میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۹
 
 
حجت‌الاسلام پناهیان خطاب به دولت:
چرا از زائران اربعین حق بیمه می‌گیرید؟

استاد حوزه و دانشگاه با انتقاد از اخذ حق بیمه از زائران اربعین گفت: دولت باید لیاقت داشته باشد افرادی که در پیاده‌روی اربعین مجروح می‌شوند به صورت رایگان درمان کند.
حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان در همایش یاوران رسانه‌ای اربعین اظهار داشت: حضرت سیدالشهدا(ع) با شهادت پیام اسلام را رسانه‌ای کرد، زیرا کربلا و عاشورا از جنس رسانه است. وی با بیان اینکه اقدام حضرت زینب(س) پس‌از واقعه عاشورا یک‌فعالیت رسانه‌ای بود‌، گفت: امروز اهالی رسانه وظیفه خطیری دارند؛ چراکه باید پیام اجنماع بزرگ پیاده‌روی اربعین را به جهانیان ‌منعکس ‌کنند. غریب‌ترین پدیده بزرگ عالم عاشورا و‌ هم‌اکنون این غربت در اربعین است. حماسه اربعین هنوز انتقال پیدا نکرده و بهترین اقدامات ما در ادبیات بوده است که البته هنوز جهانی نشده است.
حجت‌الاسلام پناهیان با انتقاد از پرداخت حق بیمه برای ویزای اربعین گفت: دولت باید لیاقت داشته باشد افرادی که در این راه مجروح می‌شوند به صورت رایگان درمان کند و نباید نیازی به داشتن بیمه باشد. اگر ترویج اربعین نباشد فلسفه حاکمیت دینی چیست؟ برخی می‌گویند هزینه‌های مرز را برای توسعه مرزها می‌گیریم، اما مگر دولت گداست که این پول را از مردم بگیرد. من می‌دانم وزیر کشور از طرفداران اربعین است. اما دولت به چه دلیل برای زلزله‌زدگان باید هزینه کند؟ برای نجات خلق و رشد معنوی کشور. پس برای اربعین که مقدمه آن است نیز باید هزینه شود. کجا قرار است کار فرهنگی صورت گیرد که به اندازه اربعین ثمر داشته باشد؟ آیا دولت بودجه فرهنگی ندارد؟
نهادها و‌ دانشگاه‌ها و‌ حوزه‌های علمیه باید بودجه فرهنگی خود را برای اربعین صرف کنند، اما برای زائران اربعین کم‌تر از مسافران آنتالیا هزینه می‌کنیم.
حجت‌الاسلام پناهیان به لزوم هزینه‌کرد برای ترویج دین اشاره کرد و گفت: دولت باید برای توسعه دین و‌ معنویت هزینه کند. ما‌ نباید طوری عمل کنیم‌که قوانین خودساخته و عقب‌مانده غرب در پیاده‌روی اربعین پیاده شود، بلکه باید‌ به‌ فکر نوآوری باشیم.
وی به افزایش هزینه اربعین اشاره کرد و افزود: امام صادق (ع) درباره زیارت امام حسین (ع) می‌فرمایند: اگر‌ مردم بدانند چقدر خیر در زیارت اربعین است با شمشیر جنگ ‌می‌کنند برای رفتن به زیارت امام حسین (ع)، و اموال خود را می‌فروشند تا به این زیارت مشرف شوند.

کد مطلب: 106387
 
Share/Save/Bookmark