میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۲۷
 
 
بازگشت به خانه اصلي
جهان اسلام ديروز شاهد رخدادي مهم بود كه در صورت اجرايي شدن آن مي‌تواند دستاوردهاي بسياري براي امت اسلامي ...

جهان اسلام ديروز شاهد رخدادي مهم بود كه در صورت اجرايي شدن آن مي‌تواند دستاوردهاي بسياري براي امت اسلامي به همراه داشته باشد. مرکز کنفرانس‌های جاکارتا ديروز میزبان پنجمین نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی با موضوع فلسطین و قدس شریف با عنوان «اتحاد برای دستیابی به راه‌حل عادلانه و دائمی» بود. در این نشست ۶۰۵ هیأت از ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری‌های اسلامی و دو سازمان بین‌المللی حضور یافتند. اين نشست در حالي برگزار شد كه فلسطين در طول ماه‌هاي اخير با انتفاضه جديدي همراه بوده كه تاكنون صدها شهيد و زخمي داشته اما همچنان مقاومت ملت فلسطين ادامه دارد. وضعت بحراني اسراي فلسطيني در بند صهيونيست‌ها نيز از مسائل مهم در تحولات فلسطين است.
آنچه بر اهميت نشست مذكور و لزوم اجرايي شدن اصل حمايت سراسري از فلسطين مي‌افزايد شرايط جاري بر صحنه و توطئه‌هاي‌ طراحي شده عليه فلسطين و جهان اسلام است. آنچه از سوي دشمنان جهان اسلام اجرا مي‌شود تغيير ماهيت مسئله فلسطين از مسئله‌اي جهاني به مسئله‌اي دروني ميان صهيونيست‌ها و فلسطيني‌ها است. آنچه در گذشته ترويج مي‌شد آن بود كه مسئله فلسطين امري عربي است و مربوط به كشورهاي عربي مي‌شود. اين ادعا در سالهاي اخير عملا دستاوردي براي ملت فلسطين نداشته بويژه اينكه برخي از كشورهاي عربي راه سكوت و يا همراهي با رژيم صهيونيستي را در پيش گرفتند. اگر نبود مقاومت منطقه اكنون صهيونيست‌ها بر كل منطقه حاكم بودند.
آنچه در فرآيند تحولات اخير فلسطين مشاهده مي‌شود رويكرد به تبديل مسئله فلسطيني به مسئله‌اي صرفا دروني براي صهيونيست‌ها و فلسطيني‌ها است. بر اساس اين طراحي كه متاسفانه برخي از كشورهاي عربي نيز با آن همراهي مي‌كنند چنان القا مي‌شود كه رژيم صهيونيستي با شورشي دروني مواجه است و فلسطيني‌ها مخل امنيت اين رژيم به دنبال بحران‌سازي و تهديد يك پارچگي اين رژيم هستند. به عبارتي ماهيت اشغالگر صهيونيست‌ها نه تنها پنهان گرديده بلكه فلسطيني‌ها به عنوان تهديد كننده تماميت ارضي اين رژيم معرفي مي‌گردند.
حلقه تكميلي اين توطئه را ترويج و گسترش تروريسم در منطقه براي مشغول سازي جهان اسلام از جمله جبهه مقاومت در حاشيه‌ها تشكيل مي‌دهد. متاسفانه برخي از كشورهاي عربي نيز با تصور رسيدن به جايگاه منطقه‌اي به اين بحران سازي دامن مي‌زنند كه وضعيت بحراني سوريه و تحركات عليه مقاومت منطقه در اين چارچوب است.
با توجه به اين شرايط بازگشت مسئله فلسطين به مسئله اول جهان اسلام امري ضروري است چرا كه در كنار نجات فلسطين از چنگال اشغالگران قدس، به تقويت امنيت در منطقه و ارتقاي جايگاه جهاني جهان اسلام منجر خواهد شد.

کد مطلب: 95298
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark