میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۱
 
 
قرائت گزارش نهایی تحقیق و تحفص از دوتابعیتی ها در مجلس

جلسه علنی مجلس، دیروز به ریاست علی لاریجانی برگزار شد.
در این جلسه گزارش نهایی تحقیق و تفحص از وضعیت افراد دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد در صحن علنی مجلس قرائت شد. همچنین طرح استیضاح وزیر اقتصاد اعلام وصول شد

آمریکا با چه رویی از آزادی ملت ایران سخن می‌گوید
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا با کارنامه سیاه کودتای ۲۸ مرداد و ایجاد دیکتاتوری وابسته با چه رویی از آزادی ملت ایران سخن می‌گوید.
علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود با گرامیداشت سالروز بازگشت آزادگان به میهن گفت:‌استقامت و پایداری آزادگان که باعث عزت ایرانیان شد فراموش ناشدنی است.
وی ادامه داد:‌ ‌آمریکایی‌ها تصور می‌کنند دنیای امروز شبیه به صحنه بی‌خبری گذشته است، امروز رسانه‌ها نوعی توسعه فرهنگی و اطلاع‌رسانی را ایجاد کرده‌اند که با چند مانور احمقانه و مکارانه تفکر جامعه قابل تغییر نیست اما باید هوشیار بود و دچار نسیان تاریخی نشویم . 

تحفص مجلس از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر
مجلس دیروز با تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی موافقت کرد. نمایندگان مجلس براساس گزارش کمیسیون اقتصادی، درباره تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی، محورهای این تحقیق و تفحص و همچنین ارقام واقعی اعلام شده هلدینگ در زمان واگذاری تحقیق و تفحص می‌کنند.

قرائت گزارش نهایی تفحص از دو تابعیتی‌ها
روز گذشته همچنین گزارش نهایی تحقیق و تفحص از وضعیت افراد دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد و شناسایی خلأهای قانونی در پارلمان قرائت شد. علی نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی این گزارش را قرائت کرد.

واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر بدون کشف قیمت
در همین حال نماینده مردم مهاباد در مجلس گفت: متاسفانه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر بدون کشف قیمت و تنها با هماهنگی هیات مدیره صورت گرفته است. جلال محمودزاده اظهار داشت: خط اتصال هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی ۲ هزار و ۴۵۰ کیلومتر است که واگذاری این هلدینگ بدون کشف قیمت و تنها با هماهنگی هیات مدیره صورت گرفته است. 

روحانی و ظریف باید درباره اجلاس دریای خزر گزارش دهند
نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در نشست علنی طی اخطاری با استناد به اصل ۷۷ و ۷۸ قانون اساسی، اظهار داشت: قراردادهای بین‌المللی باید به تصویب مجلس برسد و تغییر در خطوط مرزی ممنوع است.
وی افزود: رئیس جمهور یا وزیر امورخارجه باید به مجلس احضار شوند تا درباره اجلاس دریای خزر به نمایندگان گزارش دهند و در جریان موضوع قرار گیریم.
علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر عنوان کرد: تا جایی که می‌دانم این موضوع مربوط به تحدید حدود نیست بلکه مربوط به شرایط نظامی و محیط زیست در دریای خزر و از این جنس است. وی افزود: مراحل قانونی در این زمینه باید طی شود؛ بنابراین این موافقت‌نامه باید به مجلس بیاید.

پیگیری مسئله فرودگاه گرجستان
سید تقی کبیری نماینده مردم خوی در نشست پارلمان طی تذکری اظهار داشت: شنیدیم در فرودگاه گرجستان بی‌احترامی و اهانت به هموطنان خانم صورت گرفته است. وی افزود: ما ضمن محکومیت این اتفاق از وزارت خارجه می‌خواهیم سفیر گرجستان را احضار کند و در این باره تذکر جدی دهد. ژ
در ادامه هم علی لاریجانی درپاسخ به تذکر کبیری عنوان کرد که وزارت خارجه در این زمینه اقداماتی را صورت داده و لازم است کمیسیون امنیت هم این موضوع را پیگیری کند.

