میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۳:۰۵
 
 
کم‌مصرف‌ها به پای پرمصرف‌ها در خاموشی‌‌ها می‌سوزند
چشم‌های خواب‌آلود بابابرقی

اعلام رسمی وزارت نیرو مبنی بر اینکه خاموشی برق در تابستان میهمان‌خانه‌ها خواهد بود چون مردم صرفه جویی نمی‌کنند، نشان داد امسال علاوه بر کمبود آب، مشترکان باید بی‌برقی را هم تحمل کنند.
تفاوتی که امسال با سال‌های گذشته دارد این است که در سال‌های گذشته کمبود آب داشتیم اما امسال خاموشی نیز به این موضوع اضافه شد. ساخت نیروگاه تنها برای پاسخگویی به ۲۰۰ ساعت مصرف برق در زمان پیک موضوعی بود که پارسال از زبان وزیر نیرو جاری شد و اردکانیان اعلام کرد که این برنامه هیچ توجیه اقتصادی ندارد و باید متوقف شود. با اعلام این برنامه هیچ مشترکی تصور نمی‌کرد که این فشار تنها بر دوش آنها خواهد بود. قطعی‌های مکرر برق در مناطق مختلف شهر تهران و در ساعات گرم روز باعث شده تا مشترکانی که سال‌هاست به بدمصرفی عادت کرده‌اند به شدت کلافه شوند.
اگر چه مسئولان ارشد وزارت نیرو به طور تلویحی از اواخر سال گذشته اعلام کردند که کاهش بارش‌ها و عدم استفاده از ظرفیت کامل نیروگاه‌های برقابی از یک‌سو و عدم ساخت نیروگاه جدید به میزان ۲ تا ۳ هزار مگاوات کسری ۵ تا ۶ هزار مگاواتی را در تابستان امسال درپی خواهد داشت اما موضوعی که وزارت نیرو به آن توجهی نداشت این بود که برای مردم که سال‌هاست به دلیل ارزانی و قیمت پایین انرژی به مصرف بی‌رویه برق بی‌اعتنا هستند و به آن عادت کرده‌اند سخت خواهد بود که یک باره این فشار را تحمل کنند.
اکثر مشترکان برق بر این باور هستند که دولت باید از ماه‌ها قبل که به خوبی می‌دانست کسری ۵ تا ۶ هزار مگاواتی یعنی خاموشی‌ها گسترده اقدامات خود و فرهنگ‌سازی برای کاهش مصرف برق را افزایش می‌داد تا در تابستان خاموشی برق مشترکان را غافلگیر نکند.
محمدیان یکی از مشترکان برق درخصوص ارزان نبودن انرژی و بی‌تفاوتی به کاهش مصرف گفت: ارزش یک چیز را درآمد مردم تعیین نمی‌کند. وقتی دولت نمی‌خواهد پلکان‌های بالاتر را بیشتر افزایش بدهد و همه پلکان‌های مصرف را به یک چشم نگاه می‌کند نباید انتظار کاهش مصرف داشت. وی افزود: به هر حال دولت باید از ماه‌ها قبل به این موضوع توجه می‌کرد که کسری ۶ هزار مگاوات یعنی چه؟ پس باید اقدامات لازم برای آماده‌سازی مردم برای مواجه با خاموشی را انجام می‌داد.
اسلامی یکی دیگر از مشترکان با بیان اینکه تصور می‌کنم که به زودی دولت مجبور به اعلام جدول نوبت‌بندی شود گفت: قطعا این خاموشی‌های بدون برنامه و لحظه‌ای به ضرر مشترکان است و تصور می‌کنم که دولت و یا وزارت نیرو از اعلام جدول نوبت‌بندی خجالت می‌کشند و یا می‌ترسند. وی افزود: این احتمال دائما در حال تقویت شدن است که روند قطعی برق در گوشه و کنار کشور و پایتخت، باز هم ادامه یابد که این موضوع با افزایش دمای هوا در این روزها در ارتباط مستقیم بوده است.
به گفته وی انتظار می‌رود که در صورت مستمر بودن چنین پدیده‌ای، وزارت نیرو با اعلام جدول قطعی روزانه، مشترکان را از قطعی برق آگاه کند.
سعیدی یکی از مشترکان با اشاره به قطع برق مناطق جنوبی کشور گفت: همین مانده که برق مناطق جنوب با دمای ۵۰ درجه برق قطع شود. همین الان هم خاموشی در ساعت اوج مصرف تا نیم ساعت داریم که البته بعضی وقت‌ها اتفاق می‌افتد؛ ایرادش و مقصرش دولت و وزارت نیرو ست چراکه مردم را تشویق به سرمایه‌گذاری در این بخش نکرده است. وی افزود: زمستان‌ها که به اداره‌های دولتی مراجعه می‌کنید از شدت گرما پنجره باز هستند. حال ببینید مصرف برق آنها تا چه حد در تابستان بالا می‌رود چراکه یک نفر در یک سالن نشسته و ۵۰۰ چراغ روشن کرده است. حال سوال این است که چرا مدام باید مردم جور ناکارآمدی مسئولان را بکشند؟
وی تاکید کرد: بزرگ‌ترین مصرف‌کننده و اسراف‌کننده شما به اصطلاح مسئولان هستید و مشخص نیست چرا مدام به مردم هشدار می‌دهید.
اعتمادی شهروند دیگری است که درخصوص خاموشی‌ها و انتقادی که به عدم اعلام برنامه نوبت‌بندی قطع برق از سوی دولت مطرح است می‌گوید: دولت مشخص کند چه تعداد واحد مسکونی پرمصرف وجود دارد و به آنها اخطار بدهد نه اینکه اعلام کند چون برق زیاد مصرف می‌شود پس باید تعرفه برق به یک میزان هم برای کم‌مصرف‌ها و هم پرمصرف‌ها به یک اندازه افزایش یابد.
وی افزود: این وسط تقصیر واحدهای مسکونی که در روز ۱۰۰ کیلووات هم مصرف نمی‌کنند چیست این نشان می‌دهد که در بوجود آمدن این وضعیت و خاموشی‌ها عدالت وجود ندارد.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که پیک مصرف برق در روز دوشنبه ۱۱ تیرماه به میزان ۵۶ هزار و ۵۳۲ مگاوات رسیده که این رقم در مقایسه با روز ماقبل از آن که ۵۵ هزار و ۴۳۲ مگاوات بود، افزایش یک هزار و ۱۰۰ مگاواتی را درپی داشته است.
نزدیک به صفر بودن ذخیره نیروگاه‌ها و ثبت رکورد برای پیک مصرف برق در این شرایط هشداری برای رسیدن شبکه و نیروگاه‌های کشور به حداکثر توان قابل استفاده است.
حال با توجه به عدم توجه مردم به خصوص پرمصرف‌ها در کاهش مصرف و افزایش دما تاسیسات شبکه برق دچار آسیب‌دیدگی شده و خاموشی‌ها تا پایان تابستان امسال میهمان خانواده‌های ایرانی خواهد بود چراکه حدود ۲۰ هزار مگاوات مصرف برق کشور که کل مصرف ۴ کشور همسایه می‌باشد به سیستم‌های سرمایشی اختصاص یافته است.
به نظر می‌رسد دولت و وزارت نیرو اگر می‌خواست برای کنترل هزینه‌هایی که هر سال برای ساخت ۲ تا ۳ هزار مگاوات هزینه می‌کرد اقدامی انجام دهد، بهتر بود به یکباره این برنامه را کنار نگذارد و سعی می‌کرد از عدد پایین‌تری این برنامه را آغاز کند. از طرف دیگر باید برنامه‌های بهتری برای کنترل مصرف و کاهش مصرف انرژی به خصوص در کنترل مصرف برق سیستم‌های سرمایشی که ۲۰ هزار مگاوات برق را می‌بلعد اعمال می‌کرد. فارس

