میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۶
 
 
تمکین به نظر شورای نگهبان را یاد بگیریم
هنوز نتیجه نظر شورای نگهبان را درباره انتخابات ریاست جمهوری اعلام نشده است که یکی داد می‌زند که همه چیز درست بوده و...

هنوز نتیجه نظر شورای نگهبان را درباره انتخابات ریاست جمهوری اعلام نشده است که یکی داد می‌زند که همه چیز درست بوده و هرکس غیر از این بگوید اشتباه کرده از کسی آنطرف‌تر اما یکی می‌گوید که همه چیز شائبه داشته و باید تعدادی از آرا باطل شود و حتی رقم این آرای به اصطلاح باطل را اعلام می‌کند. همه این رفتارها، برخوردهای غلطی استکه به جز تهییج جامعه و اجازه سوء‌استفاده دشمن از اختلافات درون‌خانواده‌ای هیچ نتیجه‌ای به همراه ندارد. یادمان نرفته سال ۸۸ عده‌ای با اعتماد مردم به ساز و کار انتخابات چه کردند و عده‌ای هم چطور این احساسات را تحریک کردند و در خانه‌های خود به آتش اختلافی که روشن کرده بودند خندیدند.
آن وقت هم تمکین نکردن به قانون به معنای پیگیری اعتراض‌ها با ساز و کار قانونی و احترام به نتیجه نهایی که شورای نگهبان بعد از بررسی اعتراض‌ها اعلام می‌کند آفتی بود که برای کشور هزینه‌ساز شد و امروز این رویه هنوز در بین برخی مسئولان و کارشناسان وجود دارد که به جای حرف در میدان عمل و پیگیری مطالبات با ساز و کار قانونی به شاخ و شانه‌کشی و سخن‌پراکنی و جواب دادن در رسانه‌ها روی آورند و مردم را تحریک کنند.
نیاز است که با روی آوردن به قانونمداری تمکین به نظر شورای نگهبان بعد از بررسی مستندات را تمرین کنیم تا در عمل به قانون وفادار بوده و هر جا نتیجه قانونی به ضررمان شد راه فریاد و آشوب و اردوکشی خیابانی را بهترین راه برای احقاق توهمی که از حق‌مان داریم ندانیم.
هرچند که امروز به لطف تجربه تلخی که از سال ۸۸ به دست آورده این احترام به قانون را بهتر درک کرده و اهمیت ممانعت از تفرقه‌افکنی را می‌فهمیم اما باز هم باید تمرین دموکراسی و احترام به قانون را فراموش نکنیم تا در بزنگاهی مانند سال ۸۸ به دلایل واهی و تحریک دشمنان و سودجویان مسایلی را رقم نزنیم که هشت سال دنبال ببخشید گفتن‌هایی باشیم که دردی را دوا نخواهد کرد.
امروز لازم است که همه به تمکین قانون تن دهند و از ابراز نظرهایی درباره سلامت صد درصدی یا ناسالمی موثر در نتیجا انتخابات پرهیز کرده و اجازه دهند که شورای نگهبان براساس اختیاراتی که دارد ماجرا را بررسی کرده و در نهایت نظر نهایی خود را اعلام کند. امروز وقت تمرین تمکین به قانون را نباید از دست داد تا فردا اسیر هیجانات و احساسات خطرآفرین تفرقه‌افکن نشویم. باید یاد بگیریم که شورای نگهبان فصل‌الخطاب است و باید به آن احترام گذاریم.

مائده شیرپور

کد مطلب: 99492
 
Share/Save/Bookmark