میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۴۶
 
 
سخنگوی وزارت خارجه:
پیشنهادهای اروپا هنوز انتظارات ما را برآورده نکرده
پیشنهادهای اروپا هنوز انتظارات ما را برآورده نکرده
 

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه پیشنهاداتی از سوی اروپا ارائه شده و طرح‌هایی هم در درون ایران مورد توجه است، گفت: هنوز آنگونه که باید و شاید و آنگونه که انتظار ما بوده، به مرحله نهایی نرسیدیم.
بهرام قاسمی در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره نشست سران ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه که قرار است ۱۶ شهریور در ایران برگزار شود، گفت: این چندمین نشست سران سه کشور در ادامه نشست وزرای خارجه و نشست‌های کارشناسی که در گذشته در آستانه برگزار شده، است.
وی افزود: توقع اینکه در یک نشست به طور کامل و حداکثری همه موضوعات حل و فصل شود آن هم موضوع غامض، پیچیده و دیرپای سوریه، بعید است ولی همانطور که روند آستانه در دوران گذشته نشان داده، روند موفق و تنها روند موجود است و قطعا نشست سران در تهران می‌تواند در ادامه مسیر قبلی به برداشتن گام‌های بیشتر مساعدت کند که هدف غایی آن مبارزه با تروریسم، بازگشت آرامش و صلح در سوریه بوده است.
قاسمی گفت: خوشبین هستم این اجلاس موفق و کارآمد برای منطقه، مردم سوریه و مبارزه با تروریسم باشد که انشاالله چنین خواهد شد. وی در پاسخ به سؤالی درباره ایجاد سیستم مستقل از سوئیفت توسط اروپا گفت: در بحث همکاری‌های آتی با اتحادیه اروپا، چند ماهی است که آمد و شدهایی وجود دارد و بحث و گفت‌وگوهایی مطرح و پیشنهاداتی ارائه شده و پیشنهاداتی در درون اروپا در حال بررسی و پیگیری است و طرح‌هایی هم در درون ایران مورد توجه است ولی ما هنوز آنگونه که باید و شاید و آنگونه که انتظار ما بوده، به مرحله نهایی نرسیدیم.
وی افزود: امیدوارم در زمان باقیمانده و فرصت‌های بعدی بتوانیم درخصوص این مسائل تفاهمات لازم را داشته باشیم و اروپا بتواند در این آزمون بزرگ برای اتحادیه اروپا و نقشی که می‌خواهد در جهان امروز داشته باشد، سربلند بیرون بیاید و نقش تاریخی خود را ایفا کند و رضایتمندی و نظر ایران را تأمین و تضمین‌های لازم و مورد توجه و نظر ایران را تأمین کند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به این سؤال که درباره سیستم مالی مستقل گفت‌وگویی انجام نشده است؟ بیان کرد: ما درباره سیستم مالی و خیلی سیستم‌های دیگر در حوزه‌های پولی، سرمایه گذاری، صنایع و دیگر مسائل اقتصادی صحبت و تبادل نظر کرده‌ و طرح‌هایی را دریافت کرده‌ایم، ولی جزییات آن را در حال حاضر ارائه نمی‌کنم.
وی درباره عملیات نظامی در ادلب و شرکت ایران در این عملیات و سیاست تهران در این زمینه هم گفت: یکی از موضوعات پیچیده امروز (در سوریه) ادلب است که به عنوان آخرین سنگر شورشیان مخالف دولت ملی سوریه است و عناصر تروریست در آنجا سکنی گزیده‌اند و دولت سوریه مصمم است در ادامه پیگیری‌های خود و سرکوب تروریسم در این نقطه هم به این فاجعه پایان دهد.
قاسمی اضافه کرد: این موضوع نگرانی‌های برخی از محافل حامی تروریست‌ها در سوریه شده و دست به تبلیغات گسترده‌ای در این زمینه می‌زنند که فاجعه‌ای در راه است ولی دولت سوریه به عنوان یک حاکمیت و کشور حق دارد با تروریست‌ها در این منطقه مثل گذشته مقابله و سعی کند تمام سرزمین خود را از وجود تروریست‌ها پاک کند.

کد مطلب: 105883
 
Share/Save/Bookmark