میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۳
 
 
بازی شکست خورده سعودی
نشست اتحادیه عرب در حالی برگزار شد که احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب طی سخنانی در صد و پنجاه و دومین دوره شورای اتحادیه...

نشست اتحادیه عرب در حالی برگزار شد که احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب طی سخنانی در صد و پنجاه و دومین دوره شورای اتحادیه عرب که در سطح وزیران برگزار شد اظهاراتی علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرد.وی گفت: از ایران می‌خواهیم که دست از یمن برداشته و حمایت‌های مالی و تسلیحاتی خود از شبه نظامیان را متوقف کند. اظهارات دبیرکل اتحادیه عرب علیه ایران در حالی است که مقامات دولت قانونی بارها تاکید کرده اند که ایران هیچگونه دخالتی در امور این کشور نکرده است. جمهوری اسلامی ایران نیز بارها بر ضرورت حل و فصل سیاسی بحران یمن تاکید کرده است و جهانیان نیز ایران را محور حل بحران‌ها و تحقق امنیت و ثبات در منطقه می‌دانند. حال این سوال مطرح است که چرا چنین مواضعی از سوی ابوالغیظ مطرح شده است؟
نکته اساسی وضعیت سعودی در یمن است عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ با تشکیل ائتلافی متجاوز از رژیم‌های مرتجع عربی، جنگی ویرانگر را علیه یمن با هدف تسلیم کردن مردم این کشور در برابر سیاست‌های خود و جلوگیری از تشکیل دولت مستقل و غیروابسته به خود آغاز کرده است که این حملات هیچ نتیجه‌ای به‌جز قربانی شدن میلیون‌ها انسان بیگناه و ویران شدن زیرساخت‌های حیاتی یمن نداشته است. ایستادگی ملت یمن و توان بالای موشکی و پهپادی یمنی‌ها عملا سعودی را زمین گیر ساخته و این کشور رسما با شکست در برابر یمن مواجه شده است. وضعیت بحرانی سعودی در یمن با تشدید اختلافات میان ریاض و امارات شدت گرفته است و حتی کشورهای غربی حامی سعودی نیز دیگر توان ادامه حمایت را به دلیل مخالفت افکار عمومی ندارند. با این شرایط سعودی با ادعاهای واهی علیه ایران به دنبال پنهان سازی شکست‌ها و البته ابعاد جنایات گسترده‌اش در یمن است. البته به این وضعیت بحرانی برای سعودی باید ناکامی طرح‌های نیابتی سعودی در سوریه، لبنان و عراق نیز افزود که حال با جوسازی حاشیه‌ای به دنبال پنهان سازی این ناکامی‌هاست.
اما نکته بسیار مهم در مواضع سعودی که از زبان ابوالغیظ مطرح شده مسئله فلسطین است. در حالی تجاوزات متعدد رژیم صهیونیستی به غزه و اشغالگری این رزژیم در کرانه باختری و قدس شدت گرفته و حتی نخست وزیر صهیونیست‌ها از الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی سخن گفته و با سفر به رام الله حرم ابراهیمی را به مناطق اشغالی افزوده، سران سازشکار عرب هیچ اقدامی در حمایت از فلسطین صورت نداده‌اند. برگزاری نشست معامله قرن در بحرین، مواضع حمایتی از تجاوز ارتش صهیونیستی به سوریه و لبنان تنها بخشی از خیانت ارتجاع عربی به فلسطین است. بر این اساس آنها با جوسازی ضد ایرانی در نشست اتحادیه عرب به دنبال به حاشیه راندن این خیانت‌ها هستند حال آنکه همین اخیرا هنیه از مقامات ارشد غزه رسما ایران را تنها و بزرگترین حامی فلسطین عنوان داشت که خود سندی بر واهی بودن ادعاهای ارتجاع عربی علیه ایران است. البته این را نیز باید در نظر داشت که برخی سران عرب برای خوش خدمتی به آمریکا به دنبال کمک به نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها در انتخابات آتی این رژیم هستند و جوسازی ضد ایرانی که نشانگر همراهی آنها با سران صهیونیست‌ها را راهکاری برای اجرای این طرح می‌دانند.
نکته پایانی آنکه در نشست اتحادیه عرب برخی از کشورها خواستار بازگشت سوریه به اتحادیه عرب شدند و این یعنی شکست تحرکات سعودی برای به حاشیه راندن سوریه. بر این اساس می‌توان گفت از اهداف ادعاهای ابوالغیظ را حاشیه کردن چنین مطالباتی تشکیل می‌دهد تا به زعم خود از آشکار شدن شکست سعودی و آمریکا در سوریه جلوگیری کند. در نهایت می‌توان گفت آنچه در اتحادیه عرب علیه ایران گذشته، نه برگرفته از قدرت که ناشی از وضعیت بحرانی سعودی است که با جوسازی ضد ایرانی به دنبال پنهان سازی آنهاست حال آنکه شواهد امر نشانگر وضعیت بحرانی سعودی در داخل و ناکامی‌های گسترده آن در عرصه خارجی بویژه شکست آن در برابر اراده و ایستادگی ملت یمن است. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 110733
 
Share/Save/Bookmark