میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۲
 
 
درسهای ماندگار یک روز تاریخی
ملت ایران دیروز حماسه ای دیگر را رقم زد و نشان داد که یکپارچه و یکصدا در برابر تهدیدات دشمنان و در جهت حفظ ارزشهای انقلاب و استقلال کشور ایستا

ملت ایران دیروز حماسه ای دیگر را رقم زد و نشان داد که یکپارچه و یکصدا در برابر تهدیدات دشمنان و در جهت حفظ ارزشهای انقلاب و استقلال کشور ایستاده و همچنان در صحنه است. از یک سو مردم تهران حضوری پرشور و همه جانبه در نماز جمعه به امامت رهبر معظم انقلاب داشتند و از سوی دیگر ملت بزرگ ایران در بسیاری از شهرها با برپایی راهپیمایی ضدآمریکایی، حمایت خویش از مقاومت ملی در بابر تهدیدات دشمنان را اعلام نمودند.
در کنار این حماسه های قابل تقدیر ملت، بیانات دیروز رهبر انقلاب نکاتی بس مهم و قابل توجه داشت که می‌توان آن را چراغ راهی برای ماه‌های آتی کشور و منطقه دانست. پیش از هر چیز می‌توان به این نکته اشاره داشت که رهبر انقلاب با برگزاری نماز جمعه ای بدون حساسیت و بیان رهنمودهایی ریشه ای و بنیادین ضمن تحقق انسجام ملی و برقراری آرامش در میان آحاد ملت و مسئولان پس از دو هفته سخت و پرالتهاب، شکستی دیگر را به آمریکا تحمل کردند. آمریکایی‌ها و بنگاه‌های رسانه ای آنها بویژه در رژیم انگلیس که این روزها در خط اول طراحی‌هایی ضد ایرانی آمریکا قرار گرفته، به دنبال القاء شرایط خاص بر ایران بودند تا ایران را کشوری شکست خورده نشان دهند، حال آنکه خطبه‌های رهبری عملا این سناریو را ناکام ساخت. در کنار این مهم، نخستین اصل کلیدی در سخنرانی رهبر انقلاب را توجه ملت و مسئولان به عدم تبدیل شدن حاشیه‌ها به متن تشکیل می‌دهد. واقعیت آن است که ترور سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی و محاکمه آمریکا به جرم این جنایت بزرگ در کنار حماسه میلیونی ملت ایران در تشییع پیکر شهدای مقاومت و نیز پاسخ سخت ایران که در هدف قرار گرفتن عین الاسد تبلور ساخت، اصلی مهم است اصولی که بیانگر وحدت ملی ایران در قدردانی از مردان مقاومت تروریسم دولتی آمریکا و لزوم مقابله با آن، توان ایران برای پاسخگویی به تهدیدات آمریکا و پایان دوران بزن درویی آمریکایی‌ها، پیوند فراگیر ملت ایران و عراق حول پرچم مقاومت است. هر چند که حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی و شهادت تعدادی از هموطنان، دردی سخت و جانسوز است، اما دشمن تلاش کرده تا با برجسته سازی این حادثه، ضمن القاء شکاف درون ایران، دستاوردهای ملی ملت ایران را کم اهمیت و حتی محو سازد. توجه ملی به دستاوردهای بزرگ و گرفتار نشدن در بازی حاشیه‌ها، زمینه ای برای مقابله با این سناریوی دشمن است که ملت ایران دیروز به خوبی بصیرت خویش در تحقق این مهم و پیروی از ولایت را به رخ جهانیان کشید. حماسه‌ای بزرگ که پیام آور یکپارچگی ملی ایرانیان در برابر دشمنی دشمنان است.
نکته مهم دیگر خطبه رهبری به زبان عربی بود که ملتها و دولتهای منطقه محور آن بودند. رهبری، آینده منطقه را ترسیم و راهکار تحقق ثبات و امنیت پایدار برای همگان را اعلام داشتند. پیام رهبری مقابله یکپارچه با امپریالیسم و حذف رژیم صهیونیستی به عنوان عقبه امپریالیسم است. رفتارهای نظام سلطه به خوبی نشان می‌دهد که آنها جز نابودی منطقه با تفرقه افکنی میان شیعه و سنی و حمایت از تروریسم و رژیم صهیونیستی هدفی دیگر ندارند. بر این اساس راهکار تحقق صلح و امنیت پایدار در منطقه یکپارچگی منطقه برای اخراج بیگانگان است که زیر پرچم مقاومت می‌تواند محقق شود. ترور سرداران مقاومت توسط آمریکا و حمایت انگلیس و همقطاران اروپایی آنها از این ترو، نشان داد که نظام سلطه هرگز دلسوز منطقه نیست و جز استعمار و استثمار منطقه هدفی در سر ندارد و راهکار مقابله با آن نیز صرفا قرار گرفتن همگان تحت پرچم مقاومت است. مقاومتی که اثبات کرده که در آن قومیت و نژاد جایی ندارد و همه آزادی خواهان زیر آن پرچم قرار می‌گیرد. نکته پایانی آنکه رهبر انقلاب این مهم را برای جهانیان ترسیم کردند که مذاکره‌ای با دشمنان در کار نیست و ادعای تکرار دشمنان منبی بر سناریوی جنگ نیز سناریویی سوخته است و نه مذاکره‌ای در کار است و نه جنگی و ایران هرگز تسلیم فشارها نخواهد شد و راه سردار مقامت حاج قاسم سلیمانی با پشتوانه عظیم مردمی همواره ادامه خواهد داشت. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 112461
 
Share/Save/Bookmark