میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۶
 
 
عبدالباری عطوان:
آمریکا اشتباه کرد که پهپاد به منطقه حساس فرستاد

سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای رأی‌الیوم با بیان اینکه خوی ایرانی‌ها سازش با آمریکا نیست، تاکید کرد تفسیر عمیق پاسخ‌ ایران(به پهپاد جاسوسی آمریکا) می‌گوید آنچه هنوز رو نشده بزرگ‌تر است.
عبدالباری عطوان درباره حادثه سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران گفت: اگر ترامپ ادعا می‌کند اقدام ایران اشتباه بوده است، اشتباه آمریکای‌ها که بسیار بزرگ‌ترست وقتی که موقعیت حریف خود و پاسخ‌های مورد انتظار از جانب آن را درست ارزیابی نکردند و پهپاد را به منطقه‌ای حساس و پرالتهاب فرستادند که شاهد تنشی بی‌سابقه و جنگ نفتکش‌ها، بمباران فرودگاه‌ها و نیروگاه‌های برق و آب در عمق خاک متحدان آمریکاست.
رای الیوم در ادامه به سخنان سردار حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد که نقض حریم سرزمینی ایران را خط قرمز خواند و تاکید کرد که ایران مخالف اقدامات تحریک آمیزی است که حاکمیت این کشور را نقض می‌کند، صرف نظر از اینکه چه کسی در پس آن است. به نوشته رای الیوم تنها تفسیر عمیق تهدید سپاه این است که آنچه هنوز رو نشده بزرگ‌تر است و پاسخ به تجاوز آتی سهمگین‌تر خواهد بود.
رای الیوم نوشت: واضح است که فرماندهی نظامی آمریکا که ناوهای هواپیمابر و ده‌ها کشتی جنگی را در منطقه خلیج (فارس) مستقر کرده گمان می‌کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هرگز با این هواپیما که کاملا حریم سرزمینی ایران را نقض کرده است، هرگز مقابله نخواهد کرد. همان گونه که سپاه نیروهایش را از پاسخ به حملات اسرائیل هنگامی که به مواضع نظامی در داخل خاک سوریه حمله می‌کنند، منع می‌کند. یا این که این هواپیما به عنوان یک بالون تست برای سنجش واکنش ایران فرستاده شده بود تا ایران را تحریک به سرنگونی آن کند زیرا به دنبال بهانه‌ای برای روشن کردن آتش جنگ می‌گردند و هیچ یک از این احتمال‌ها را رد نمی‌کنیم.
نویسنده تصریح کرد: از دیدگاه ما بین نقض حریم هوایی ایران بر فراز تنگه هرمز و در استان هرمزگان در جنوب ایران و بمباران هدفی ایرانی در حمص، حماه یا لاذقیه در خاک سوریه فرق وجود دارد. در آنجا مسئله حاکمیتی سوریه و نه ایران مطرح است. یعنی ایران در آنجا به عنوان نیروی کمکی حضور دارد. بنابراین مسئله مسئله اولویت ها و در نهایت چگونگی ساماندهی آن است و هر دوی این وضعیت مکمل یکدیگرند.
عطوان با بیان اینکه مطمئنا تصمیم سرنگونی پهپاد آمریکایی غیرمنتظره نبوده است، افزود: روشن است که این عملیات در چارچوب یک راهبرد مصوب در فرماندهی نظامی ایران در چند ماه قبل است که بر مقابله با هر گونه هواپیما، تانک یا موشکی که حریم سرزمینی ایران را نقض می‌کند تاکید دارد. فرقی نمی‌کند این تجاوز از سوی آمریکا یا اسرائیل صورت گرفته باشد. یعنی انگشت ایرانی‌ها در انتظار هر گونه تعرضی روی ماشه آماده شلیک است.
رای الیوم با اشاره به اینکه هیچ جواب قطعی درباره سوال‌های مطرح مربوط به آینده تنش کنونی میان ایران و آمریکا وجود ندارد، افزود: اما چیزی که می‌توانیم بر اساس داده‌هایمان یا تحلیل تحولات جاری پیش بینی کنیم این است که خوی رهبران ایران، سازش نیست و اگر آمریکا بخواهد دست به تجاوزی بزند با پاسخ دردناک ایران مواجه خواهد شد. 

کد مطلب: 109528
 
Share/Save/Bookmark