ایجاد اتاق برای مقابله با تهدیدهای دشمن
نماینده مردم شاهین شهر گفت: باید یک اتاق برای مقابله با تهدیدهای دشمن در مجلس و سایر دستگاه ها دایر شود و حتی رئیس جمهور می تواند برخی اختیارات را به استان ها تفویض کند حسینعلی حاجی دلیگانی اظهار داشت: در شرایط جنگ اقتصادی باید از راهکارها و پیشنهادات برای مقابله با کارشکنی‌های دشمن استفاده شود.
بر اساس این گزارش علی لاریجانی عنوان کرد: این بحث در هیات رئیسه مورد بررسی قرار گرفت و اعلام شد راه اندازی دفتر مجزا به مصلحت نیست چرا که کمیسیون‌های تخصصی محدود می شوند.

وزارت اطلاعات لیست افراد دوتابعیتی را نوشته و به بنده دادند
علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در اخطاری قانونی با استناد به اصل ۱۸۴ قانون اساسی و پس از قرائت گزارش تحقیق و تفحص از بررسی وضعیت افراد دوتابعیتی در حوزه مسئولان و مدیران اظهار داشت: در این گزارش چند نکته حائز اهمیت است، به عنوان مثال در گزارش مذکور گفته شده اطلاعات وزارت امور خارجه از افراد دوتابعیتی شامل قبل از سال ۹۰ نمی‌شود؛ باید گفت این زمان حجم زیادی از اطلاعات است، تعداد قابل توجهی از متخصصان و کارشناسان یا گرین‌کارت دارند و یا دارای تابعیت مضاعف هستند ولی ما اطلاعات مصداقی از این مسائل نداریم. وی افزود: ما نماینده مجلس هستیم و وقتی اطلاعات به ما نرسیده چگونه می‌توانیم اظهارنظر کنیم.
سلیمی ، تصریح کرد: گزارش کمیسیون امنیت ملی درباره تحقیق و تفحص از بررسی وضعیت افراد دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد بسیار ناقص است.
نماینده محلات و دلیجان به بیان اخطار دوم خود پرداخت و گفت: رهبر معظم انقلاب اخیراً به صراحت فرمودند در برجام از خطوط قرمز عبور شده است، ما به عنوان نماینده مجلس باید بدانیم در برجام از کدام خطوط قرمز عبور شده است .
در ادامه علی لاریجانی در پاسخ به سلیمی گفت: درباره افراد و مصادیق دوتابعیتی نیز وزارت اطلاعات لیست همه آنها را نوشته و طی نامه‌ای به بنده داده است و گفته‌اند در حکومت کسی دارای تابعیت مضاعف نداریم اما در بخش خصوصی وجود دارد و لیست این افراد را به بنده دادند و بنده هم برای کمیسیون امنیت ملی ارسال کردم که می‌توانند آن لیست را در اختیار شما قرار دهند و اشکالی ندارد.

انتقاد لاهوتی از گزارش تحقیق و تفحص درباره دوتابعیتی‌ها
نماینده لنگرود در مجلس نسبت به گزارش دوتابعیتی‌ها انتقاد کرد و گفت: چرا در این گزارش نوشته شده تشخیص افراد دوتابعیتی امکانپذیر نیست و ما اصلاً نمی‌توانیم دوتابعیتی‌ها را شناسایی کنیم.
مهرداد لاهوتی در تذکری با استناد به ماده ۲۱۴ آیین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: درباره بیشتر وزارتخانه‌ها شفافیت وجود ندارد و حتی گفته‌اند ما اصلاً نمی‌توانیم و امکان تشخیص افراد دوتابعیتی‌ امکانپذیر نیست.

انصراف زرآبادي از طرح سوالش از وزیر صنعت
سيده حميده زرآبادي نماينده قزوين در مجلس از طرح سوالش از وزير صنعت، معدن و تجارت که درباره علت عدم رعايت منافع عمومي كشور در قرارداد سرمايه‌گذاري شركت رنو در ايران بود، انصراف داد که اعلام وصول شد.

استیضاح وزیر اقتصاد با ۳۳ امضا اعلام وصول شد
استیضاح مسعود کرباسیان وزیر «اقتصاد و امور دارایی» در جلسه علنی با ۳۳ امضا، اعلام وصول شد.

کد مطلب: 105739
 
Share/Save/Bookmark