میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۸
 
 
تغییرات نرخ ۲۴ قلم مواد خوراکی؛
برنج ۲۰ درصد گران شد

بررسی قیمت ۲۴ قلم مواد خوراکی در دی‌ماه سال‌جاری نشان می‌دهد، اگرچه نرخ برخی از این کالاها نسبت به آذرماه کاهشی بوده؛ اما نسبت به دی‌ماه پارسال، رشد محسوسی را تجربه کرده است.
بررسی قیمت اقلام خوراکی در دی‌ماه سال‌جاری نشان می‌دهد، هر کیلوگرم برنج ایرانی درجه یک در دی‌ماه، به قیمت ۱۶ هزار و ۹۵ تومان به فروش رفته است که نسبت به رقم ۱۳ هزار و ۴۳۰ تومان دی‌ماه سال گذشته، ۱۹.۸ درصد افزایش و نسبت به نرخ ۱۵ هزار و ۹۲۲ تومان آذرماه سال‌جاری نیز، رشد ۱.۱ درصدی یافته است.
همچنین هر کیلوگرم برنج خارجی درجه یک در دی‌ماه امسال، ۹ هزار تومان بوده است؛ در حالیکه نرخ این محصول در دی‌ماه سال گذشته، ۶ هزار و ۲۳۸ تومان به ثبت رسیده و از این‌رو، شاهد افزایش ۴۴.۵ درصدی قیمت برنج خارجی طی یک سال بوده‌ایم. البته نرخ این محصول در دی‌ماه نسبت به آذرماه سال‌جاری، کاهش ۰.۶ درصدی را تجربه کرده است.
هر کیلوگرم گوشت گوسفندی نیز در دی‌ماه امسال، با نرخ ۶۹ هزار و ۶۷۱ تومان به فروش رسیده است که نسبت به ۴۰ هزار و ۶۰۰ تومان در دی‌ماه سال ۹۷، رشد ۷۱.۶ درصدی را تجربه کرده است. نرخ این محصول نسبت به آذرماه سال‌جاری که ۶۳ هزار و ۸۶۸ تومان بود، افزایش ۹.۱ درصدی داشته است.
هر کیلوگرم گوشت گاو یا گوساله که در آذرماه امسال ۶۲ هزار و ۹۰۵ تومان بود، در دی‌ماه به ۶۵ هزار و ۸۴۱ تومان رسیده که رشد ۴.۷ درصدی یافته است؛ همچنین این نرخ نسبت به دی‌ماه سال گذشته که ۳۸ هزار و ۶۸۶ تومان بوده، افزایش ۷۰.۲ درصدی داشته است.
همچنین هر کیلوگرم مرغ ماشینی که در آذرماه ۱۱ هزار و ۲۴۹ تومان بود با رشد ۱۵.۶ درصدی در دی‌ماه، به ۱۳ هزار و ۸۸۶ تومان رسید؛ این در حالی است که نرخ این محصول در دی‌ماه پارسال نیز، ۷ هزار و ۲۳۲ تومان بود که نشانگر رشد ۷۹.۹ درصدی است.
هر کیلوگرم تخم مرغ ماشینی نیز در دی‌ماه ۱۰ هزار و ۵۳۸ تومان بود که افزایش ۳۱.۱ درصدی نسبت به دی‌ماه پارسال که ۸ هزار تومان بود را تجربه کرده است. نرخ این محصول نسبت به آذرماه که ۱۱ هزار و ۳۹۶ تومان بود، ۷.۵ درصد کاهش یافته است.
بر این اساس؛ هر یک لیتر شیر پاستوریزه نیز که در آذرماه امسال ۴ هزار و ۳۶۴ تومان بود در دی‌ماه رشد ۴.۹ درصدی یافت و به ۴ هزار و ۵۷۷ تومان رسید. نرخ این محصول در دی‌ماه پارسال ۲ هزار و ۸۰۰ تومان بود که نشان از افزایش ۶۳.۱ درصدی هر لیتر شیر در دی‌ماه سال‌جاری دارد.