هزینه خاموشی در کشور بالاتر از هزینه ساخت نیروگاه است
دبیر سندیکای تولیدکنندگان برق گفت: هزینه‌هایی که به دلیل قطعی برق بر کشور تحمیل می‌شود به مراتب از هزینه‌های ساخت نیروگاه برق بیشتر است.
پرویز غیاث‌الدین اظهار کرد: به دلیل کمبود منابع مالی طی ۱۲ سال اخیر، سرمایه‌گذاری در حوزه توسعه نیروگاه‌های تولید برق متناسب با افزایش مصرف صورت نگرفته است. وی با اشاره به فرسودگی بخشی از نیروگاه‌های تولید برق، تصریح کرد: بخشی از نیروگاه‌های تولید برق، عمری بالغ بر ۴۰ سال دارند و به دلیل بازدهی کم باید از مدار خارج می‌شدند که به دلیل کمبود منابع هر سال تعمیر می‌شوند و بازدهی چندان مناسبی ندارند.
به گفته وی؛ این نیروگاه‌های فرسوده علاوه بر بازدهی بسیار کم اثرات منفی نیز بر محیط‌زیست دارد. وی با اشاره به کمبود منابع آبی در سد‌ها به دلیل خشکسالی‌های اخیر اذعان کرد: برای تأمین برق کشور، ۱۰ هزار مگاوات از منابع برقابی حساب شده است که به دلیل کمبود بارش و پایین آمدن مخازن سد‌ها این رقم به نصف رسیده و شاهد قطعی‌های پیوسته در شبکه توزیع هستیم.
غیاث‌الدین با اشاره به استدلال وزارت نیرو برای عدم سرمایه‌گذاری در توسعه نیروگاه‌های تولید برق ابراز کرد: وزارت نیرو با توجه به اختلاف ۲۰ هزار مگاواتی مصرف برق در تابستان نسبت به زمستان که به دلیل افزایش سیستم‌های سرمایشی صورت می‌گیرد، سرمایه‌گذاری برای افزایش نیروگاه‌های حرارتی را مقرون به صرفه نمی‌داند و سعی در مدیریت مصرف برق دارد که موفقیت چندانی در آن نداشته است. وی بیان کرد: با توجه به افزایش سالانه مصرف در کشور و عدم افزایش تولید، خاموشی‌ها قابل پیش‌بینی بود، اما به دلیل عدم توسعه شبکه قابل پیشگیری نیست. باشگاه خبرنگاران

کد مطلب: 105063
 
Share/Save/Bookmark