میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۲
 
 
کلاف سردرگم اجرای طرح جدید ترافیک برای شهروندان

رویه بی‌انضباطی میان دستگاه‌های مختلف برای زمان اجرای طرح ترافیک در حالی ادامه دارد که پلیس در اظهاراتی اعلام کرده بود که تا پایان اردیبهشت‌ماه طرح جدید به صورت کامل اجرا می‌شود و از ۱۵ اردیبهشت تا پایان ماه به مدت دو هفته طرح به صورت ارشادی و بدون جریمه اجرایی خواهد شد ولی شهرداری این موضوع را نفی می‌کند.
پس از کش و قوس‌های فراوان برای تصویب طرح جدید ترافیک معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران، اجرای این طرح نیز با همان رفت و برگشت‌ها در حال گذر است و بین زمین و آسمان مانده است. انتظار می‌رفت پس از تکمیل زیرساخت‌ها از سوی معاونت حمل‌ونقل تا پایان فروردین طرح جدید اجرایی شود ولی خبری از زیرساخت‌ها نبود.
سردار محمدرضا مهماندار، درباره نحوه اجرای طرح ترافیک جدید در ۲۹ فروردین اظهار داشت: «یکی از دغدغه‌هایی که از ابتدای پیشنهاد طرح برای شهرداری و به ویژه پلیس وجود داشت؛ زمان کم و محدود برای تصمیم‌گیری و اجرای این طرح بود.»
وی همچنین اعلام کرده بود که به پیشنهاد پلیس برای اجرای طرح در سال ۹۸ توجهی نشد: «پیشنهاد نیروی انتظامی در ابتدای ارائه طرح این بود که اقدامات مطالعاتی، تحقیقاتی، آماده‌سازی زیرساخت‌ها و طی فرآیند اطلاع‌رسانی در سال ۹۷ انجام شود و چنانچه تغییراتی نیاز است در طرح جدید لحاظ و نهایتا در سال ۹۸ اجرایی و عملیاتی شود.»
انتقادها به طرح جدید ترافیک در حالیست که محمدعلیخانی، عضو شورای شهر درباره فرافکنی‌های پورسیدآقایی؛ معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری به وی تذکرای داده و از ضرر عدم اجرای طرح ترافیک سخن گفته بود: «متاسفانه شنیده‌ام طی چند روز اخیر هرکس به طرح جدید انتقاد می‌کند ایشان به جای پاسخگویی درباره طرح جدید می‌گوید به شورا اعتراض کنید. این کار بسیار ناشایست است و ما تذکرات لازم را خواهیم داد.
وی ادامه داد: من از روز اول انتقادهای بسیاری به طرح جدید داشتم و معتقد بودم طرحی که عجله‌ای باشد و این حجم تغییرات داشته باشد نمی‌تواند نتایج خوبی داشته باشد اما چون ایشان محکم ایستادند و دلالیل بسیار آوردند ما نیز اعلام آمادگی کردیم. من به خاطر مشکلات این طرح و عدم پاسخگویی مناسب از شهروندان تهرانی پوزش می‌خواهم. از اول اردیبهشت، هر روزی که اجرای طرح به تاخیر بیفتد شهرداری متضرر می‌شود و ما در واقع با این طرح شهرداری را از درآمد خودش محروم کردیم.»
رویه بی انضباطی میان دستگاه‌های مختلف برای زمان اجرای طرح ترافیک در حالی ادامه دارد که پلیس در اظهاراتی اعلام کرده بود که تا پایان اردیبهشت‌ماه طرح جدید به صورت کامل اجرا می‌شود و از ۱۵ اردیبهشت تا پایان ماه به مدت دو هفته طرح به صورت ارشادی و بدون جریمه اجرایی خواهد شد.
سردار رحیمی رئیس پلیس پایتخت گفته است: «ما همه تجهیزات را تأیید کردیم و انشاالله از ۱۵ اردیبهشت‌ماه اجرایی می‌شود. به احتمال زیاد تا ۲ هفته بعد از ۱۵ اردیبهشت، طرح ترافیک به صورت ارشادی اجرا خواهد شد. تمام تلاش ما این است که در اجرای این طرح، حقی از مردم ضایع نشود. اگر چه ما مخالف طرح جدید بودیم اما پس از تصمیم شورای شهر همه جوانب از سوی پلیس بررسی شد.»
با این وجود معاونت حمل‌ونقل شهرداری درخصوص طرح ترافیک سال ۱۳۹۷ اعلام کرده است که شهرداری تهران با توجه به آمادگی کامل برای اجرای طرح ترافیک جدید، برنامه‌ای برای تمدید مهلت اعلام‌شده ندارد و طرح ترافیک سال‌جاری را طبق ضوابطی که از قبل تعیین و اطلاع‌رسانی شده است، از روز پانزدهم اردیبهشت‌ماه آغاز خواهد کرد.
معاونت حمل‌ونقل در این رابطه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «پیرو اطلاعیه‌های قبلی سازمان حمل‌ونقل و ترافیک درخصوص طرح ترافیک سال ۹۷ به اطلاع عموم شهروندان گرامی می‌رساند که شهرداری تهران با توجه به آمادگی کامل برای اجرای طرح ترافیک جدید، برنامه‌ای برای تمدید مهلت اعلام‌شده ندارد و طرح ترافیک سال‌جاری را طبق ضوابطی که از قبل تعیین و اطلاع‌رسانی شده است، از روز پانزدهم اردیبهشت‌ماه آغاز خواهد کرد.»
این اختلافات و عدم اطلاع‌رسانی در حالیست که برخی از سهمیه‌بگیران در سال‌های گذشته همچنان در سرگردانی برای گرفتن سهمیه خود هستند. معلولان حرکتی یکی از این دسته افراد هستند. معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران عنوان کرده که امسال به معلولان آرم طرح ترافیک رایگان نمی‌دهیم و سازمان بهزیستی نیز معرفی‌نامه برای آنها صادر نمی‌کند و از سوی دیگر دفاتر خدمات الکترونیک شهر مدارک این افراد را قبول نمی‌کنند و اینگونه هر روز این افراد درگیر ثبت‌نام و جمع‌آوری مدارک از این سازمان به سازمان دیگر هستند. فارس

کد مطلب: 104163
 
Share/Save/Bookmark