همچنین هر کیلوگرم ماست پاستوریزه در دی‌ماه، با قیمت ۶ هزار تومان به فروش رسیده است که نشان از افزایش ۲.۸ درصدی نسبت به آذرماه (۵ هزار و ۸۶۸ تومان) و افزایش ۵۶.۱ درصدی نسبت به دی‌ماه پارسال که ۳ هزار و ۸۶۵ تومان بوده، را نشان می‌دهد.
نرخ پنیر ایرانی پاستوریزه (۵۰۰ گرم) نیز در دی‌ماه ۸ هزار و ۷۳۳ تومان بود که افزایش ۱ درصدی نسبت به آذرماه (۸ هزار و ۶۵۰ تومان) دارد. نرخ این محصول در دی‌ماه پارسال، ۵ هزار و ۹۲۸ تومان بود که بیانگر افزایش ۴۷.۳ درصد قیمت پنیر در دی امسال است.
کره پاستوریزه (۱۰۰گرم) ۴ هزار و ۵۴۹ تومان در دی‌ماه امسال به فروش رسید که افزایش ۳۶.۲ درصدی نسبت به دی پارسال که ۳ هزار و ۳۴۰ تومان داشته و البته نسبت به آذرماه (۴ هزار و ۵۶۰ تومان) کاهش ۰.۲ درصدی یافته است.
هر ۹۰۰ گرم روغن مایع نیز در دی‌ماه امسال ۷ هزار و ۷۰۰ تومان بود که افزایش ۰.۵ درصدی نسبت به آذرماه یافته است. نرخ این محصول در دی پارسال ۵ هزار و ۳۸۲ تومان بود که نشان گر افزایش ۴۳.۲ درصدی این محصول در دی امسال است.
هر کیلوگرم موز در دی‌ماه امسال با افزایش ۱۲۹.۲ درصدی نسبت به دی‌ماه پارسال که ۵ هزار و ۶۱۸ تومان بود، به قیمت ۱۲ هزار و ۸۷۹ تومان رسیده است. نرخ این محصول در آذرماه ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان بود.
سیب درختی زرد، پرتقال و خیار نیز در دی‌ماه به ترتیب با قیمت ۸ هزار و ۱۹۲ تومان، ۴ هزار و ۵۸۵ تومان و ۴ هزار و ۱۰۵ تومان به فروش رفته است که نسبت به دی‌ماه پارسال به ترتیب ۱۱۶.۶ درصد، ۳۷.۴ درصد و ۳۶.۴ درصد رشد داشته است. نرخ سیب درختی نسبت به آذرماه امسال، ۳ درصد افزایش و نرخ پرتقال و خیار به ترتیب ۵.۱ درصد و ۳.۷ درصد کاهش داشته است.
در دی‌ماه نرخ گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز به ترتیب ۴ هزار و ۳۰۰ تومان، ۲ هزار و ۹۷۴ تومان و ۲ هزار و ۹۷۸ تومان بود که افزایش ۶۲.۱ درصدی، ۷۱.۷ درصدی و ۳۵.۱ درصدی نسبت به دی‌ماه پارسال دارد؛ ضمن اینکه نرخ گوجه فرنگی نسبت به آذرماه امسال ۱۷.۲ درصد کاهش و نرخ سیب زمینی و پیاز به ترتیب ۲.۱ درصد و ۱۳.۶ درصد افزایش داشته است.
لوبیا چیتی، عدس، قند و شکر نیز به ترتیب با افزایش ۱۶.۹ درصد، ۶.۶ درصد، ۳۲۵ درصد و ۲۷.۶ درصد با نرخ ۱۴ هزار تومان، ۸ هزار و ۷۸۶ تومان، ۵ هزار و ۳۹۴ تومان و ۴ هزار و ۱۸۵ تومان به فروش رسیده است. در بین این ۴ محصول تنها عدس نسبت به آذرماه یک درصد کاهش قیمت داشته است.
رب گوجه فرنگی و چای خارجی بسته‌ای به ترتیب با افزایش ۲۳۸.۲ درصد و ۴۹.۵ درصد با قیمت ۱۸ هزار و ۹۱۴ تومان و ۳۱ هزار و ۲۲۴ تومان فروخته شده است. نرخ رب گوجه فرنگی نسبت به آذرماه ۰.۵ درصد کاهش داشته است. مهر

کد مطلب: 107764
 
Share/Save/Bookmark