میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۵۵
 
 
راه همان راه است
کنگره آمریکا در روزهای اخیر نشست‌های قابل تاملی برگزار کرده است. در کنار تقابل‌هایی که میان...

کنگره آمریکا در روزهای اخیر نشست‌های قابل تاملی برگزار کرده است. در کنار تقابل‌هایی که میان ترامپ و اوباما در کنگره پیگیری می‌شود نظیر اقدامات کنگره در لغو طرح‌های اوباما از جمله در حوزه بهداشت دو نکته مهم دیگر مشاهده می‌شود که از آنها با عنوان نشانه‌های خط‌مشی سیاست‌های دولت آینده آمریکا می‌توان یاد کرد. از یک‌سو کنگره آمریکا بر اصل حمایت از رژیم صهیونیستی تاکید کرده چنانکه آنها خواستار ترمیم روابط آمریکا با این رژیم در سطوح عالی شده‌اند. نکته دیگر مواضع مطرح شده از سوی کاندیداهای ترامپ برای تصدی سمت‌های وزارتی است.
از مهمترین این مباحث سخنان ژنرال جیمز متیس نامزد پست وزارت دفاع است. در مواضع وی بر چند اصل تاکید شده است که شامل لزوم حمایت گسترده از رژیم صهیونیستی، افزایش فروش تسلیحات به کشورهای عربی از جمله فروش سامانه دفاع موشکی به این کشورها، تشدید فشارها بر ایران برای آنچه تغییر در مفاد برجام با محوریت سوق دادن ایران به خلع سلاح موشکی و دست کشیدن از مقاومت منطقه، استمرار مواضع خصمانه علیه روسیه با نام آنچه مقابله با دشمن مهم آمریکا نامیده‌اند، اجرای سیاست تقابل با چین به عنوان تهدید اقتصادی آمریکا از محورهای این سخنان بوده است. مجموع این رفتارها نشان می‌دهد که سیاست‌های دولت آتی آمریکا با دوران‌های گذشته تفاوتی ندارد و آنها نیز همچنان به سیاست‌های گذشته آمریکا در عرصه جهانی ادامه می‌دهند.
آنچه در برآیند رفتاری این روزهای کنگره مشاهده می‌شود در کنار تقابل‌های سیاسی درونی روایتگر این مهم است که در طول ۴ سال ریاست جمهوری ترامپ نیز چندان تفاوتی در سیاست آمریکا ایجاد نخواهد شد و این کشور اصل بحران‌سازی جهانی با محوریت رسیدن به منافع اقتصادی بیشتر، توجیه سیاست‌های نظامی‌گرایانه در جهان، اعمال فشار بر کشورهای دیگر برای حفظ نظام تک‌قطبی، حمایت از بحران‌سازان عرصه جهانی همچون رژیم صهیونیستی و ارتجاع عربی را همچنان کانون اصلی رفتارهای خود دارد.
البته باید در نظر داشت که سیاست ترامپ همچون اوباما در قالب برتر بودن قدرت نرم نخواهد بود بلکه وی تلاش دارد تا از سیاست سخت به عنوان محور رفتاری خود بهره گیرد در حالی که در ورای آن اهداف کاسبکارانه را در صحنه جهانی پیگیری می‌کند. به عبارتی آنچه این روزها در کنگره در جریان است زمینه‌سازی برای اقدامات دولت آینده آمریکاست که البته بخشی از آن نیز در قالب عملیاتی در حال اجراست که اعزام نیروهای آمریکایی به لهستان و نیز مواضع کاخ سفید در قبال روسیه، چین، ایران و بحران‌های جهانی بخشی از آن است. مواضع کنگره و البته رفتارهای ترامپ نشان می‌دهد وی نیز مانند روسای جمهور پیشین آمریکا علاقه‌ای به حقوق بشر ندارد که سکوت وی در برابر جنایات سعودی در یمن و بحرین و نیز فاجعه‌های انسانی ایجاد شده توسط تروریست‌های تحت حمایت آمریکا در سوریه و عراق نمودی از این رفتار است.

کد مطلب: 98178
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark