میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۲
 
 
رشد صادرات در دو ماهه نخست سال ۹۸

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با تشریح آمار تجارت خارجی کشور طی ۲ ماهه نخست سال‌جاری اظهار داشت: طی مدت مذکور صادرات غیرنفتی کشور به رقم ۸.۴ میلیارد دلار رسیده که نسبت به ۷.۷ میلیارد دلار مدت مشابه سال گذشته رشد ۸.۱ درصدی داشته است.
محمدرضا مودودی دلیل افت ۱۸ درصدی صادرات در فروردین‌ماه سال‌جاری نسبت به فروردین ۹۷ را تعطیلات طولانی نوروز و درگیر شدن اغلب مناطق غرب کشور با مشکلات ناشی از سیلاب و دشواری تردد کامیون‌ها در مرزهای غربی عنوان کرد و اذعان داشت: با این وجود و در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم‌ها، در ۲ ماهه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد رشد داشته‌ایم.
مودودی همچنین سهم صادرات خدمات فنی و مهندسی، ترانزیت و گردشگری را ۱.۰۶ میلیارد دلار و با ۱۷ درصد رشد عنوان کرد. وی از انطباق سیاست‌های ارزی با سیاست‌های تجاری خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شد با تغییر ارزش پول ملی در برابر ارز، صادرات خوبی داشته باشیم اما سیاست‌های محدودکننده مانع این اتفاق شد و امیدواریم که با تغییر رویکردها در اتخاذ سیاست‌های ارزی راه رشد صادرات را هموار سازیم. وی به پدیده کارت‌های جدیدالورود و بدون صبغۀ صادراتی در سال ۹۷ اشاره کرد و گفت: ۶۵ درصد صادرکنندگان در سال ۹۷ افراد و شرکت‌های جدیدی بودند که بیش از ۵.۵ میلیارد دلار درآمد صادراتی داشته‌اند در فروردین سال‌جاری نیز ۱۳۷۰ کارت جدید صادر شده است که تا پیش از سال ۹۶ تجربۀ صادراتی نداشته‌اند.
مودودی در ادامه بیان داشت: در سال گذشته تعداد ۱۳۴۰ صادرکننده حقیقی و ۱۷۱۸ صادرکننده حقوقی از چرخۀ صادرات خارج شده‌اند که حذف این تعداد و ظهور صادرکنندگان جدیدالورود سبب تغییر فرآیند صادرات با حضور واسطه‌ها، رقابت منفی صادرکنندگان و کاهش کیفیت کالاهای صادراتی خواهد بود.
سرپرست سازمان توسعه تجارت قضاوت درخصوص نحوۀ عملکرد صادرکنندگان جدید و بازگرداندن ارز حاصل از صادرات آنها به چرخۀ اقتصاد کشور را نیازمند گذر زمان دانست. وی همچنین اظهار داشت: براساس اعلام رئیس کل بانک مرکزی، ۶۰ درصد ارز حاصل از صادرات به چرخۀ اقتصاد کشور بازگردیده و ۴ میلیارد از آن به سامانه نیما واریز شده است که امیدواریم با تغییر جدی در روند بازگرداندن ارز بتوان از محل آن ظرفیت‌هایی برای تولید و اشتغال را ایجاد کرد و آن را توسعه داد.
مودودی در ادامه سخنان خود به استقرار کامل دولت الکترونیک در سازمان توسعه تجارت ایران اشاره کرد و گفت: حجم زیادی از اطلاعات را به صورت شفاف در قالب سامانه خدمات الکترونیک در اختیار مخاطبان قرار داده‌ایم که با طی مراحل استقرار کامل این طرح، سازمان توسعه تجارت ایران در میان ۹۳ دستگاه دولتی در سال ۹۶ از رتبۀ ۶۸ به رتبۀ ۲۹ در بین ۱۰۶ دستگاه در سال ۹۸ دست یافت و در این راستا کاغذ مصرفی و تعداد مراجعان حضوری کاهش چشمگیر یافته و خدمات‌رسانی به متقاضیان با سرعت بالایی انجام می‌پذیرد.

کد مطلب: 109285
 
Share/Save/Bookmark