میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
هشدارها به ترکیه درباره تجاوز نظامی به سوریه شدت گرفت
دوستی با دمشق بهترین گزینه برای آنکار
دوستی با دمشق بهترین گزینه برای آنکار
 

بسیاری از گروه‌های سیاسی ترکیه و کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به شدت از دولت این کشور به خاطر تصمیمش برای آغاز عملیات نظامی جدید در سوریه انتقاد کردند و بهترین راه را برای تأمین امنیت ترکیه از تهدید تروریستی، صلح با دمشق دانستند.
همزمان با طراحی مشکوک آمریکا برای سوق دادن ترکیه با اقدام نظامی علیه سوریه، مخالفت‌ها و هشدارها در باب پیامدهای این مسئله گسترش یافته و همگان تاکید دارند که ترکیه نباید خود را گرفتار بازی آمریکا سازد. فائق اوزتورک، معاون رئیس حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه در نشست خبری گفت، دولت فعلی ترکیه این کشور را به سمت «باتلاق» خاورمیانه سوق می‌دهد. وی که عضو بزرگترین حزب مخالف ترکیه است، گفت، آنکارا اگر واقعا به دنبال مبارزه با تروریسم و تضمین تمامیت ارضی سوریه است، باید از ارتش سوریه حمایت و با آن همکاری کند.
حزب دموکراتیک خلق ترکیه هم اعلام کرد، نیاز مبرم در سوریه آغاز گفت‌وگوی دموکراتیک و فرایند مذاکره جامع با همه طرف‌ها به منظور پایان دادن به جنگ داخلی این کشور است و مداخله نظامی جدید بزرگترین تهدید است.این حزب در بیانیه‌ای اعلام کرد، تصمیم حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه و همپیمانش حزب جنبش ملی برای آغاز عملیات نظامی جدید در شمال سوریه مساله‌ای بسیار مهم و اشتباه است.اردوغان پیش از این اعلام کرده بود که کشورش در آغاز عملیات نظامی در شمال شرق سوریه برای پاکسازی این منطقه از «یگان‌های مدافع خلق کرد» مصمم است. آنکارا این گروه‌ها را تشکیلات تروریستی و شاخه‌ای از حزب کارگران کردستان می‌داند. یگان‌های مدافع خلق کرد در ائتلاف نیروهای سوریه دموکراتیک تحت حمایت آمریکا در جنگ علیه داعش فعالیت می‌کنند.
از سوی دیگر معاون وزیر خارجه سوریه با اشاره به عملیات قریب الوقوع ترکیه در خاک این کشور، گفت: دیگران نباید خود را در مهلکه گرفتار کنند، چراکه ما برای دفاع از وجب به وجب از خاک خود آماده ایم. «فیصل المقداد» در این خصوص گفت: دیگران نباید خود را در مهلکه گرفتار کنند، چراکه ما برای دفاع از وجب به وجب از خاک خود آماده ایم. المقداد تصریح کرد: دمشق از خاک خود دفاع خواهد کرد و اجازه نخواهد داد اشغالگران آن را تحت سیطره خود درآورند. المقداد همچنین درخصوص آمریکا گفت: آمریکا در حال حاضر در تمام دنیا شکست خورده و طرح‌های آن چه در خلیج فارس و چه در آفریقا و آسیا با شکست مواجه شده است. از سوی دیگر فرمانده کل شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه از احتمال «شراکت»‌ با دمشق و رئیس جمهور سوریه برای مقابله با حمله احتمالی ترکیه به نوار مرزی شمال سوریه خبر داد. «مظلوم عبدی» فرمانده کل شبه‌نظامیان موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» موسوم به «قَسد» یا «SDF»، گفت، یکی از گزینه‌های نیروهای تحت امر او برای دفاع از خود در مقابل حملات ترکیه، «شراکت با رئیس جمهور سوریه است».صفحه فیسبوک رسمی قسد (SDF) نوشت: «مظلوم عبدی به شبکه آمریکایی «ان.بی.سی نیوز» گفت: یکی از گزینه‌های روی میز، شراکت با بشار اسد رئیس جمهور سوریه، با هدف مبارزه با نیروهای ترکیه است... این یکی از گزینه‌های ماست. از مردم آمریکا می‌خواهیم که برای کمک [به ما]، رئیس جمهور دونالد ترامپ را تحت فشار بگذارند».
نکته قابل توجه آنکه رند پال یک عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا و حامی سرسخت پایان حضور آمریکا در «جنگ‌های بی‌پایان خاورمیانه» در مصاحبه با شبکه مورد علاقه رئیس‌جمهور این کشور، ضمن دفاع از تصمیم او برای خروج نظامیان آمریکایی از شمال سوریه به دخالت‌های چندین ساله واشنگتن، آنکارا، دوحه و ریاض در امور داخلی سوریه اذعان کرد. لازم به ذکر است برخی منابع با انتشار کلیپ ویدئویی از ورود یگان‌های زرهی ارتش ترکیه به خاک سوریه از طریق گذرگاه مرزی کیلیس خبر دادند. در این میان کرملین اعلام کرد، آمریکا روسیه را در جریان برنامه‌هایش در خصوص خارج ساختن سربازان خود از سوریه قرار نداده و مسکو نسبت به اجرا شدن این تصمیم مطمئن نیست.

کد مطلب: 111138
 
Share/Save/Bookmark