داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۸۸ ساعت ۰۰:۱۴
 
 
ژاپن در لرستان سرمايه گذاري مي‌كند
گروه شهرستانها: يك هيئت اقتصادي ژاپني پس از بازديد از مناطق مختلف استان لرستان براي سرمايه گذاري در اين استان اعلا‌م آمادگي كرد.
به گزارش ايرنا، مشاور اقتصادي اين هيئت در ديدار با استاندار لرستان گفت: استان لرستان داراي قابليتهاي فراواني در بخشهاي مختلف است و به همين دليل قصد داريم در اين استان سرمايه گذاري كنيم.
افزود: اين هيئت در اولين تصميم خود قصد دارد تا نمايشگاهي از توانمنديها و استعدادهاي استان لرستان با عنوان درشهريورماه در محل معروفترين نمايشگاه بين المللي توكيو برپا كند.وي اظهار داشت: اين نمايشگاه در ماه سپتامبر با هدف لرستان و ايران شناسايي از نظر فرهنگ و مسائل اقتصادي درژاپن برپا مي‌شود.
يوشيدا گفت: برپايي نمايشگاه در اين محل بايد از دو سال قبل رزرو و اعلا‌م شود اما با شناختي كه از لرستان به دست آمده، اين نمايشگاه حدود چهار ماه ديگر در ژاپن گشايش مي‌يابد.
وي اضافه كرد: ژاپن وايران هميشه دوستان خوبي بوده و از رابطه مناسبي برخوردار بوده‌اند.
وي با اشاره به بازديد از برخي نقاط لرستان افزود: اين استان ظرفيتهاي فراواني در بخش گردشگري دارد و به همين دليل خط توريست ژاپن به لرستان بايد به سرعت باز شود تا مردم ژاپن با ايران و لرستان بيشتر آشنا شوند.
مشاور اقتصادي هيئت ژاپني با بيان اينكه ژاپن از نظر شهرسازي و مونوريل پيشرفتهاي چشمگيري داشته است ابراز اميدواري كرد تا سرمايه گذاري در اين بخش به زودي در لرستان توسط اين هيئت آغاز شود و با آغاز به كار در اين بخش تلا‌ش خواهد شد با احياي بافتهاي فرسوده لرستان و تعريض خيابانها با حفظ شكل باستاني چهره اين استان به شكل زيباي واقعي خود تبديل شود.
استاندار لرستان نيز گفت: ايران سرزمين امني براي همه ملل دنياست و تجربه ثابت كرده است ايران در يك تعامل دو جانبه با حفظ اصول و كرامات انساني آماده همكاري با ملل مختلف مي‌باشد.سيدحسين صابري در ادامه، لرستان را استاني با فرصتهاي بالا‌ معرفي كرد و افزود: لرستان از جهات و محورهاي مختلف آماده سرمايه گذاري خارجي است.
صابري خاطرنشان كرد: شرايط استان از نظر ارتباطات زميني و هوايي، صنعت، معدن، خدمات گردشگري و صنايع وابسته بسيار مناسب سرمايه گذاري است.
وي قرار گرفتن لرستان در 200 تا 300 كيلومتري كشورهاي حاشيه خليج فارس از جمله عراق و تضمين بازار توليدات و همچنين وجود سيستم حمل و نقل ريلي براي انتقال توليدات به ساير نقاط را از ساير ويژگيهاي لرستان برشمرد.
صابري ابراز اميدواري كرد: با توجه به فضاي موجود براي سرمايه گذاري مطمئن و زودبازده، پل ارتباطي با ژاپن به صورت مستمر برقرارمي‌شود.وي گفت: در صورت همكاري هيئت ژاپني، ايجاد نمايشگاه بين المللي به مساحت هفت هكتار در مجاور رودخانه دائمي خرم آباد در محل فرصت مناسبي براي جذب گردشگران مي‌باشد.
استاندار لرستان افزود: مباحث ايجاد سايت كودكان، رستوران سنتي مناطق مختلف ايران، تعريض خيابان حافظ و ايجاد مونوريل از فاز يك تا جنوبي‌ترين نقطه شهر قابل اجرا مي‌باشد واين استان از نظر قوانين و مقررات مشكلي با سرمايه گذاري و مشاركت خارجي ندارد.
در اين ديدار مقرر شد مباحث عنوان شده در قالب تفاهمنامه و توسط دو كميته متشكل از كميته فني استانداري لرستان و كميته هيئت ژاپني براي اجرايي كردن مصوبات تهيه مي‌شود
کد مطلب: 13928
 
Share/Save/Bookmark