داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۲۴
 
 
تحليل‌گران تاكيد كردند شواهد مستحكم عدم استقلال آژانس
تحليل‌گران تاكيد كردند
شواهد مستحكم عدم استقلال آژانس
 
مذاكرات صالحي و آ‌مانو تحت عنوان مسائل هسته‌اي ايران مهمترين موضوعي بود كه روزنامه‌ها و رسانه‌ها به آن پرداختند؛ صالحي پس از خروج از جلسه و انجام مذاكرات با آمانو اين مذاكرات را سازنده خواند و نتيجه آن را مثبت اعلام كرد؛ اين نتيجه را وزير خارجه كشورمان در نشست خبري با خبرنگاران بلافاصله پس از ديدار با دبير كل سازمان بين‌المللي انرژي اتمي اعلام كرد.
صالحي پس از ديدار و گفت‌وگو با آمانو اعلام كرد كه مذاكرات بسيار ثمربخشي با مديركل آژانس داشت و دو طرف موافقت كردند كه به كمك يكديگر براي حل مسائل باقيمانده تلاش كنند. وزير امور خارجه كشورمان گفت كه نتايج بسيار مثبتي در پايان ديدار با آمانو كه بارها ايران را به همكاري بيش‌تر با آژانس دعوت كرده است، حاصل شد.
صالحي تاكيد كرده بود ما به يكديگر قول داده‌ايم كه شور و مشورت‌هاي‌مان را حفظ كنيم و به دنبال روش خلاقانه‌اي براي تعامل با يكديگر و كار با يكديگر باشيم، تا بتوانيم اين مساله را حل كنيم.
وزير خارجه كشورمان در عين حال اعلام كرد كه تهران آماده است به همراه كارشناسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مكانيزمي براي گفت‌وگو درباره مطالعات ادعايي پيدا كند. اما در عوض تحليل اظهارات صالحي، و به جاي حضور در جمع خبرنگاران در روز ديدار مشترك، دبير كل آژانس روز گذشته طي بيانيه‌اي در رابطه با اين ديدار نظرات خود را اعلام كرد؛ آمانو در موضعي كاملا متفاوت از صحبت‌هاي ديدار روز گذشته‌اش اعلام كرده است كه معتقد است ايران همچنان به تعهداتش پاي بند نيست.
اگرچه آنها معتقد به چنين تناقضي نيستند اما بدون شك ردپاي اعمال فشار قدرت‌هاي ديگر ناظر بر آژانس را مي‌توان در اين پرونده ديد؛ موضوع پرونده هسته‌اي ايران در شرايطي كه از همان ابتدا سياسي بودن آن واضح و مبرهن بود اما مقامات آ‌ژانس با انكار چنين رويكردي در پيگيري اوضاع پرونده هسته‌اي ايران آن را ناشي از روند غير شفاف جمهوري اسلامي ارزيابي مي‌كردند؛ با اين وجود حتي تحليل‌گران بين‌المللي نيز بر سياسي بودن اين پرونده تاكيد كرده‌اند.بر اساس اخبار روز گذشته آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در بيانيه كوتاهي اعلام كرد كه وزير امور خارجه ايران در سفر رسمي‌اش به اروپا با يوكيا آمانو، مدير كل آژانس ديدار كرد.
به گزارش دبيرخانه آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، در اين بيانيه‌ يوكيا آمانو، مديركل آژانس و علي‌اكبر صالحي، وزير امور خارجه ايران درباره مسائل مربوط به اجراي توافق‌نامه‌ پادمان‌هاي ان‌پي‌تي با آژانس گفت‌وگو كردند.
در ادامه اين بيانيه كوتاه آمده است: وزير امور خارجه ايران در اين ديدار اشاره كرد كه مايل است آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با يك رويكرد جديد به مسائل باقي‌مانده بپردازد. مدير كل آژانس نيز به نوبه خود موضع آژانس را مبني بر اين‌كه ايران به وظايفش عمل نمي‌كند، تكرار كرد؛ چيزي كه در گزارش ماه فوريه ارائه شده به شوراي حكام آژانس نيز بيان شد.
وزير امور خارجه ايران نيز اعلام كرد كه اگر آژانس اعلام كند كه طرح اقدام كه در سال 2007 مورد توافق دو طرف قرار گرفت، تكميل شده است، يك رويكرد جديد مي‌تواند به وجود آيد. مديركل آژانس گفت كه در موقعيتي قرار ندارد كه طرح اقدام را تكميل‌شده در نظر بگيرد. آمانو و صالحي علاوه بر آن علاقه خود به تداوم مذاكرات را ابراز كردند.
سياست روز در اين باره با تعدادي از تحليل‌گران سياسي و بين‌المللي در رابطه با دليل تناقض‌هاي رفتاري و گفتاري آمانو و همچنين توجيه دعوت از وي براي بازديد از تاسيسات هسته‌اي وقتي معتقد است ايران به تعهدات خود عمل نمي‌كند گفت‌وگو كرده است كه در پي مي‌آيد.

