میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۸
 
 
روحانی در جمع مدیران نظام سلامت:
سرنگونی پهپاد آمریکا موجب تقویت روحیه ملت شد
سرنگونی پهپاد آمریکا موجب تقویت روحیه ملت شد
 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه پهپاد با یک سامانه کاملاً بومی که موشک و رادار آن ساخت ایران بود، منهدم شد گفت: سرنگونی پهپاد باعث تقویت روحیه ملت ایران شد.
حجت‌الاسلام حسن روحانی در جمع مدیران ارشد نظام سلامت، اظهار داشت: سامانه الکترونیک سلامت هزینه های مردم را کاهش می‌دهد و از مفاسد احتمالی در این حوزه جلوگیری کرده و سلامت مردم را بهتر تامین می‌کند.
رئیس‌جمهور گفت: سیستم‌های تشخیصی ما در حوزه سلامت ممکن است اثرات ناگواری در سلامت افراد بگذارد و وقتی یک موردی را بدون ضرورت تکرار می‌کنیم، سلامت فرد را در معرض خطر قرار می‌دهیم.
وی ادامه داد: دستگاه های تبلیغاتی، روزنامه ها و صدا و سیما باید به مردم امید بدهند و نباید در زندگی مردم مداخله کرد، باید در حد ضرورت در زندگی مردم مداخله کرد، مداخله در زندگی افردای به نوعی بر هم زدن آرامش و سلامت آنهاست.
روحانی با بیان اینکه اقدامات دولت موجب شد تا مردم متوجه نشوند که درآمد یک‌چهارم شده است، اظهار داشت: در عین حال دولت ابتدا با تحریم و بعد از آن با کاهش قیمت نفت، توانست مسیر خود را پیش ببرد و با برجام، گشایشی ایجاد شد اما نگذاشتند در همان یکی، دو سال مردم از این توافق لذت ببرند؛ ابتدا شروع کردند که این چه توافقی است؟ شرکت‌های خارجی به ایران می‌آمدند، می‌گفتند چرا می‌آیند؟ می‌رفتند، می‌گفتند چرا رفتند؟ قرارداد می‌بستیم، می‌گفتند خیانت به ملت است. قراردادها به هم می‌خورد، می‌گفتند خیانت به عالم بشریت شد. نگذاشتند شرایط بعد از برجام و نبود تحریم‌ها را حس و از آن لذت ببرند.
رئیس‌جمهور ادامه داد: هواپیما خریداری می‌کردیم، می‌گفتند این خیانت است. پس ما چه کار می‌کنیم؟ در روزنامه‌ها می‌نوشتند اتوبوس خریداری کنید. اینها نمی‌فهمند که با اتوبوس نمی‌شود مکه رفت. با اتوبوس نمی‌شود همیشه به مقصدهایی که دارید، سفر کنید و نمی‌توان با اتوبوس، بیماران را برای درمان به موقع به مراکز درمانی رساند.
وی خاطر نشان کرد: ما وقتی ۱۵ هواپیمای نو وارد کردیم، هر هواپیما می‌آمد، یک عده‌ای غُر می‌زدند. ناچار شدیم که به آنها بگوییم ما برای خریداری این هواپیماها از خزانه و بودجه عمومی استفاده نکردیم. این هواپیماها هزینه‌شان را خودشان درمی‌آورند و شرکت‌هایی در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و برای اولین‌بار رئیس کارخانه ایرباس به من گفت که «در تاریخ این شرکت برای اولین‌بار است که خودمان اعتبار گذاشتیم و از اعتبارات، به شما هواپیما داده‌ایم»؛ این اقدام آنها در تاریخ سابقه ندارد اما نگذاشتند مردم در روز خوشحالی، شاد باشند و از شرایط لذت ببرند.
وی افزود: دیده‌ایم که در یک خانواده‌ای، کسی با یک عروسی مخالف است، مثلاً مادرشوهر آنقدر غُر زده و اذیت می‌کند که حتی نمی‌گذارد شب عروسی هم لذت ببرند. از اول می‌گویند این بدبختی و نکبت بود. برخی نمی‌گذارند و حالت «مادرشوهری» به خود گرفته و مردم را اذیت کرده است.
روحانی با بیان اینکه بخش پزشکی یکسری وظایف ورای مسئولیت‌های درمانی و بهداشتی خود دارد، تصریح کرد: پزشکان به عنوان فرهیختگان جامعه، مورد اعتماد جامعه هستند؛ بنابراین در جامعه تأثیرگذار هستند. سخنان آنها می‌تواند بر روی مردم تأثیرگذار باشد. آنها می‌توانند با صحبت‌های خود، به مردم امید ببخشند. پزشکان، معلمان و اساتید از اقشار مرجع جامع هستند. بنابراین مهم است که ضمن انجام وظایف شغلی خود، روحیه خوبی نیز به مردم بدهند. اقدامات آنها در شرکت در انتخابات و ترغیب مردم برای حضور در انتخابات، کار بسیار مهمی است.
رئیس جمهور با بیان اینکه رفتار آمریکایی‌ها ناشی از سردرگمی و ناامیدی آنهاست، اظهار داشت: کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده و نمی‌داند چه کاری باید انجام دهد. آنها هر روز با یک مشکل روبرو هستند و فکر نمی‌کردند که پهپاد آنها مورد اصابت قرار گیرد.
