمومیت بر اثر اسپری فلفل در شبکههای معاند، در همان دقایق اولیه و قبل از انتشار تصاویر مربوط به این واقعه از رسانهها، فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی دستور ویژهای به رئیس بازرسی پلیس استان برای پی گیری سریع پرونده و روشن شدن چرایی و علت آن صادر و تحقیقات با احضار مامور انتظامی آغاز شد. فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی خاطر نشان کرد: مامور کلانتری توسط بازرسی استان احضار و تحقیقات از وی آغاز شده که نتایج بررسیهای پلیسی متعاقبا اعلام خواهد شد. اهالی محلی که مهرداد سپهری در آن ایجاد ناامنی، تخریب و فخاشی و درگیری کرده است، زیان دیده هستند و از او شکایت دارند.
رسانههای فارسی زبان معلوم الحال به مسائلی چون زد و خورد او با مردم و ضرب و شتم، تخریب اموال و فحاشی اشاره نمیکنند و تنها بر روی مرگ او به دست پلیس متمرکز شدهاند.
برخی در داخل نیز این پرونده را به قتل جورج فلوید سیاه پوست آمریکای ربط دادند در حالی که تفاوتهای فاحشی میان این دو وجود دارد که به آنها اشاره شد.
شفاف سازی، ارائه اطلاعات دقیق و آگاهی رسانی از سوی نیروی انتظامی و مراجع قضایی در کوتاهترین زمان از ایجاد شائبه و فضای تخریب و مسموم در این پرونده جلوگیری میکند. قطعاً قوه قضاییه نیز در باره مرگ مهرداد سپهری و در صورت تأیید تخلفی که مأمور مرتکب شده برخورد قانونی خواهد کرد.

کد مطلب: 115837
 
Share/Save/Bookmark