میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۵۷
 
 
موازنه وحشت
لبنان طی روزهای اخیر بارها از سوی رژیم صهیونیستی مورد تجاوز هوایی قرار گرفته است. هر چند که تجاوز ارتش صهیونیستی به مرزها و...

لبنان طی روزهای اخیر بارها از سوی رژیم صهیونیستی مورد تجاوز هوایی قرار گرفته است. هر چند که تجاوز ارتش صهیونیستی به مرزها و خاک لبنان در طول چند دهه اخیر همواره صورت گرفته است اما در هفته های اخیر این تحرکات ابعاد جدیدتری گرفته و در قالب تجاوزات پهپادی انجام می‌شود. در باب اهداف این تجاوزات خشم صهیونیست‌ها از دستاوردهای مقاومت در منطقه و البته تحرکات تبلیغاتی نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها برای انتخابات آتی این رژیم مطرح است. در این میان نکته قابل توجه نوع واکنش لبنان به این تجاوزات است که تاکنون اقدامی عملی صورت نگرفته است هر چند که در گفتار مواضع متعددی اتخاذ شده است. در همین چارچوب سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله در جریان دیدار با مبلغین عاشورایی که همه ساله قبل از سال جدید قمری برگزار می شود، گفت: آسوده بخوابید واکنش امروز نیست. زمان حمله قنیطره که ۶ شهید برجای گذاشت ما ۱۰ روز صبر کردیم الان عجله نداریم و اسرائیل همچنان در آماده باش بماند. در همین حال نعیم قسام معاون دبیر کل حزب‌الله لبنان هشدار داد که هرگونه تجاوز رژیم صهیونیستی با ضربه‌ای غافلگیر کننده پاسخ داده خواهد شد. از سوی دیگر بیار رفول مشاور رئیس جمهوری لبنان اعلام کرد که پاسخ این کشور به تجاوز اخیر رژیم صهیونیستی برق آسا خواهد بود. همچنین شورای عالی دفاع لبنان در جلسه فوق‌العاده خود درباره حمله پهپادی رژیم صهیونیستی به ضاحیه بیروت اعلام کرد، لبنان حق خود برای پاسخ به هر تجاوزی را محفوظ می‌داند.
تمام این موضع‌گیری‌ها درای یک کلید واژه مشترک است و آن اینکه لبنان حق پاسخگویی به این تجاوزات را دارد و پاسخی سخت و خشن خواهد داد. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا تاکنون مقاومت لبنان از پاسخگویی به تجاوزات اخیر صهیونیست‌ها خودداری کرده است آیا این امر برگرفته از ضعف مقاومت است و یا راهبردی دیگر در دستور کار دارد؟
نگاهی بر تحولات منطقه از جمله در سوریه و لبنان نشان می‌دهد که مقاومت از جمله حزب الله توان پاسخگویی به این تجاوزات را دارند چنانکه در مقابله با تروریست‌ها این امر را به خوبی نشان داده‌اند. در همین حال محافل نظامی و اطلاعاتی صهیونیست‌ها بارها اذعان کرده‌اند که حزب الله توان نابودسازی کامل این رژیم را دارد. بر این اساس باید مولفه‌ای دیگر را در باب چرایی سکوت حزب الله در برابر تجاوزات پهپادی در نظر داشت. پاسخ را در یک جمله می‌توان داد و آن اینکه حزب الله با بالابردن توان دفاعی‌اش موازنه وحشت را اجرایی می‌سازد که بر اساس آن زمان و مکان پاسخ گویی به تهدیدات را خود تعیین می‌کند و پاسخ هر تهدیدی را لزوما در همان زمان و مکان نمی‌دهد. این رویکرد نوعی وحشت آفرینی در میان صهیونیست‌ها از پاسخ احتمالی ایجاد می‌کند که این وحشت و نیاز به آماده باش بودن، نتیجه‌ای کمتر از واکنش نظامی نخواهد داشت. بر این اساس این رویکرد را می‌توان نشانه‌ای دیگر بر توان و اقتدار مقاومت لبنان دانست که رعب و وحشت را بر سرزمین‌های اشغالی حاکم ساخته است. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 110562
 
Share/Save/Bookmark