میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۲
 
 
سه سال کشتار و مقاومت
ائتلاف سعودی - آمریکایی از فروردین ۱۳۹۴ تجاوز گسترده‌ای را علیه یمن آغاز کردند. این جنگ سراسری در حالی آغاز شد که سعودی و متحدان منطقه‌ای و...

ائتلاف سعودی - آمریکایی از فروردین ۱۳۹۴ تجاوز گسترده‌ای را علیه یمن آغاز کردند. این جنگ سراسری در حالی آغاز شد که سعودی و متحدان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آن بر این ادعا بودند که به دنبال برقراری ثبات و امنیت در این کشور هستند و قولی می‌خواهند با تروریسم و مخالفان وحدت یمن مقابله کنند. این ادعا در حالی صورت گرفت که سه از آغاز این جنگ می‌گذرد که روند تحولات نکات قابل تاملی را نشان می‌دهد.
نخست آنکه سعودی در حالی ادعای پیروزی در جنگ در چند روز را سر می‌داد که پس از گذشت سه سال نه تنها این مدعا محقق نشده بلکه تمام شواهد از شکست این رژیم حکایت دارد. تلفات بالای نیروها و ادوات نظامی و دستاوردهای ارتش و نیروهای مردمی یمن عملا در حوزه نظامی، سعودی را به بازنده جنگ مبدل کرده است. البته سعودی در کشتار مردم و نابودی و ویران‌سازی یمن بسیار موفق بوده چنانکه اکثر بخش‌های گسترده‌ای از یمن به ویرانه مبدل شده و دهها هزار نفر به شهادت رسیده و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند. گسترش بیماری‌های واگیردار همچون وبا و دیفتیری در یمن از دیگر کارکردهای سعودی بوده است.
دوم آنکه سعودی ادعا داشته که به دنبال مبارزه با تروریسم یا همان انصارالله بوده حال آنکه در طول این سه سال از یک سو مردم یمن رهبری انصارالله را در مبارزه با متجاوزان مورد تاکید داشته و وحدت میان نیروهای مردمی و ارتش زمینه‌ساز شکست ائتلاف سعودی بوده است. از سوی دیگر اسناد نشان می‌دهد که عربستان و امارات برای نابودی یمن اقدام به اعزام گروه‌های تروریستی به یمن کرده و به عنوان پیاده نظام از آنها بهره گرفته‌اند. در اصل اقدام ائتلاف آمریکایی- سعودی در یمن نه مبارزه با تروریسم بلکه گسترش تروریسم بوده و حتی تروریست‌های سوریه و عراق را نیز به این کشور سوق داده‌اند.
سوم آنکه ائتلاف سعودی ادعا دارد که برای اجرای قطعنامه‌های سازمان ملل به این تجاوزگری پرداخته است. این ادعا در حالیست که عربستان در طول این سه سال به بمباران بیمارستان‌ها و مراکز تحت نظارت سازمان ملل می‌پردازد که عملا نقض قوانین و قطعنامه‌های سازمان ملل است. این رفتارها عدم پایبندی سعودی به قوانین و مقررات جهانی را آشکار می‌سازد.
چهارم آنکه کشورهای غربی بویژه انگلیس، فرانسه، آمریکا و آلمان و کانادا در حالی ادعای حمایت از حقوق بشر را سر می‌دهند که در طول این سه سال جز حمایت از کشتار مردم و ویرانی یمنی اقدامی نداشته‌اند. آنها بارها اعلام کرده‌اند که روابط با سعودی یعنی داشتن درآمدی کلان از فروش تسلیحات و به هیچ قیمتی حاضر به دست کشیدن از آن نیستند.
در همین چارچوب در سفر ولیعهد سعودی به انگلیس ترزا می نخست‌وزیر این کشور رسما بر ادامه حمایت از جنگ یمن تاکید کرد. جالب توجه آنکه انگلیس اخیرا به عنوان نماینده سازمان ملل در امور یمن شده است که خود بعد دیگری از واهی بودن ادعاهای بشری سازمان ملل و کشورهای غربی را آشکار می‌سازد. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 103588
 
Share/Save/Bookmark