میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۱
 
 
برج ایفل را در کیش ساختند چون ایران جاذبه نداشت!
میراث‌کشون

ساخت برج ایفل با سرمایه‌گذاری میلیاردی در جزیره کیش نشان داد متولیان منطقه آزاد هیچ طرحی برای جذب گردشگر جز ساخت جاذبه‌های غربی نداشتند.
در روزهای اخیر نماد برج ایفل در جزیره گردشگری کیش نصب شد برج ایفل کیش سی‌متر ارتفاع دارد و سرمایه‌گذار بخش خصوصی که یکی از بازاریان است، ۱۳ میلیارد ریال برای آن هزینه کرده است تا این برج آهنی به همان سبک و سیاق برج ایفل در پاریس ساخته شود.
نمونه این قبیل کپی‌برداری‌ها را ۳۰ کشور دیگر نیز انجام داده و این کشورها هم برج ایفل نمادین ساخته شده است. اما نکته حائز اهمیت این است که چرا برج ایفل و چرا در کیش این سرمایه‌گذاری انجام شد؟ آیا ایران دیگر هیچ جذابیتی نداشت که حالا با کپی‌برداری از یک جاذبه فرنگی درصدد جذب گردشگر به کیش برآمده‌ایم؟ آیا نمی‌شد به بخش خصوصی برای ایجاد یک جاذبه دیگر در کیش برنامه داد؟

برج ایفل کیش
محمدعلی رسولی که خود را اجراکننده طرح می‌داند و خودش نیز یکی از بازاریان کیش است می‌گوید: یک باغ راهی در کیش به طول ۹ کیلومتر وجود دارد که از شرق تا غرب جزیره ساخته و الان مسیر دوچرخه سواری و پیاده‌روی شده است و در آن المان‌های ایرانی را کار کرده‌اند اما هیچ مسافری از آنجا بازدید نمی‌کند و یا جذاب نیست. چون همه آنها را قبلا دیده اند. اگر سی و سه پل را می‌ساختیم چه جذابیتی داشت؟ ما برای آن بناها چقدر تلاش کرده‌ایم؟
او می‌گوید: کسانی که منتقد ایجاد برج ایفل هستند خودشان در خانه‌هایی زندگی می‌کنند که ترکیبش برگرفته از فرهنگ غرب است آیا نماد خانه‌های آنها ایرانی است؟ آنها فقط شعار می‌دهند و نقد می‌کنند ولی ما تا جایی که امکان داشت برج ایفل را با کمک مهندسان و طراحان ایرانی اجرا کردیم. طوری که هیچ کسری نسبت به برج ایفل پاریس نداشته باشد. ما حتی نورپردازی‌های روی آن را به سبک ایرانی انجام دادیم و خواستیم که پرچم ایران روی آن نورپردازی شود. البته می‌توان پرچم کشورهای دیگر را نیز هر وقت مقامات خارجی به کیش سفر داشتند، روی برج نورپردازی کرد.
رسولی در ادامه می‌گوید: سازمان منطقه آزاد طرحی داشت که در آن زمینی به ساخت المان‌های گردشگری کشورهای دیگر اختصاص پیدا می‌کرد. ولی با جابه‌جایی مدیران این طرح مسکوت ماند. ما از برج ایفل استفاده کردیم چون یکی از بازارهای نزدیک به آن؛ به شکل یکی از بازارهای مهم فرانسه ساخته شده است.

یک هتل پرستاره در کیش!
اجراکننده این طرح در توضیح این سرمایه‌گذاری می‌گوید: در این برج که در مقیاس یک دهم برج ایفل پاریس است، ۳۲ هزار پیچ و مهره به کار رفته و نورپردازی آن قوی‌تر از ایفل پاریس است و در برابر خطرات و سرعت باد و رانش زمین مقاوم بوده و مردم نیز می‌توانند به بالای آن رفته و از برج بازدید کنند.
پیش از این یکی از سرمایه‌گذاران جزیره کیش در زمان ساخت هتل بزرگش از نمادهای تخت جمشید استفاده کرد و اکنون این هتل غیر از خدماتی که به مسافران می‌دهد، خودش یکی از جاذبه‌های جزیره کوچک کیش شده است و حتی اکنون برای بازدید مسافران از فضای داخلی آن که معمولا باید همگانی و رایگان باشد، بلیت بازدید می‌فروشد.
آیا نمی‌شد با طراحی درست از نمادهای ایرانی جذابیت کیش را بالا برد؟ آیا این اقدامات نشان نمی‌دهد که متولیان جزیره در منطقه آزاد هیچ برنامه‌ای برای افزایش جذابیت‌های جزیره ندارند؟
رسولی در گفته‌های خود توضیح داد که این نمادها برای مردم جذابیت ندارد آیا درست اجرا نشدن نمادهای جاذبه‌های ایرانی در کیش و یا حذف جذابیت از آنها باعث نشده که کسی برای دیدن آن ماکت‌ها رغبت نکند؟ آیا نمی‌شد روی یک هتل و یا مرکز دیگر سرمایه‌گذاری کرد و المان‌های ایرانی را در آنها به کار برد تا شاهد معماری ناهمگون هتل‌های کیش نباشیم؟ آیا نمی‌شد از طراحی باغ ایرانی در کویر کیش استفاده کرد؟ یا همین سرمایه‌گذاری را نمی‌شد در کپی‌برداری از مسجد صورتی شیراز، پاسارگاد، هزینه کرد؟ یا همان سی و سه پل را به گونه‌ای اجرا کرد که برای مردم جذابیت داشته باشد؟ این سوال‌ها باعث می‌شود تنها این سرمایه‌گذاری را یک نوع بی‌سلیقگی و نداشتن خلاقیت در کیش دانست تا جایی که سرمایه‌گذاران به سمت ایجاد جاذبه‌های فرنگی در کشوری با تمدن زیاد هدایت می‌شوند. مهر

کد مطلب: 105937
 
Share/Save/Bookmark