آمانو در آژانس تصميم گيرنده نيست
سيامك باقري تحليل‌گر مسائل سياسي و بين‌المللي درباره تناقض رفتاري آژانس با بيانيه‌هايي كه اين سازمان بين‌المللي صادر مي‌كند، گفت: نكته اساسي در رابطه با اين تناقض‌ها اين است كه تصميم گيرندگان و بازيگران اصلي هسته‌اي در جاي ديگري جداي از آمانو هستند.وي افزود: اشخاصي مانند آمانو و نهادهايي مانند آژانس تنها ابزارهايي در حوزه روابط بين‌الملل هستند كه تنها به ايفاي نقش ابزاري در معادلات بين‌المللي مي‌پردازند.
تحليل‌گر مسائل سياسي و بين‌المللي با اشاره به اينكه با نگاه به ساختار قدرت بين‌المللي آنچه كه مشهود است اين است كه قدرت‌هاي بزرگ به ويژه در اين دوران آمريكا خواسته‌ها و منافع خود را به سازمان‌هاي بين‌المللي ديكته مي‌كنند، تاكيد كرد: موضوع هسته‌اي ايران در اين چارچوب قابل تحليل است، اگر آماو مواضعي در ديدارهاي دو جانبه مي‌گيرد و شايد آن نظر واقعي آمانو هم باشد اين نظر با ديدگاه غربي‌ها و مقامات ايالات متحده و لابي‌هاي صهيونيست در هم مي‌شود و نتيجه آن همين تناقض‌ها استوي تصريح كرد: اين نكته قابل مشاهده است كه آنها مواضع آمانو را نپسنديده و در نتيجه با اعمال فشار به وي باعث صدور چنين بيانيه‌اي از سوي آژانس شده‌اند.
باقري ادامه داد: گاهي اين امر باعث بدبيني نسبت به ديپلمات‌هاي ما مي‌شود ولي حقيقت اين است كه اين تناقض‌هاي رفتاري ناشي از فشارهاي قدرت‌هاي بزرگ است.وي درباره اينكه دعوت از آمانو با اين وجود چه توجيهي دارد وقتي آمانو معتقد است كه ايران به تعهدات خود عمل نمي‌كند؟ توضيح داد: ديپلماسي ايران بر همين موضوع اصرار دارد‌ دعوت كند كه اين دعوت را از مدت‌ها پيش در سطوح مختلف از جمله دنبال كرد از سطح خبرنگاران، سفرا، مسئولين نهادها و كشورها در تاسيسات هسته‌اي كه يك امر غير مرسوم در مباحث هسته‌اي است تا ذهنيت‌ها و افكار عمومي به حق مشروع ايران در اين زمينه اذعان كنند.
تحليل‌گر مسائل سياسي و بين‌المللي با تاكيد بر اينكه صرف اين دعوت مي‌تواند جريان سازي ايجاد كند، افزود: اگرچه دعوت شونده دعوت را رد كند و يا بي اعتنايي كند و در چارچوب ديپلماسي عمومي است و افكار عمومي را به داوري به نفع ايران وادار مي‌كند.وي با اشاره به اينكه اين موضوع نشان دهنده حقانيت ايران است، خاطرنشان كرد: اينكه نسبت به عملكرد خود باور دارد و موضوع آمدن يا نيامدن آمانو به ايران دو دديگاه دارد اول اينكه آمريكا اين موضوع را مي‌پذيرد و به آمانو اجازه بازديد از تاسيسات هسته‌اي ايران را مي‌دهد و او را وادار به پاسخ مثبت مي‌كند.
باقري در پايان تحليل كرد: با توجه به اينكه فعلا فضاي فشار از طرف آمريكا را داريم و آمانو با فشارهاي آمريكا و غرب اين پيشنهاد را نخواهد پذيرفت و آمريكا به دنبال اين است كه هيچ يك از مقامات عاليرتبه سازمان‌ها و دولت‌هاي غربي به ايران سفر نكنند تا ايران را به انزواي سياسي وادار كنند.

مواضع آژانس سياسي بازي است
دكتر محمد صادق كوشكي استاد دانشگاه و تحليل‌گر مسائل سياسي و بين‌المللي درباره تناقض رفتار آمانو با بيانيه‌هاي آژانس گفت: مهمترين دليل اين تناقض‌ها عدم استقلال آژانس است به اين مفهوم كه مقامات ارشد كشورهاي قدرتمند ديدگاهي متفاوت از ديدگاه آمانو دارند. وي افزود: در نظر نهايي با ديدگاه‌هاي قدرت‌هاي برتر بين‌المللي ديدگاه‌هاي آمانو چك مي‌شود و به همين دليل است كه اين بيانيه‌ها متفاوت است.
استاد دانشگاه تصريح كرد: دليل واضح آن تاثير و نفوذ قدرت‌هاي برتري است كه در آژانس هم نفوذ زيادي دارند و اين جريان موضع‌گيري‌ها را متفاوت مي‌كند و اين يعني مواضع آژانس كاملا سياسي است. وي درباره توجيه دعوت از آمانو در اين شرايط توضيح داد: بايستي فعاليت‌هاي بين‌المللي كشور ما متوجه يك نكته باشد و آن هم اينكه بايد با عزت نظام سازگار باشد و باج دهي و امتياز دهي در آن نباشد. كوشكي در پايان تاكيد كردِ: وقتي اين مواضع دوگانه را مي‌بينيم نبايد به آنها باج بدهيم و سوءنيت آنها را با حسن نيت جواب بدهيم نظام هم تا حدود زيادي تاكنون اين مورد را رعايت كرده است.
کد مطلب: 67406
 
Share/Save/Bookmark