میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۵۶
 
 
رسوايي آل‌سعود فرجام حمله به یمن
آخرین ساعات روز سه‌شنبه، دوم اردیبهشت‌ماه ۹۴ خبر آتش‌بس به صورت یکطرفه از سوی رژیم آل‌سعود مخابره شد...

در آخرین ساعات روز سه‌شنبه، دوم اردیبهشت‌ماه ۹۴ خبر آتش‌بس به صورت یکطرفه از سوی رژیم آل‌سعود مخابره شد. وزارت دفاع عربستان اعلام کرد عملیات هوایی علیه یمن موسوم به «توفان قاطع» را متوقف کرده‌اند. «احمد عسیری»، سخنگوی ائتلاف دلاری سعودی‌ها اعلام کرد، موفق شده‌اند موشک‌هایی را که به دست انصارالله افتاده بود و امنیت کشورهای همسایه یمن را تهدید می‌کرد از بین ببرند! وی این را هم گفت که عملیات تازه اي را با عنوان «احیای امید» در یمن آغاز می‌کند تا بدین ‌ترتیب با تکیه بر راه‌های سیاسی، بحران یمن را حل و کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان را آغاز کند! در ادامه این مقاله درخواهید یافت، این حرف یک ادعا بیش نیست و تنها یک ژست فریبکارانه بوده است!
آیا آل‌سعود به اهدافش رسیده است؟!
بنابر اعلام منابع سعودی، رژیم آل‌سعود طی ۲۷ روز تجاوز، ۲۴۱۵ حمله هوایی علیه یمن انجام داد. طی این حملات نزدیک به ۳ هزار نفر که اکثریت قریب به اتفاق آنها غیرنظامی بودند، به شهادت رسیدند. حدود ۴۰۰ تن از این شهدا کودک هستند. کشتار این همه کودک ظرف ۲۷ روز، در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود. رکوردی که پیش از این تنها در اختیار رژیم صهیونیستی بود. این خلاصه‌اي از اهداف اعلامی و نتایج جنگ نیابتی در یمن بود. آیا آل‌سعود به اهدافش رسیده است؟!

آغاز دوباره حمله‌ها
پس از اعلام پایان عملیات موسوم به «توفان قاطع» در یمن، رژیم سعودی همچنان به حمله‌های هوایی و دریایی و محاصره این کشور ادامه می‌دهد.آغاز دوباره حمله‌ها فقط چند ساعت پس از اعلام پایان عملیات یاد شده به وقوع پیوست و طی آن جنگنده‌های سعودی برخی مناطق جنوبی و مرکزی یمن را هدف قرار دادند و بمباران پراکنده شهرها طی روزهای گذشته همچنان ادامه داشته است.
در آخرین دور از این حمله‌ها، جنگنده‌های سعودی مناطقی از شهر «صنعا» پایتخت یمن، را بمباران کردند. کشتی‌های جنگی عربستان نیز با استقرار در دریای سرخ و خلیج عدن، یمن را محاصره دریایی کرده‌اند و افزون بر جلوگیری از رسیدن کمک‌های بشردوستانه، برخی مناطق نزدیک بندر عدن را هدف قرار د اده ومی‌دهند.

هدف عربستان از تداوم حمله‌ها چیست؟
پرسشی که در این میان به ذهن می‌رسد این است که هدف عربستان از تداوم حمله‌ها به یمن (با وجود اعلام پایان عملیات توفان قاطع) چیست؟
پاسخ به این پرسش از یک‌سو به بررسی همه جانبه دلایل اقدام عربستان در حمله به یمن و از سوی دیگر اهداف اعلام پایان مرحله نخست عملیات نیازمند است. با کنار هم قرار دادن چند نکته که می‌تواند بخشی از یک سناریوی کلان باشد، به نظر می‌رسد عربستان در پی باز طراحی راهبرد خود در یمن است که مرحله به مرحله آن را پیش می‌برد و تلاش دارد در سایه برخی اقدام‌های نمایشی اهداف واقعی و پشت پرده خود در یمن را پنهان کند.
پیش از پرداختن به هر امری باید به این نکته اشاره شود که از همان ساعتی که «احمد العسیری» سخنگوی ائتلاف سعودی، پایان عملیات توفان قاطع و آغاز عملیات «بازیابی امید» را اعلام کرد، سخنگوی کمیته مردمی انصارالله به روشنی اعلام کرد این امر به معنای پایان حمله عربستان به یمن نخواهد بود بنابر این آتش‌بسی هر چند یک طرفه رخ نداده است. هرگونه پایان عملیات نظامی و اعلام آتش‌بس در هر جنگ باید مورد توافق هر دو سوی جنگ باشد و تا زمانی که طرف‌ها بر سر اصول آتش‌بس توافق نکنند نمی‌توان انتظار داشت چنین اقدامی پایدار بماند. به همین دلیل، اقدام عربستان در اعلام رسمی پایان عملیات توفان قاطع از همان آغاز نوعی سیاست فرار به جلو به دلیل افزایش فشارهای بین‌المللی و انتقاد افکار عمومی بود.

خفت شکست در جنگ علیه یک کشور عربی
به اعتقاد کارشناسان اگر آل‌سعود پیش از تجاوز نظامی به یمن تنها به دلیل استعفای منصور هادی سرخورده شده بود، امروز باید خفت شکست در جنگ علیه یک کشور عربی ضعیف از لحاظ نظامی، فقیر از لحاظ اقتصادی، متزلزل از لحاظ سیاسی و ناامن را هم تجربه کند. در کنار این کابوس‌ها، رژیم سعودی همچنین متهم به همکاری با رژیم صهیونیستی، تجاوز به یک کشور همسایه عربی و همپیمانی علنی با گروه تروریستی همچون القاعده شده است. انبوه این شکست‌ها باعث شد آل‌سعود خود را از باتلاقی که محمد بن‌سلمان، وزیر جوان سعودی آنها را در آن گرفتار کرده، نجات دهد و دم از آتش‌بس یکجانبه بزند.

جان کلام
بسیاری از کارشناسان از پیش شکست عربستان را پیش‌بینی کرده بودند لذا بی‌اغراق نیست که اگر بگوییم تمامی کارشناسان صاحب نظر ضمن این پیش‌بینی معتقد بودند که این حمله اگر ادامه یابد می‌تواند تکرار سناریوی عراق در حمله به کویت باشد که سرانجام به سقوط صدام دیکتاتور معدوم منجر شد. این ناکامی برای انصار‌الله پیروزی محسوب می‌شود و مهمترین عوامل این پیروزی، انسجام و اتحاد ملت یمن پیرامون رهبری انصار‌الله و ارتش، همچنین مقاومت در برابر تجاوز هوایی آل‌سعود محسوب می‌شود. قدر مسلم آن است که سعودی‌ها با هیچ بهانه‌اي نمی‌توانند جنگ وحشیانه خود علیه ملت یمن را توجیه و هدف اصلی خود از این جنگ را که برگرداندن یمن به زیر سلطه آمریکا و خود است پنهان کنند.

کد مطلب: 92048
, مولف : اسد الله افشار
 
Share/Save/Bookmark