میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۹
 
 
لاریجانی در نشست خبری:
از زمان اجرای سهمیه‌بندی بنزین مطلع بودم
از زمان اجرای سهمیه‌بندی بنزین مطلع بودم
 

رئیس مجلس در پاسخ به سوالی درباره ابراز بی‌‌اطلاعی رئیس‌جمهور از زمان اجرای سهمیه‌بندی بنزین گفت: من از زمان اجرای طرح مطلع بودم و سه‌شنبه به نمایندگان گفتم چنین طرحی در روزهای آینده اجرا می‌شود.
نشست خبری علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ساختمان مشروطه برگزار شد. لاریجانی در آغاز این نشست ضمن گرامیداشت یاد و نام آیت‌الله مدرس خاطرنشان کرد: مخالفان آیت‌الله مدرس هم به اینکه وی شخصیتی مبرز در تاریخ ایران بوده است اذعان کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه آیت‌الله مدرس درخشندگی ویژه‌ای در پارلمان داشت و به همین دلیل نماد مجلس شد، ادامه داد:ملک الشعرای بهار عبارتی در مورد مجلس دارد که من هر وقت این جمله را می‌بینم، احساس می‌کنم که دقیقا واژه‌ها سر جای خود به کار رفته است به طوری که بهار درباره آیت الله مدرس می‌گوید یکی از شخصیت‌های بزرگ ایران بود که از فتنه مغول به بعد نظیرش بدان کیفیت و صراحت لهجه و شجاعت ادبی و ویژگی‌های فنی در علم سیاست و خطابه و امور اجتماعی دیده نشده، سیدحسن مدرس است.
لاریجانی گفت: باید در همه ادوار بدانیم که اگر کشور می‌خواهد پیشرفت کند و اسم دولت به معنای واقعی پیدا کند، یعنی اینکه باید قانون حاکم باشد.
وی گفت: برخی اوقات کسانی هتک مجلس می‌کنند و به دنبال تخریب آن هستند، اما باید بدانند که این اقدام مخالف مرام مجلس و حضرت امام خمینی(ره) است. وی درباره عملکرد مجلس در بُعد نظارتی گفت: ۱۶۵ سوال از وزرا در موضوعات مختلف در صحن مجلس قرائت شده است. همچنین یک بار سوال از رئیس‌جمهور طرح شده است.
رئیس‌ مجلس با بیان اینکه ۶ مورد استیضاح در مجلس دهم مطرح شد، خاطرنشان کرد: دو مورد از این استیضاح‌ها منجر به عدم رأی اعتماد شد.
لاریجانی با یادآوری اعلام ارز ۴۲۰۰ تومانی از سوی دولت گفت: در جلسه غیرعلنی مجلس بحث شد و معلوم شد که این تصمیم، مبنای علمی ندارد و باعث شد که طرح نیمایی در دستور کار قرار گیرد. همچنین راجع به موسسات اعتباری سازوکاری با کمک رهبری در پیش گرفته شد که مشکل میلیون‌ها نفر حل شد.
رئیس مجلس در پاسخ به این سوال که ارزیابی شما از جایگاه مجلس چیست و آیا مجلس در راس امور است یا نه؟گفت: اینکه امام(ره) فرمودند مجلس در راس امور است به معنای این نیست که در همه امور دخالت کند، بالاترین مقام، رهبری هستند ولی آیا در همه امور دخالت می کنند؟ نه، جهت‌ها را مشخص می‌کنند. مجلس هم ریل گذاری می کند؟ در راس امور بودن این نیست که ما کار قوه قضاییه و مجریه را انجام دهیم.
وی درباره تشکیل شورای سران قوا اضافه کرد: یک موضوع موقتی است که بنابر شرایط خاص انجام شد. این شورا موقت است که برای بحران فعلی تشکیل شده است. لاریجانی در رابطه با سوال دیگری خاطرنشان کرد: یک بخشی از سیاست های کلی که رهبری فرمودند قبلاً در ملاقات‌هایی که با نمایندگان داشتند فرموده بودند و در حال انجام است. ما بعد از ابلاغ سیاست های کلی، جلسه گذاشتیم و الان منتظریم نتیجه کمیته کارشناسی مشخص شود.