روحانی با اشاره به ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران اظهار کرد: پهپاد به دلیل شرایط و ساخت آئرودینامیکی که دارد کشف و شناسایی آن کار ساده ای نیست. پهپادها معمولاً در ارتفاع بیش از ۵۰ هزار پا پرواز می کنند. زمانی که پرنده ای حریم هوایی کشور را نقض می‌کند ممکن است زمانی را برای مقابله با آن داشته باشیم اما زمانی است که پس از نقض حریم هوایی کشور بلافاصله و پس از چند دقیقه با آن مقابله می‌کنیم.
رئیس جمهور افزود: این پهپاد آمریکایی از فراز آب های بین المللی وارد حریم هوایی ما شد و پس از چند اخطار، بلافاصله توسط سامانه های دفاعی ما منهدم شد. ما این پهپاد را با یک سامانه داخلی و بومی منهدم کردیم. اگر این پهپاد را با سامانه S۳۰۰ می زدیم خیلی اهمیت نداشت چرا که با یک موشک خارجی زده بودیم اما با سامانه ای این کار را کردیم که موشک و رادار آن کاملاً ساخت ایران است.
وی با بیان اینکه انهدام پهپاد آمریکایی با موشک ها و رادار ایرانی کار بسیار بزرگی بود خاطرنشان کرد: آنهایی که مسائل نظامی را دقیق می‌دانند می‌فهمند که چه کار عظیمی انجام گرفته است. ما دست آنهایی که در وزارت دفاع و سپاه پاسداران این صنعت داخلی را ایجاد کرده اند می بوسیم.
روحانی تصریح کرد: ما با این کار نمی خواستیم آمریکا را تحقیر کنیم چرا که به دنبال تحقیر کسی نیستیم ولی این اقدام موجب تقویت روحیه ملت ایران شد چرا که ثابت کرد ما توانمندی لازم را داریم.
روحانی با اشاره به تحریم رهبر انقلاب توسط آمریکا افزود: آیا یک حکومتی که ذره ای خرد و عقل داشته باشد بالاترین مقام یک کشور را تحریم می‌کند؟ آن هم نه تنها یک مقام سیاسی صرف، بلکه یک مقام اجتماعی، دینی و معنوی. رهبری ایران نه تنها متعلق به مردم ایران بلکه رهبر عاشقان ایران و انقلاب اسلامی و کل مسلمین و شیعیان جهان است. امروز مردمانی در عراق، افغانستان، پاکستان، لبنان، سوریه و کویت، رهبر ایران را متعلق به خود می‌دانند.
وی ادامه داد: یک آدمی عقلش را از دست داده است و با یک اقدام وقیحانه و احمقانه، رهبر ایران را تحریم می کند و دلیل تحریم خود را جلوگیری از سفر ایشان به آمریکا می‌داند. این اقدام خیلی جالب است چرا که ما آنها را به کشور راه نمی‌دهیم بعد آنها می‌گویند برای سفر به کشور ما تحریم هستید. یا اینکه گفتند ما می‌خواهیم اموال رهبر ایران را مسدود کنیم. اموال رهبری تنها یک حسینیه و یک خانه ساده است. رهبران ما مانند رهبران دیگر کشورها نیستند که در حساب های خارجی خود میلیاردها پول داشته باشند تا آمریکایی ها بخواهند آنها را تصرف کنند.
روحانی افزود: اگر آمریکایی ها به دنبال مذاکره بودند ما مذاکره می کردیم، مگر آقای ظریف با وزیر خارجه ترامپ، تیلرسون، در نیویورک مذاکره نکرد؟ مگر وقتی شما در ۱+۵ و برجام بودید با وزیر خارجه ما در ملاقات و کمیته های متعدد مذاکره نمی کردید؟ شما نخواستید مذاکره را ادامه دهید و خودتان همه چیز را بر هم زدید. خودتان عهد و پیمان‌تان را زیر پا گذاشتید و امضای خود را باطل کردید.
رئیس جمهور اظهار کرد: ملت ایران از اردیبهشت سال گذشته تاکنون به خوبی ایستادگی کرده است. دولت نیز در ماه های اخیر اقدامات خوبی انجام داده است و در زمینه برجام کاهش تعهدات را دنبال می کند. آمریکایی ها از کاهش تعهدات برجامی بسیار عصبانی هستند. مگر آنها نمی گفتند برجام توافق بدی است. خب ما هم داریم از این برجام فاصله می گیریم چرا ناراحت می شوید؟ آیا برجام برای شما بد و برای ما خوب است؟
وی تصریح کرد: من نمی‌خواهم بگویم مردم زندگی راحتی دارند، زندگی آنها در فشار است و مشکلاتی وجود دارد ولی دولت با همه توان درصدد اجرای برنامه هایش است. به عنوان مثال رونمایی از سامانه سلامت الکترونیک یکی از برنامه ها جهت تامین رفاه مردم است. امیدوارم همه بخش ها، وزارتخانه ها و نهادهای خصوصی دست به دست هم دهند تا از مشکلات فعلی عبور کنیم و در این مصاف تاریخی به پیروزی برسیم.

کد مطلب: 109582
 
Share/Save/Bookmark