میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۵
 
 
الیور استون در جمع رسانه‌ها:
عربستان بزرگترین برهم‌زننده ثبات در منطقه است
عربستان بزرگترین برهم‌زننده ثبات در منطقه است
 

نشست خبری «اولیور استون» کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده آمریکایی روز گذشته در پردیس چارسو برگزار شد.
الیور استون درباره حضورش در ایران گفت: ایران یکی از مراکز فرهنگی و تمدنی بزرگ جهان به حساب می‌آید و تاریخ ۲۵۰۰ ساله و داریوش و کوروش و امپراتوری پارسی دارد. من همیشه علاقمند بودم ایران را ببینم اما فرصتش پیش نمی‌آمد. پسرم، شان استون در سفری که به ایران داشت از این کشور تعریف کرد و من هم مشتاق بودم این کشور را ببینم و الان هم همراه همسرم که اهل کره جنوبی است به ایران آمده ام.
این نویسنده و کارگردان هالیوودی در پاسخ به پرسشی با این مضمون که سردار قاسم سلیمانی قهرمان مبارزه با داعش در ایران است و آیا او با توجه به اینکه در فیلم‌هایش قهرمان‌پروری یک ویژگی بارز است برنامه‌ای برای فیلمسازی درباره داعش دارد، عنوان کرد: این سوال جذاب و کشمکش‌برانگیز و ایده بسیار خوبی است، اما توجه کنید در دنیایی زندگی می‌کنیم که بسیار سیاسی است.
این فیلمساز سرشناس آمریکایی در پاسخ به دبورا یانگ منتقد هالیوود ریپورتر درباره وضعیت جعفر پناهی سینماگر ایرانی و حضورش در جشنواره فیلم کن عنوان کرد: او را چندان نمی‌شناسم. به نظرم برای فیلمساز مهم است که بتواند فیلم بسازد، گاهی ممکن است بتواند در عرصه‌ای حضور یابد یا نه. من درباره جزییات سیاسی ماجرا اطلاعی ندارم.
وی درباره اینکه آیا قبل از حضورش در ایران از طرف صهیونیست‌ها تهدید شده یا خیر بیان کرد: تنها انتقاد از من درباره حضورم در ایران از طرف رسانه‌های افراطی و محافظه‌کار اسراییل بود و از طرف خود آنها هم مساله مصاحبه من با احمدی‌نژاد به دروغ مطرح شده بود.
الیور استون در پاسخ به پرسشی درباره بحران و جنگ در خاورمیانه و اینکه اگر بخواهد فیلمی درباره جنگ‌های خاورمیانه بسازد کدام کشور را برای ساخت فیلم خود انتخاب می‌کند، گفت: موضوع بسیار بزرگی است و پاسخ دادن به آن سخت است. مستند مدیوم بهتری برای پوشش این موضوع است و نمی‌دانم چطور بتوان این موضوع را در قالب درام گنجاند.
استون با اشاره به اینکه سیاست آمریکایی‌ها با عنوان «تخریب خلاقانه» مشمئزکننده است، گفت: داعش تراژدی این روزهاست. فرقی ندارد رئیس‌جمهوری آمریکا چه کسی باشد درنهایت او هر معاهده بین‌المللی را زیرپا می‌گذارد و حمله‌اش را انجام می‌دهد. متاسفانه تلنباری از ضایعات را در منطقه برجا می‌گذاریم و نامش را صلح می‌گذاریم.
وی درباره اینکه عده‌ای جوایز بین‌المللی سینمای ایران را ناشی از نگاه و توجه سیاسی می‌دانند، گفت: فیلم‌ها لزوما سیاسی نیستند اما انتقادات خود را خیلی سخت مطرح می‌کنند مثل فیلم «سد معبر» از ایران که خیلی خوش ساخت و واقعی است. انقلاب در ایران باعث شده لطافت و زندگی واقعی در کشور محسوس باشد و همین لطافت است که به سینما هم کمک کرده است.
استون در ادامه نشست خواستار آن شد تا پیامی را از طریق نماینده رسانه فرانسه از خبرگزاری فرانس به امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری این کشور برساند.
وی پیام خود را اینگونه بیان کرد: دیشب شوکه شدم در تلویزیون ایران دیدم ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه دوشادوش آمریکا ایستاده و درباره برجام صحبت می‌کند. ماکرون جوانی که نه از تاریخ شناخت دارد و نه از سنت فرانسه، مثل سارکوزی در زمره افرادی است که می‌خواهد راه «کنار متحد آمریکا ایستادن» را انتخاب کند و این روش او یادآور استعمار قدیم فرانسه است. ماکرون باید این مسایل را یاد بگیرد و برایم این رفتار او عجیب بود و خاطرم مکدر شد.
کارگردان فیلم «قاتلین بالفطره» در پاسخ به پرسشی درباره تحولات خاورمیانه و اینکه به عنوان یک فیلمساز وضعیت کشورهای عربی منطقه مثل سوریه و عربستان سعودی را چطور می‌بیند و اینکه آیا در این مورد فیلم مستندی خواهد ساخت، گفت: فکر می‌کنم به این سوال پاسخ دادم اما به نظر من عربستان سعودی یکی از بزرگترین برهم‌زنندگان ثبات در منطقه خاورمیانه و به صورت خلاقانه‌ای در حال تخریب منطقه است.
وی افزود: من تصاویر جنگ عراق علیه ایران را دیده و عظمت آن را درک کرده‌ام ولی به شما توصیه می‌کنم از نقش آمریکا در این جنگ غافل نباشید. به نظر من جنگ عراق علیه ایران، یک جنگ نیابتی از سوی آمریکا بود که تسلیحات نیز از طریق آلمان برای عراق تامین شد.
الیور استون در پاسخ به اینکه آیا جشنواره‌های فیلم در آمریکا جوایز سیاست‌زده دارند، عنوان کرد: به احتمال خیلی زیاد این اتفاق رخ می‌دهد.

کد مطلب: 104127
 
Share/Save/Bookmark