لاریجانی با اشاره به اصلاح ساختار بودجه اظهار داشت: اصلاح ساختار بودجه امری است که به بخش‌های مختلف کشور مربوط می‌شود و سال گذشته مقام معظم رهبری همین موقع اصلاح ساختار بودجه را در دستور کار شورای هماهنگی سران قوه قرار دادند.
لاریجانی خاطرنشان کرد: در کلان باید شاهد اصلاحات ساختاری معقول و سنجیده بودجه باشیم. لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره به ثمر رسیدن تحقیق و تفحص‌های مجلس، گفت: تحقیق و تفحص در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان شروعش با مجلس بود و بعد در قوه قضائیه مورد رسیدگی قرار گرفت و رسیدگی که در قوه قضائیه روی این پرونده در حال بررسی بر اساس گزارش تحقیق و تفحص مجلس است. یا در مورد تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی بعضی از مشکلاتی که در این سازمان قرار داشت در قوه قضائیه مورد رسیدگی قرار گرفت. وی افزود:‌الان پرونده‌های زیادی در دیوان محاسبات از تخلفات مسؤولین اجرایی قبل و حال وجود دارد و بعضی از این موارد نیز بر اساس تحقیق و تفحص‌هایی است که مجلس انجام داده و یا دیوان محاسبات کمک کرده و با هم انجام داده‌ایم و این طور نیست که این تحقیق و تفحص‌ها هدر رود.
وی در پاسخ به سوالی درباره ابزارهای نظارتی مجلس برای کنترل قیمت‌ها در بازار گفت: ساز و کار این کار روشن است، کمیسیون‌های تخصصی مجلس پیگیر این امر هستند. رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد حامل‌های انرژی اظهار داشت: ما در سال ۸۸ قانون هدفمندی یارانه‌ها را تصویب کردیم این قانون به دولت الزام کرده که ظرف مدت مشخص شده در قانون باید یارانه‌هایی را که مربوط به بخش انرژی است و یارانه‌های دیگر بخش‌ها را از حالت غیرشفاف خارج کند و قیمت فوب خلیج‌فارس برای موضوع انرژی در آن در نظر گرفته شده است همچنین در این قانون آمده که درآمد حاصل از این آزادسازی قیمت‌ها چگونه هزینه شود. ۵۰ درصد به عنوان یارانه نقدی به مردم، ۲۰ درصد برای بودجه و ۳۰ درصد برای بخش تولید و حمل و نقل پرداخت شود.
وی افزود: مشکل اینجاست که حجم زیادی یارانه در کشور تخصیص داده می‌شود و این کار به شدت غیرعادلانه صورت می‌گیرد بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در سال ۲۰۱۵، ایران در شاخص مصرف انرژی رتبه اول را در جهان داشته و فقط در سال ۲۰۱۵ حدود ۴۷ میلیارد دلار یارانه، ۷ میلیارد دلار یارانه انرژی پرداخت کرده این یارانه از جیب ملت پرداخت می‌شود اما به شدت غیرعادلانه.
وی خاطرنشان کرد:‌ در مورد بنزین دهک اول جامعه ۱.۲ یارانه استفاده می‌کند و دهک دهم ۲۵ و این چیزی حدود ۱۷، ۱۸ برابر را نشان می‌دهد. استفاده از یارانه در مجموع بنزین و سی‌ان‌جی در دهک اول ۱.۸ است و در دهک دهم این میزان به ۳۵ می‌رسد که نسبت آن بیش از ۲۰ برابر است.
وی افزود: دولت در شورای هماهنگی پیشنهادش را مطرح کرد البته این به این معنا نیست که پیشنهادات دیگری مطرح نشد اما دولت می‌گوید من اختیار دارم که این کار را بکنم و مجلس به من اختیار داده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: اما در مورد تصمیم‌گیری آنچه که در موردش تصمیم گرفته شد این بود که چون منابعی که از افزایش قیمت بنزین به وجود می‌آید منابع اندکی است و قانون گفته ۵۰ درصد آن به مردم پرداخت شود با توجه به شرایط فعلی تورمی کشور همه درآمد حاصل از این بخش به مردم داده شود.که این موضوع تصویب شد و به تأیید رهبر معظم انقلاب رسید.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه برخی افراد با توجه به عدم حضور شما در انتخابات مجلس یازدهم برخی سیاسیون معتقدند که لاریجانی در دوره حیات سیاسی خود فراز و فرودهای زیادی داشته است به نظر شما لاریجانی امروز با لاریجانی صدا و سیما از حیث عملکرد سیاسی و رفتارهایش چه تفاوتی با هم دارد، گفت: این سؤالات بیشتر حالت رمانتیک دارد و من خیلی در این زمینه متخصص نیستم.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال تلویزیون سی بی اس آمریکا مبنی بر اینکه آیا شما راهکار عملی برای شکستن بن‌بست ایران و آمریکا می‌بینید؛ آمریکا اصرار بر بازگشت تحریم‌ها و کارزار فشار حداکثری بر ایران دارد تا جمهوری اسلامی به پای میز مذاکره بیاید.اما ایران اصرار دارد اگر قرار است مذاکره‌ای باشد حتما تحریم‌ها به گام اول برگردد؛ آیا اراده سیاسی برای شکستن این بن‌بست و مذاکره وجود دارد، گفت:‌اراده سیاسی بر حل این موضوعات همیشه هست و بن‌بستی وجود ندارد.
لاریجانی گفت:‌افرادی هستند که هم اکنون در حال گفتگو هستند اما بحث سر آن است که سیاست فشار حداکثری که سیاست غلطی است و باید این روش اصلاح شود اما برخی کشورها هم در حال تلاش هستند.
لاریجانی در پاسخ به این سوال که آیا اتفاقات اخیر عراق می‌تواند بر کشور تاثیر داشته باشد، اظهار داشت: با حضور آیت‌الله سیستانی در عراق که رهروی جامع خوبی دارند، ما نگرانی نداریم؛ چراکه ایشان واقف به ابعاد مسئله هستند. البته در آن دورانی که داعش، عراق را تحریک می‌کرد ما نگران بودیم و به آنها کمک کردیم، اما امروز ایشان متدبرانه گام برمی‌دارند و اگر کمکی بخواهند ما اعلام آمادگی می‌کنیم. لاریجانی در به پاسخ این سوال که « رئیس جمهور گفت من از زمان اجرای سهمیه بندی مطلع نبودم و صبح آن روز متوجه شدم که این اظهار نظر برای بسیاری از مردم عجیب بود و آیا شما از زمان اجرای این طرح مطلع بودید؟» ادامه داد: من از زمان اجرای طرح مطلع بودم و راجع به مشکلات این مسئله با آقای رحمانی نیز صحبت کردم. بنده سه شنبه در جلسه غیرعلنی مجلس به نمایندگان گفته بودم که چنین طرحی در روزهای آینده در حال اجراست.
وی در رابطه با اینکه آیا لازم نبود قبل از اجرای این طرح اقناع عمومی صورت گیرد هم گفت: اقناع لازم بود الان هم لازم است. رسانه‌های مختلف هم باید این کار را انجام دهند. در ستادی که وزارت کشور برای این کار در نظر گرفته بود قرار بود کارهای انجام شود. وی درباره نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: برای انتخابات ریاست‌جمهوری هم برنامه‌ای ندارم که از الان آن را تکلیف خود بدانم.

کد مطلب: 111831
 
Share/Save/Bookmark