میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۳
 
 
مراسم بزرگداشت سلحشور برگزار شد
دومین سال بدون آقا فرج انقلاب

دومین سالگرد درگذشت مرحوم فرج‌الله سلحشور با حضور چهره‌های حوزه فرهنگ و هنر در خبرگزاری فارس برگزار شد.
در این مراسم پیام تیرانداز گفت: یکی از مباحثی که در فضای رسانه‌ای با آن مواجه هستیم غفلت از مأموریت است و این نکته برای خیلی‌ها مطرح است. برخی‌ها رسانه را ابزاری برای سرگرمی می‌دانند اما در این میان مرحوم سلحشور به درستی این را تشخیص داد که رسانه فقط سرگرمی نیست و این کتاب که قرار است در این مراسم از آن رونمایی شود پاسخی به این نیاز بود.
مدیرعامل خبرگزاری فارس در ادامه بیان داشت: ‌در نگاه اسلامی و انقلابی نه تنها نگاه سرگرم‌کننده به رسانه را مخرب می‌دانیم بلکه اعتقادمان بر این است که رسانه باید نقش بیدارکننده داشته باشد و انسان را به حرکت وا دارد.
وی در ادامه افزود: مرحوم سلحشور قبل از اینکه فیلمساز باشد، معلم بود، او در این مسیر ثبات قدم هم داشت از داد و قال‌ها گرفته تا ... سلحشور فردی مؤلف بود که نگاه‌ها را عوض می‌کرد. اگر صداو سیما می‌خواهد اصلاح شود باید از این داد و قال‌ها نهراسد و مسیری که پیش رو قرار دارد را تغییر ندهد.
تیرانداز در پایان گفت: این مسیر، مسیر بندگی است که سلحشور آن را انتخاب کرده بود و برای همه ما راهگشاست.
جمال شورجه کارگردان سینما و تلویزیون و مدیر مؤسسه تبیان فیلم نیز در این مراسم یاد و خاطره سلحشور را گرامی داشت و افزود: ما بیش از ۳۰ سال یکدیگر را می‌شناختیم و او همان روز که از دنیا رفت همان آدم ۳۰ سال پیش بود. سلحشور به تمام فن‌ها آشنا بود، از صداپیشگی گرفته تا بازیگری و کارهای فنی و ... هر کاری که از دستش برمی‌آمد برای راه‌اندازی مؤسسه‌اش انجام داد.
در بخشی از مراسم بزرگداشت حسن عباسی رییس اندیشکده یقین با تسلیت رحلت فرج‌الله سلحشور عنوان کرد: سنگ بنایی که این بزرگان در عرصه هنر دینی گذاشته‌اند امیدواریم در آینده نیز ادامه پیدا کند. متأسفانه ما هنوز بعد از ۳۹ سال دغدغه علم دینی و غیردینی را داریم حتی بسیاری از مسئولان نظام در طرح این امر که علم یا هنر ما دینی است یا خیر، همت کردند.
وی با تأکید بر اینکه سنگ بنای چنین نظریاتی در غرب گذاشته شده است که علم برای علم و تفکر برای تفکر است، افزود: بعد از این همه سال که در کشور ما علم و سیاست و فرهنگ دینی شده و تجربه نزدیک به ۴۰ سال را گذرانده‌ایم که حتی در تاریخ ائمه نیز بی‌سابقه بوده چنین صحبت‌هایی باعث تأسف است. ما مجاهدینی چون آقا فرج را که زحمت دینی‌سازی هنر بر دوش داشتند داریم. قطعاً در آینده با هدایت شاگردان او با جدیت جلو خواهیم رفت.
وی با بیان اینکه اگر هر ۱۰ سالی یک فیلم برای یکی از انبیاءمان بسازیم باز هم عقب هستیم، افزود: ضعف ما در قانون‌گذاری و بی‌توجهی به این عرصه‌‌هاست. دردنامه‌ای را که شورجه در همین همایش گفتند و مرحوم سلحشور نیز بارها تأکید داشتند گله‌گذاری از نهادها و صدا و سیما است.
عباسی با تأکید بر راهی که جریان سینمای دینی و افرادی چون سلحشور، شورجه، بحرانی و ... رفته‌اند، اظهار داشت: خود مرحوم سلحشور در جلسه آخری که به اندیشکده ما آمده بودند دغدغه‌شان این بود که آیا ما امروز باید به کاتارسیز ارسطویی پایبند باشیم یا قصه‌گویی در قرآن کریم. ساختار سینمای امروز جهان و ریشه فلسفی‌اش همین کاتارسیز ارسطویی است در حالی که بر اساس آیه ۱۱۱ سوره حضرت یوسف (ع) اساس قصه‌گویی ایجاد آرامش در فؤاد است. سینمای امروز هالیوود در دل انسان آشوب ایجاد می‌کند و غضب و شهوت را برمی‌انگیزد اما سینماگر دینی با قصه‌گویی می‌خواهد تثبیت فؤاد کند.
عباسی با کنایه به کسانی که بر سینمای ابزورد افتخار می‌کنند، گفت: اینها عمیقاً توسط دولت و کشورهای دیگر حمایت می‌شوند و زمانی که به دیگر کشورها می‌روند هر دروغی را می‌گویند، حتی مدیران فرهنگ و ارشاد ما معنی ابزورد را هم نمی‌دانند. چنین چیزهایی در دانشکده‌های هنری در حال تدریس است و خیلی‌ها به همین برنامه هفت تلویزیونی می‌آیند و به راحتی افتخار می‌کنند که اثر ابزورد می‌سازند. در ۳۰ شب ماه مبارک رمضان هنرمند ابزوردساز سریال طنز مسخره می‌سازد و متدینین و مدیران تلویزیون متوجه نمی‌شوند.
وی در ادامه عنوان کرد: خیلی از این روشنفکران تلاش کرده‌اند اسکار بگیرند یا دیگر جوایز را کسب کنند تا شده یک میلیون مخاطب داشته باشند اما سلحشور بدون این پروپاگاندها مردان آنجلسی را ساخت که در خود واتیکان توسط پاپ دیده می‌شود یا فیلم مریم مقدسی که جامعه مسیحی را به تکاپو انداخت، یوسف پیامبر که جمعیت میلیاردی بدون هیچ سفر توسط سلحشور بازدیدکننده داشت یا همین ملک سلیمان که در مقابله با سکولاریسم موفق بود.
وی با اشاره به اینکه سینماگران جوان می‌بایست مسیر سلحشور را ادامه دهند، گفت: ما هم کمک می‌کنیم که سریال حضرت موسی ساخته شود و این روند برای عمده انبیا ادامه پیدا کند چرا که اراده نظام و رهبر نیز بر همین است. در نهایت در این جلسه با انبیای‌مان، رهبر معظم انقلاب، قرآن کریم و خون شهدا تجدید میثاق می‌کنیم. مرگ سلحشور نیز شهادت‌گونه بود چرا که مسیر قرآن را ادامه داد.
بنا بر این گزارش، در این مراسم از کتاب «مبانی سینمای اسلامی» نوشته این کارگردان فقید نیز رونمایی خواهد شد.

کد مطلب: 103425
 
Share/Save/Bookmark